Wyposażenie magazynu

Sprawne funkcjonowanie magazynu wymaga odpowiednich przygotowań. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się we wszystkie urządzenia potrzebne do transportu składowanych towarów. W przypadku magazynów obracających towarem o dużych gabarytach istotne okazać się mogą również urządzenia pomagające w ich podnoszeniu w czasie załadunku i rozładunku. Warto także zwrócić uwagę na trasy komunikacyjne wzdłuż których przemieszczać się będą nasi pracownicy wraz z transportowanymi towarami. Ich wyznaczenie i zabezpieczenie nie tylko pozytywnie wpłynie na „przepustowość” danego miejsca, ale także uczyni je bezpieczniejszym dla pracowników.

Magazyn – jak zadbać o jego przepustowość i bezpieczeństwo?

Aby praca w magazynie była odpowiednio zorganizowana, warto zaopatrzyć się w określone środki transportu, takie jak wózki paletowe, platformowe, sklepowe lub inne. W zależności od rodzaju towaru, który składujemy, powinniśmy dobrać wózki o odpowiednim rozmiarze, sposobie przemieszczania oraz materiale wykonania. Niektóre rodzaje towarów wymagają od nas zastosowania środków transportu i opakowań/kartonów/palet wykonanych ze specjalnych materiałów. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim magazynów przechowujących chemikalia – takie jak farby, lakiery, substancje przemysłowe, a także magazynów medycznych i farmaceutycznych. Substancje takie – w przypadku ich rozlania – mogą okazać się żrące lub w inny sposób szkodliwe dla większości stosowanych materiałów.

Wybór odpowiedniego urządzenia transportowego ma także wpływ na przebieg takich podstawowych działań jak transport wewnętrzny. Oczywiście nikt nie oczekuje, że pracownicy danego magazynu będą przenosić towary za pomocą pracy własnych mięśni. Dzięki zastosowaniu odpowiednich wózków można skrócić czas trwania takiego transportu oraz przewozić większą ilość towarów za jednym razem. Wpływa to pozytywnie na przepustowość danego magazynu oraz eliminuje ilość potencjalnych kolizji.

Ścieżki transportowe – oznaczanie i ochrona

W przypadku magazynów, w których ruch pracowników odbywa się wzdłuż z góry ustalonych tras, warto dokonać ich oznaczenia. Dzięki temu, trasy te będą lepiej widoczne dla pozostałych osób przebywających w magazynie oraz bardziej zabezpieczone.

Do oznaczania ścieżek transportowych używa się różnego typu taśm naklejanych, barierek oraz słupków. Za ich pomocą, dokonujemy wyraźnie widocznego wyodrębnienia danej ścieżki z jej otoczenia.

W przypadku niektórych ścieżek transportowych istotne może okazać się także ich odpowiednie zabezpieczenie. Dotyczy to szczególnie miejsc, przez które transportujemy towary dużych gabarytów lub o wyjątkowo dużej wadze. W tym celu warto skorzystać z odpowiednich odbojników przemysłowych zabezpieczających ściany i kąty przed ich porysowaniem lub uszkodzeniem. Barierki ochronne mogą okazać się pomocne w przypadku dużych powierzchni otwartych – uniemożliwiają wówczas naruszenie granicy danej ścieżki transportowej.

W urządzenia pomocne w organizacji pracy w magazynie możesz z łatwością zaopatrzyć się w internecie. Wśród dostępnych dostawców, szczególnie atrakcyjnie przedstawia się oferta sklepu magazynuj.pl. Oferowany asortyment pozwala na kompleksowe zaopatrzenie zarówno magazynów handlowych, jak i specjalistycznych, obracających wyjątkowo wrażliwym towarem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here