Aby pieniądz mnożył pieniądz

Jeśli planujesz otworzenie własnej działalności i zastanawiasz się, jakie będzie najlepsze konto dla firm, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. A może już prężnie działasz w świecie biznesu? Również zapraszam do lektury. Przedstawię tu bowiem w skrócie dwa najlepsze konta – według tegorocznych zestawień. Przygotuj się więc na solidną dawkę rzetelnych informacji. Bez zbędnego więc przedłużania, zapraszam do dalszej lektury.

Pozycję pierwszą na naszej liście bez wątpienia piastuje mBiznes konto Standard. Jest to rachunek dla fundacji, przedsiębiorców, spółdzielni, spółek i stowarzyszeń. Dzięki bardzo szerokiej gamie dodatkowych usług, niemal każda firma może odnaleźć tam produkty spełniające jej wymagania, a ponadto może też dostosować rachunek do własnych, indywidualnych potrzeb. Rachunek mBiznes konto występuje w różnych wariantach, my jednak skupimy się na jednym – mBiznes konto Standard.

Dla kogo jest ono przeznaczone? Przede wszystkim dla fundacji, jednoosobowej działalności gospodarczej, spółdzielni, spółek cywilnych, jawnych i partnerskich, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i stowarzyszeń.

Jak wygląda kwestia oprocentowania i stałych kosztów rachunku? Standardowo rachunek nie jest oprocentowany. Za otwarcie konta też się nic nie płaci, natomiast jego prowadzenie to już wydatek rzędu dziewięciu złotych miesięcznie. Można uniknąć tej opłaty, wykonując minimalnie jeden w miesiącu przelew do ZUS. Jeśli jednak założysz konto w promocji, to przez dwa lata nie zapłacisz nic za jego obsługę.

Przyjrzyjmy się teraz opłatom związanym z używaniem karty płatniczej. Dobra wiadomość, bo za wydanie karty debetowej nie zapłacisz ani złotówki. Do tego możesz wybrać sobie pomiędzy dwoma kartami – Visa Business Debit oraz MasterCard Debit Business. Obie umożliwiają płatności internetowe i zbliżeniowe. Za jej obsługę zapłacisz pięć złotych miesięcznie, chyba że założysz konto w promocji lub wykonasz transakcję na minimum pięćset złotych miesięcznie. Co się zaś tyczy wypłaty z bankomatu, jeśli kwota wynosi mniej niż sto złotych, bank pobiera opłatę w wysokości jednego złotego i trzydziestu grozy. Jeśli jednak założysz konto w promocji, to przez dwa lata możesz bezpłatnie korzystać z bankomatów większości sieci, dostępnych na rynku usług bankowych. Za wypłatę w pozostałych bankomatach na terenie kraju oraz za granicą pobierana jest prowizja. Korzystanie z wpłatomatów jest natomiast bezpłatne.

Jakie są koszty pozostałych operacji bankowych? W ramach promocji otrzymujesz nielimitowane bezpłatne przelewy internetowe – które standardowo kosztują półtora złotego. Inne przelewy są już jednak płatne – przelew SEPA kosztuje pięć złotych, przelew ekspresowy na dowolny rachunek w innym banku – dziesięć, natomiast przelew SORBNET to wydatek rzędu czterdziestu złotych. Pozostałe przelewy są natomiast bezpłatne.

Drugą pozycją na liście najlepszych kont dla firm jest BIZnest Konto. Jest to rachunek firmowy, przeznaczony dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Ponadto to jedno z tańszych kont tego typu na rynku, pod warunkiem że przedsiębiorca wykonuje przez internet większość operacji bankowych.

Jak wygląda sytuacja oprocentowania i stałych kosztów rachunku? Konto co prawda nie jest oprocentowane, ale jego otwarcie i prowadzenie nic nie kosztuje.

Następna kwestia go dotycząca, to karta płatnicza i wszelkie związane z jej używaniem opłaty. Za wydanie pierwszej karty debetowej nie trzeba nic płacić. Jeżeli natomiast myślisz o kolejnej, tu już nie jest tak różowo – prowizja za jej użytkowanie wynosi dwadzieścia pięć złotych. Na szczęście rocznie, a nie miesięcznie. W każdym przypadku klient otrzyma kartę VISA Business z funkcją płatności zbliżeniowych. Nie płacisz ani za użytkowanie pierwszej karty, ani za jej wznowienie, ani także za wypłaty ze wszystkich bankomatów na terenie kraju. Wpłatomaty też nic nie kosztują. Za co więc płacisz? Za przewalutowanie transakcji za wypłaty z bankomatów za granicą.

Jakie są natomiast koszta pozostałych operacji bankowych? Pięć złotych kosztuje zarówno przelew w oddziale banku jak i natychmiastowy oraz za realizację polecenia zapłaty, dwadzieścia – przelew walutowy SWIFT, natomiast przelew SORBNET to wydatek rzędu już czterdziestu złotych. Pozostałe operacje bankowe są w większości bezpłatne – w tym przelewy do ZUS i Urzędu Skarbowego oraz przelew europejski SEPA.

Jakie jeszcze inne koszta występują w przypadku tego konta? Sprawdzenie salda rachunku oraz zmiana numeru PIN w bankomacie oraz wyciąg papierowy wysyłany pocztą – wszystko to kosztuje pięć złotych.

Te dwa konta, zaprezentowane w powyższym artykule to tylko przysłowiowy „wierzchołek góry lodowej”. Wszystkie bowiem banki, działające na terenie naszego kraju posiadają mniej lub bardziej rozbudowane oferty skierowane nie tylko do firm sensu stricte, ale także indywidualnych przedsiębiorców oraz osób chcących prowadzić własną działalność gospodarczą. Należy więc przeanalizować wszystkie te oferty starannie i mądrze wybrać najodpowiedniejszą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here