Kredyt refinansowy – na czym polega i kiedy warto go wziąć?

0
839

Oferty najpopularniejszych banków na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat uległy zmianie. Łatwo jest zauważyć, że kredytobiorcy mogą wybierać spośród wielu różnorodnych produktów finansowych. Kredyty gotówkowe, samochodowe czy hipoteczne to jedne z najpopularniejszych zobowiązań jednak to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania bank. W ofercie większości instytucji finansowych można też znaleźć mniej popularne kredyty takie jak np. kredyt refinansowy. Na czym polega taki kredyt i w jakiej sytuacji najlepiej jest go wziąć? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest kredyt refinansowy?

Wiele osób może nie wiedzieć, na czym polega kredyt refinansowy. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ponieważ jest to produkt finansowy, który przyda się jedynie ściśle określonej grupie odbiorców. Swoje zastosowanie znajdzie on, gdy masz kredyt hipoteczny i zależy Ci na tym, aby zmienić warunki jego spłaty. Niekiedy bywa bowiem tak, że oferta, która kilka czy kilkanaście lat temu była bardzo korzystna, dziś już taka nie jest i znalazłeś kredyt, który bardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Kredyt refinansowy https://splatapozyczek.pl/kredyt-refinansowy/ umożliwia przeniesienie posiadanego zobowiązania do innego banku. Przeniesienie zazwyczaj dotyczy właśnie kredytu hipotecznego. Jak wygląda refinansowanie w praktyce? Odbywa się to w taki sposób, że bank, do którego przeniosłeś swój kredyt, zajmuje się spłatą Twojej należności w starym banku, w którym niegdyś podpisałeś umowę. Od tego momentu zadłużenie w starym banku zostaje zamknięte, a Ty możesz skupić się na tym, aby spłacać nowy, atrakcyjniejszy kredyt.

Warto wiedzieć, że kredyt refinansowy pozwala nie tylko zaoszczędzić duże pieniądze, ale również zrezygnować z dodatkowych produktów, za które nie chcesz już płacić. Musisz jednak pamiętać o tym, aby dobrze przeanalizować ofertę, czyli m.in. sprawdzić koszty okołokredytowe.

Kto może skorzystać z kredytu refinansowego?

Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, kredyt refinansowy mogą wziąć osoby, które posiadają kredyt hipoteczny, który niekoniecznie im odpowiada. Jeśli więc jesteś niezadowolony ze swojego aktualnego zobowiązania i coraz częściej myślisz o tym, aby je zmienić, to możliwość refinansowania jest właśnie dla Ciebie.

Musisz jednak pamiętać o tym, że wnioskowanie o kredyt refinansowy wiąże się z ponownym sprawdzeniem Twojej zdolności kredytowej. Jeśli więc Twoja sytuacja finansowa od momentu podpisania umowy kredytowej uległa pogorszeniu, to możesz mieć trudności z tym, aby pozytywnie przejść przez weryfikację banku.

Nie oznacza to jednak, że powinieneś całkiem zrezygnować z kredytu refinansowego. W uzyskaniu nowego i korzystnego zobowiązania może Ci pomóc doradca kredytowy Spłata Pożyczek. Taka osoba ma doświadczenie i wiedzę, która pozwala na znalezienie atrakcyjnej oferty dostosowanej do Twoich potrzeb, ale także sytuacji finansowej.

Kiedy kredyt refinansowy będzie najbardziej opłacalny?

Większość osób po zaciągnięciu kredytu hipotecznego nie interesuje się już za bardzo ofertami kredytowymi banków. Warto jednak raz na jakiś czas je przeanalizować, bo może okazać się, że w tym momencie mógłbyś skorzystać z lepszej oferty niż jeszcze jakiś czas temu. Niedużym kosztem (musisz jedynie poświęcić swój czas) możesz zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Na kredyt refinansowy warto zdecydować się, gdy marża nowego zobowiązania byłaby niższa niż ta, którą płaciłeś do tej pory. To właśnie na niej możesz zaoszczędzić najwięcej. Oczywiście ważna jest także wysokość prowizji i stopa procentowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here