Erasmus plus praktyki - czy warto?

Już od dłuższego czasu uczysz się na swojej uczelni i możesz powiedzieć, że odnosisz na niej pewne sukcesy. Bez trudu zaliczasz wszystkie egzaminy i z łatwością przychodzi ci przygotowywanie się do najróżniejszych prezentacji. Miałeś to szczęście, że wybrałeś dla siebie taki kierunek studiów, który po prostu bardzo cię fascynuje, dlatego nawet jeśli nie masz specjalnej ochoty na naukę, zdobywasz nową wiedzę z przyjemnością, jednocześnie mogąc rozwijać swoje dawne pasje. Ostatnio dostałeś też ciekawą możliwość skorzystania z programu „erasmus plus praktyki”. Na pewno już o nim słyszałeś. Wielu studentów z niego korzysta, wyjeżdżając w jego ramach do odległych krajów i tam też mogąc się kształcić, a jednocześnie poprawiać swoje umiejętności językowe oraz uczyć się życia w innych państwach. Ogromne zainteresowanie tym nowoczesnym programem wynika z aktualnych wymagań pracodawców. Zawsze oczekują oni od swoich kandydatów perfekcyjnej znajomości obcych języków. Już nawet język angielski może ci tutaj nie wystarczać, więc jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy, powinieneś przynajmniej rozważyć możliwość wyjechania za granicę. Ucząc się w nowym miejscu, pozyskasz wartościowe doświadczenie. Być może to ono sprawi, że w przyszłości będziesz w stanie samodzielnie i właściwie pokierować swoją karierą zawodową.

Wiele instytucji i organizacji związanych ze szkolnictwem zajmuje się przeprowadzaniem badań nad wartością programów typu erasmus. Wysunięte na tej podstawie wnioski prezentowane są m.in. w Internecie, do którego zawsze możesz zajrzeć, by po prostu się z nimi zapoznać. Jeśli więc zacząłeś już rozważać taki wyjazd zagraniczny, w pierwszej kolejności dowiedz się, jakie warunki powinieneś spełnić, aby dostać się do programu. Nie są one jakoś specjalnie trudne, ale mimo wszystko jest ich dość sporo. Jeszcze przed wyjazdem będziesz bowiem musiał wziąć udział w specjalnych testach. Po programie jego organizatorzy sprawdzą natomiast, jaki miał on na ciebie wpływ. Osoby, które taką szansę już dostały i ją wykorzystały, zazwyczaj dostrzegają w swoim życiu sporo zmian, do których doszło w wyniku skorzystania z wymiany międzynarodowej. Przeważnie wracają więc do swoich krajów z większą pewnością siebie. Są śmielsze i odważniejsze – a te dwie cechy przydają się na różnych etapach życia, nie tylko tych związanych z pracą. Wykazują się również większą tolerancją w obrębie innych nacji, dzięki czemu stają się bardziej świadomymi ludźmi, traktującymi wszystkich tak samo. Uczą się również rozwiązywania najróżniejszych problemów. Nie wpadają już w panikę, gdy w ich życiu dojdzie do niespodziewanej i nieplanowanej sytuacji, a szybko znajdują z niej wyjście i ponownie wracają na swoje dobre tory. Dzięki temu, że program erasmus plus praktyki stawia ich od razu w nowych okolicznościach, uczą się do nich przystosowywać i później mogą bez problemu odnajdywać się w nowych środowiskach pracy. Są to jedne z tych najważniejszych umiejętności, które twój przyszły potencjalny pracodawca na pewno od razu dostrzeże i zauważy – o ile je sobie wypracujesz i staną się one nieodłączną częścią twojego charakteru.

Już teraz powinieneś więc starać się wybiegać w przyszłość. Myśl o tym, co chcesz robić w życiu i jak ten cel możesz zrealizować. Przygotowuj się jednocześnie na ciężką walkę o najlepsze miejsca pracy. Jeżeli będziesz chciał zatrudnić się w jednej z najpopularniejszych i dających największe szanse awansu firm bądź korporacji, zostaniesz zmuszony do wzięcia udziału w długim procesie rekrutacji, musząc pokonać w nim wszystkich innych kandydatów. A twoi rywale mogą być równie silni i wykształceni co ty sam. Jeśli chcesz czymś się wśród nich wyróżniać, postaw na swoją mocną osobowość i kluczowe w pracy cechy charakteru. Program erasmus plus praktyki może zmienić się o sto osiemdziesiąt stopni. Wyjeżdżasz na niego jako osoba nieśmiała, bojąca się innych ludzi i mająca spore trudności z radzeniem sobie z nawet najdrobniejszymi problemami, a wracasz jako nowy człowiek. Jesteś wtedy odważny i pewny siebie. Znasz już swoją wartość, bo wiesz, że skoro poradziłeś sobie w tych nowych dla ciebie okolicznościach, żaden problem nie okaże się już dla ciebie wyzwaniem nie do przejścia. Bezcenną możliwością, jaką dają ci wymiany międzynarodowe, jest również szansa na podszkolenie swojego języka. Nawet jeśli wydaje ci się, że potrafisz świetnie mówi po angielsku, dopiero w obcym kraju będziesz w stanie zweryfikować swoje umiejętności i przekonać się, czy rzeczywiście są one solidne.

Wykorzystuj więc te wszystkie szanse, które przygotowało dla ciebie twoje życie. Jeżeli na twojej uczelni studenci mają możliwość wyjeżdżania do obcych krajów w ramach programu erasmus, sam też spróbuj do nich dołączyć, by nauczyć się odnajdywania w nowym miejscu. Przekonaj sam siebie, że jesteś w stanie poradzić sobie nawet w nietypowych okolicznościach i zagranicznym państwie. Zdobądź to bezcenne doświadczenie, które zawsze będziesz mógł umieścić w swoim życiorysie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here