Podczas gdy dawniej tylko nieliczni mogli pozwolić sobie na otwieranie własnych biznesów, dziś każdy może odnaleźć się w tej roli – o ile tylko chce mu się działać i jest przygotowany na ciężką i nieraz dość żmudną pracę. Zanim bowiem taka nowa firma pojawi się w ogóle na rynku i zanim ktokolwiek będzie mógł się o niej dowiedzieć, jej twórca musi postarać się o to, by sprawy związane z jej zarejestrowaniem i utworzeniem załatwić w zgodzie z polskimi przepisami prawnymi. Jeżeli więc jego celem jest otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej, ma to szczęście, że wymagania względem niej będą nieco mniejsze i bardziej „przyjazne”, dlatego też większość osób, nawet tych niedoświadczonych, spokojnie zdoła im sprostać. Działalność gospodarcza krok po kroku – jak ją zatem utworzyć? W Internecie jest wiele praktycznych poradników, które dokładnie to wszystko opisują. Na pewno warto do nich zajrzeć i całkowicie się na nich oprzeć, albo przynajmniej wspomóc się zapisanymi w nich radami i wskazówkami. Oto kilka tych, które powtarzają się zdecydowanie najczęściej. A skoro twórcy poradników zawsze o nich wspominają, znaczy to, że coś musi w nich być.
Nowa działalność gospodarcza nigdy nie jest tak od razu skazana na sukces. Nie jest powiedziane, że jej założycielowi w przeciągu zaledwie paru miesięcy uda się wywrócić polski rynek do góry nogami, pokonać całą doświadczoną konkurencję i zdobyć serca milionów klientów. Takie rzeczy dzieją się tylko w filmach i kiepsko napisanych książkach. W normalnym życiu dochodzi do nich tak rzadko, że lepiej w ogóle o nich nie myśleć, aby przypadkiem się później nie rozczarować i nie zacząć mierzyć swoich zamiarów ponad same siły. Bo przyszły biznesmen powinien tak sobie to wszystko rozplanować i rozważyć, by zminimalizować szansę popełnienia błędu lub zaliczenia wpadki. W przeciwnym wypadku to nie sukces będzie na wyciągnięcie jego rąk, a niestety sromotna porażka, która może na dobre zniechęcić go do działania na własny rachunek. Na czym więc powinien polegać ten dobry plan działania, pomagający w zakładaniu nowych firm? Musi on uwzględniać kilka elementów, o których warto powiedzieć nieco więcej. Zacznijmy więc od początku – od samego kapitału.
Oczywiście jeśli komukolwiek udało się w przeciągu całego swojego przeszłego życia zaoszczędzić przynajmniej te kilkadziesiąt tysięcy złotych, jest on w stanie niemalże z biegu zarejestrować nową działalność gospodarczą i od razu zacząć za nią płacić. Należy jednak pomyśleć również o tym, czy przypadkiem po takim sporym wypadku konto bankowe nie pozostanie puste. A nikt nie powinien doprowadzać się do bankructwa wyłącznie z powodu chęci rozwinięcia własnego biznesu. Należy być przygotowanym na różnorodne okoliczności. Nieraz jest przecież tak, że człowiekowi powinie się noga, nagle ktoś w jego rodzinie poważnie się rozchoruje, a pieniądze okażą się na wagę złota – jednak nikt nie będzie mógł po nie sięgnąć, skoro zostaną one już przeznaczone na rejestrację i rozwój nowej firmy. Niezbędne do realizacji celów pieniądze można natomiast pozyskać w nieco inny sposób. Warto chociażby postarać się o dofinansowanie dla nowej firmy. Ostatnio bardzo często przydzielane są one przez samą Unię Europejską, ale można też zgłosić się do instytucji działających na terenie samej Polski, alby zwiększyć swoje szanse na pozyskanie dotacji. Biznesmen, który ma dobry pomysł na swoją firmę i zdoła go tak przedstawić, by od razu wydał się on atrakcyjny, na pewno uzyska pomoc wielu urzędów i instytucji. A jeśli zdarzy się tak, że one odmówią mu pomocy, pozostaje mu jeszcze opcja wzięcia zwykłego kredytu. Może mieć on przecież wartość wynoszącą prawie pół miliona złotych. Za takie pieniądze da się założyć dosłownie każdą, nawet największą firmę.
Działalność gospodarcza krok po kroku – kapitał to jednak nie wszystko. Pieniądze mogą wydawać się najważniejsze, ale zanim ktokolwiek spróbuje je w ogóle zdobyć, powinien przemyśleć też swoją decyzję. Zastanowić się po prostu nad tym, czy opłaca mu się założyć własną działalność gospodarczą. Niby bowiem odpowiedź na to pytanie wydaje się jednoznaczna, a jednak wcale taka nie jest. Nie każdemu taki biznes może się opłacić. Bo gdy osoba początkująca bierze się za zakładanie własnej firmy, zazwyczaj myśli ona od razu o utworzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej. Na różnych stronach wyczytuje, że koszty prowadzenia firmy o takim charakterze prawnym są najniższe – ale niestety tylko teoretycznie. Jeśli tylko jedna osoba staje się w pełni odpowiedzialna za cały biznes, to ona musi całkowicie go opłacać – wydawać kolejne pieniądze na wynajem lokalu, zakup niezbędnych sprzętów i artykułów, działania marketingowe i zwykłe rachunki bądź podatki. Wydatki rosną z miesiąca na miesiąc, a z dochodami nieraz dzieje się wręcz przeciwnie. Dokładna kalkulacja ewentualnych wydatków, wykonana na kilka tygodni przez zarejestrowaniem nowej firmy, pozwoli zapobiegnąć upadkowi całej firmy. Trzeba ją zatem rzetelnie przeprowadzić i przeanalizować.