Kryminalistyka: Czy warto studiować ten kierunek?

Czym jest kryminalistyka i czy warto w ogóle warto ją studiować? To pytanie spędza sen z powiek wielu licealistom stojącym przed wyborem przedmiotów, z których będą zdawać maturę. Jakie wykształcenie trzeba zdobyć, by zostać specjalistą zajmującym się wykrywaniem zbrodni i kryminalistów? Warto poznać odpowiedzi na te pytania przed podjęciem ważnej decyzji dotyczącej wyboru kierunku studiów.

Przestępczość towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Z biegiem lat, rozwojem techniki i społeczeństwa zaczęła jednak przybierać coraz nowsze i bardziej niebezpieczne formy. Aktualnie, aby wykryć sprawcę przestępstwa, nie wystarczy dokonać jedynie prostych czynności dochodzeniowych. Wraz z biegiem lat zmienia się sposób skomplikowania różnych zbrodni, a przestępcy wymyślają coraz nowsze sposoby na uniknięcie sprawiedliwości. Obecnie konieczne jest posiadanie specjalistycznej wiedzy z zakresu kryminalistyki, aby odkryć motywy towarzyszące przestępstwu oraz jego sprawców.

Kryminalistyka jest kojarzona zazwyczaj z przeciwdziałaniem przestępczości. To właśnie do zadań parających się nią specjalistów należy wykrycie sprawcy przestępstwa, co wiąże się z zebraniem odpowiednich dowodów, zbadaniem śladów zostawionych na miejscu zbrodni, a także gruntownym zbadaniem miejsca zdarzenia czy oględzinami zwłok. Warto zwrócić uwagę na to, że kryminalistyka często jest mylnie kojarzona z kryminologią. Kryminologia jednak jako nauka zajmuje się przede wszystkim nauką o przestępstwach oraz ich sprawcach. W przeciwieństwie do niej kryminalistyka para się w dużej mierze pracą badawczo-techniczną. Kiedy technik policyjny zabezpieczy ślady przestępstwa, specjalista od kryminalistyki powinien je ocenić i na ich podstawie wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Ten kierunek studiów może przypaść do gustu szczególnie tym, którzy uwielbiają rozwiązywać trudne zagadki, nie zadowalają się prostymi wyjaśnieniami danego problemu, tylko z uporem maniaka dążą do pełnego wyjaśnienia sprawy. Praca eksperta od kryminalistyki nie należy do nudnych zajęć, zmusza do ciągłego analizowania i oceniania zebranych dowodów. Obecnie zmieniły się badania, z których może czerpać kryminalistyka. W porównaniu do metod pracy używanych jeszcze kilkanaście lat temu, wiele się zmieniło. Badania nad metodami postępują i ewoluują, jak choćby w przypadku badań odcisków palców, badania ludzkiego głosu czy rekonstrukcji miejsc zdarzenia. Obecnie używa się także coraz bardziej nowoczesnych sposobów odtwarzania wyglądu twarzy osób czy badań chemicznych. Metody pracy ekspertów czerpią z osiągnięć innych nauk. Przykładowo, jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie przypuszczał, jak wiele zmieni się w tej dziedzinie dzięki internetowi i szerokiemu zastosowaniu komputerów. Dzisiaj natomiast już nikt nie wyobraża sobie, że mógłby pracować bez komputera, korzystając jedynie z analogowych metod zapisków.

Kryminalistyka studia – czy warto?

Osoby, które marzą o studiowaniu takich kierunków jak kryminologia czy kryminalistyka, mogą zastanowić się nad swoją przyszłością pracy w laboratoriach technicznych czy jako technik w policji. Aby jednak zostać technikiem kryminalistyki, dodatkowo należy przejść policyjny kurs zakończony specjalizacją. Studia łączą w sobie umiejętności praktyczne z teorią, dlatego zajęcia się zróżnicowane. Podczas wykładów teoretycznych studenci mają okazję do poznania różnych technik śledczych, historii, podstaw kryminalistyki a także prewencji. Studenci mają również okazję zapoznać się ze specjalistycznymi metodami zabezpieczania śladów bezpośrednio na miejscu zdarzenia oraz ich analizą. Wiedza oraz praktyczne umiejętności nabyte podczas studiów kryminalistycznych pozwolą na dołączenie do ścisłego, elitarnego grona specjalistów, którzy otrzymują propozycje pracy w organach dochodzeniowo-śledczych oraz działach operacyjnych. Oprócz możliwości zdobycia pracy w policji, istnieje także możliwość znalezienia zatrudnienia w więziennictwie czy służbach specjalnych. Przed absolwentami kryminalistyki stoi również szansa na pracę w instytucjach pomocy społecznej oraz tych, które zajmują się szeroko pojmowanym bezpieczeństwem wewnętrznym. Ciekawą ścieżką kariery może być także zatrudnienie w służbach celnych czy firmach detektywistycznych. Kierunki studiów związane z kryminalistyką zapewniają sprawdzony i skuteczny program nauczania, który na wielu uczelniach w Polsce zapewnia kontakt z najlepszymi specjalistami zarówno w zakresie teoretyki jak i praktyki. Zajęcia praktyczne w większości placówek odbywają się w profesjonalnych laboratoriach kryminalistycznych.

Wybierając tę dziedzinę jako kierunek studiów warto w pierwszej kolejności uświadomić sobie, iż jest to specyficzna nauka. Osoby zainteresowane związaniem z nią swojej ścieżki zawodowej powinny być zorientowane w najnowszych zagadnieniach politycznych, zainteresowane organizacją państwa oraz działaniem instytucji odpowiadających za bezpieczeństwo kraju. Dodatkowo, warto aby odznaczali się również dążeniem do rozwiązania trudnych spraw, ciekawością poznawczą, nie polegali na prostych wyjaśnieniach danego zagadnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here