Regulacja temperatury w przemyśle

0
2594

W wielu różnych gałęziach przemysłu i przedsięwzięciach pomiar i kontrola temperatury ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia jakości i bezpieczeństwa prowadzonych operacji. Regulatory temperatury są używane w laboratoriach badawczych, centrach rozwoju produktów, przetwórniach i innych zakładach przemysłowych.

Rodzaje kontrolerów

W czystych warunkach laboratoryjnych z kontrolowaną temperaturą odpowiednim produktem może być niedrogi kontroler dostępny w powszechnej sprzedaży. Jednak ten sam regulator temperatury zazwyczaj nie jest w stanie przetrwać trudnych warunków typowych dla procesów przemysłu ciężkiego czy ciężkich warunków zewnętrznych. Kontrola utrzymywania temperatury jest konieczna, ale jest to również jeden z najtrudniejszych parametrów do skutecznego sterowania. Niedrogi sterownik może być najlepszy do prostej aplikacji, ale oprócz kosztów początkowych należy wziąć pod uwagę inne ważne czynniki.

Określenie, jakiego kontrolera użyć, może nie być łatwe, ponieważ na poziomie podstawowym wszystkie regulatory temperatury działają w podobny sposób. Kontroler pobiera wartość transmitowaną z czujnika temperatury wiele razy na sekundę i porównuje tę zmienną procesową z wartością zadaną. Gdy zmienna procesowa odbiega od wartości zadanej, sterownik wysyła sygnał wyjściowy w celu włączenia innych urządzeń, takich jak mechanizmy ogrzewania lub chłodzenia, aby przywrócić temperaturę do wartości zadanej. Pomimo pewnych podobieństw na etapie wstępnej kontroli, różne typy regulatorów mają odmienne cechy i funkcje, które mogą oferować pewne zalety w określonych sytuacjach.

Warunki zewnętrzne

Przegląd czujników wejściowych jest najlepszym miejscem do rozpoczęcia wyboru sterownika do zastosowania w obszarach narażonych na kurz, ekstremalne temperatury i hałas. W zależności od instalacji, czujniki wejściowe mogą obejmować termopary, czujniki RTD i wejścia liniowe, takie jak mV i mA.

W trudnych warunkach termopara lub czujniki RTD są zwykle najlepszym wyborem. Regulatory termoparowe są ekonomiczne, wytrzymałe i zapewniają dokładne pomiary dla szerokiego zakresu wartości temperatury. Dostępne w wielu typach i konfiguracjach, działają dobrze w wielu różnych typach instalacji przemysłowych. Regulatory temperatury RTD zapewniają większą dokładność niż termoparowe, ale są droższe, mają węższy zakres temperatur i są mniej odporne. Na przykład czujniki RTD mają górną granicę temperatury około 1200 stopni Fahrenheita w porównaniu do 4200 stopni Fahrenheita dla termopar.

Niezależnie od wybranego typu, regulator powinien zawierać funkcję „wykrywania przerwania pomiaru”. Ostrzega to urządzenie, gdy czujnik jest uszkodzony lub nieobecny, umożliwiając mu dostosowanie mocy wyjściowej do zadanej wartości, co zapobiegnie uszkodzeniu sprzętu i personelu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here