Wielu obywateli naszego kraju nie stać na to, by płacić swoim dzieciom za utrzymanie na studiach. Pieniądze są potrzebne na jedzenie, picie, środku czystości, ubrania, na mieszkanie i na wiele innych rzeczy. Koszt utrzymania dziecka w takim mieście jak Wrocław, Warszawa czy Kraków to koszt mieszczący się w przedziale 1600 – 2000 złotych. Jakby nie patrzeć to jednak konkretne pieniądze. Niektórzy muszą pracować cały miesiąc, aby tyle zarobić. To jest niestety bardzo smutna prawda. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by jednak udać się na studia.
Jak opłacić studia?
Wszystkie uczelnie mają specjalny program pomocy materialnej i nazywa się on stypendium socialnym. Aby je dostać, trzeba spełniać warunki, czyli dochody nie powinny przekraczać około 1000 złotych miesięcznie na jednego członka rodziny. To bardzo dużo pieniędzy. Wysokość stypendium socialnego nie powala na kolana, lecz bez tych pieniędzy, nawet jeśli nie są one zbyt wysokie, bardzo duża rzesza studentów musiałaby zrezygnować ze studiów, bądź przenieść się na studia zaoczne, a co za tym idzie udać się od razu do pracy. Niektórzy godzą pracę wraz ze studiami i dają radę nie zwalać uczelni. Wiele rzeczy da radę pogodzić, wystarczy być konsekwentnym w swoim działaniu oraz sumiennym w nauce.
Bardzo ciekawą opcją jest pożyczka dla studenta, czyli kredyty studencki. Jest to kredyt o oprocentowaniu równym 1,5%. Jest ono bardzo niskie w porównaniu z normalnym kredytem w Polsce, w którym oprocentowanie wynosi zależnie od banku, warunków, na jakich bierzemy kredyt oraz od kwoty, od 15 do 20%. Różnica jest niczym wielka przepaść pomiędzy dwiema wysokimi górami.
Więc, gdzie dostępna jest pożyczka dla studenta i jak ją otrzymać?
Ogólnie kredyty bierzemy zawsze w oparciu o coś, może to być zastaw hipoteczny domu, pola, samochodu, firmy. Są różne rodzaje kredytów, ale pod zastaw czego kredyt może dostać taki biedny student, który nic jeszcze nie posiada? Banki to bardzo zwane instytucje i kredyt studencki można dostać na podstawie kogoś, co to znaczy? Jeśli my nie będziemy w stanie spłacić kredytu wtedy bank zwraca się do tej osoby, aby zrobiła to za nas, ponieważ jest naszym poręczycielem. Jest też druga możliwość, którą można zastosować, ale tylko wtedy gdy mamy bardzo niskie dochody na członka naszej rodziny. Wtedy składamy podanie już w placówce banku, aby poręczycielem naszego kredytu studenckiego został Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli w skrócie BGK. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla kogoś, kto nie ma w rodzinie zaufanej osoby, która za niego poręczy. Trzeba zaznaczyć, że poręczycielem nie może być ani matka, ani ojciec osoby, która ubiega się o otrzymanie kredytu studenckiego.
Czyli wystarczy poręczyciel i już dostajemy kredyt?
Właśnie nie, to jest tylko jeden z wymogów, jakie stawia bank przed kredytobiorcom. Drugim równie niezbędnym, jak poręczyciel jest zaświadczenie z uczelni studenta o tym, że studiuje. Jednak nie jest to takie zwyczajne zaświadczenie, tylko specjalne pismo, na którym widnieje pieczęć oraz własnoręczny podpis dziekana danego wydziału. Na takim zaświadczeniu powinniśmy znaleźć również informacje na temat tego, kiedy zaczęliśmy studia, kiedy jest planowane zakończenie, czyli egzamin inżynierski bądź magisterski. Daty są bardzo ważne, ponieważ właśnie w tym terminie możemy tylko pobierać kredyt studencki. Kolejną rzeczą jest imię i nazwisko studenta, którego dane zaświadczenie dotyczy, jego pesel oraz numer indeksu. Jeśli już otrzymamy takie zaświadczenie w dziekanacie, tylko dziekanat może nam je wydać, udajemy się z nim do banku.
Czy potrzebne jest coś jeszcze, do pożyczka dla studenta?
Jeszcze tylko jedna ostania rzecz, czyli legitymacja studencka. Nie wystarczy mieć ze sobą samej legitymacji, musi być ona podbita, czyli posiadać naklejkę wraz z datą do, kiedy jest ważna.
To są niezbędne rzeczy do otrzymania kredytu studenckiego, no i oczywiście potrzebne jest konto w banku, ale o tym chyba nie trzeba przypominać. Kredyt studencki można otrzymać w każdym miesiącu trwania semestru, czyli od października do lipca.
Po złożeniu wniosku musimy zaczekać na decyzję banku czy zaakceptował nasze podanie o przydzielenie kredytu studenckiego. Zwykle bank podejmuje decyzję w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym składamy podanie o przyznanie kredytu studenckiego. Jeśli dostaniemy odpowiedź od banku i jest ona pozytywna, wtedy udajemy się do banku w celu podpisania umowy. Wtedy musimy podjąć decyzję odnośnie do dwóch kwestii. Pierwsza z nich to wysokość transzy, jaką chcemy dostawać co miesiąc, mamy tutaj do wyboru 4 opcje, czyli: 400, 600, 800 i 1000 złotych na miesiąc. Kwota, którą wybierzemy będzie powiązana z naszą ratą do spłacenia. I będzie ona wynosiła dokładnie połowę kwoty pobieranych rat plus odsetki podzielone po równo do każdej z rat. Kolejną myślę ważną decyzją jest termin, w którym będziemy otrzymywali pieniądze na konto, możemy wybrać dni od 1 do 28 dnia danego miesiąca. Tutaj wszystko zależy już od naszych preferencji.
Podsumowując, teraz wiemy już jak wygląda pożyczka dla studenta. Na co warto zwracać uwagę oraz co jest potrzebne, aby taką pożyczkę dostać.