Wgniecenia w karoserii zdarzają się niemal każdemu. Uszkodzenie samochodu może powstać na skutek warunków pogodowych (na przykład gradu), ale także wypadku czy aktów wandalizmu. Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy wgniecenia można usunąć bez lakierowania, a kiedy jest potrzebna pomoc lakiernika.
Czy można usunąć wgniecenie bez lakierowania?
Wgniecenia w samochodzie mogą być poważne oraz nieco mniej uciążliwe. Zależnie od stopnia ich zaawansowania, możliwe jest usuwanie wgnieceń bez lakierowania. Jest to jednak wykonalne tylko i wyłącznie, gdy na skutek usterki karoserii w żadnym stopniu nie ucierpiał lakier. Jeśli na samochodzie zauważymy choćby najmniejszą rysę, należy takie auto zawieźć do lakiernika, ponieważ każde uszkodzenie karoserii może powodować nieodwracalną korozję.
Jeśli natomiast stwierdzimy, że na samochodzie nie ma żadnych rys, możemy spróbować usunąć wgniecenie bez lakierowania. Skuteczne usunięcie wgniecenia wymaga precyzji i doświadczenia, dlatego naprawa bez lakierowania to zadanie dla firmy wgniecenia.pl. Tacy specjaliści, przy użyciu odpowiedniego sprzętu, bardzo szybko poprawią karoserię auta.
A jak zabrać się za to samodzielnie? Warto w pierwszej kolejności sprawdzić, jakiego rodzaju jest wgniecenie, i w jakim miejscu pojazdu się znajduje. Jeśli mamy do niego dobry dostęp od spodu, możemy wykonać usuwanie wgnieceń za pomocą wypychania, natomiast, jeśli wgniecenie znajduje się w innej części pojazdu, warto zastosować technikę wyciągania. Wszystkie sposoby usuwania wgnieceń bez lakierowania nazywane są mianem techniki PDR, czyli Paintless Dent Repair.
Jakie są sposoby naprawy wgnieceń bez lakierowania?
Jak już zostało wspomniane, usuwanie wgnieceń może odbywać się dwoma sposobami. Metoda wypychania (inaczej prostowania) uszkodzeń polega niejako na wyklepywaniu blachy i używa się w tym przypadku specjalnych wypychaczy blacharskich, haków oraz lamp, montowanych do karoserii przy pomocy magnesu.
Jeśli natomiast wgniecenie chcemy usunąć od zewnętrznej strony, będziemy potrzebować do tego specjalnego grzybka oraz kleju termopotliwego, który za pomocą pistoletu nakładany jest na karoserię. Gdy grzybek zostanie przymocowany do blachy, następuje wyciąganie wgniecenia za pomocą specjalnej wyciągarki. Ta metoda usuwania wgnieceń uznawana jest za nieco prostszą, niż prostowanie od spodu.
Czy warto samodzielnie usunąć wgniecenie z karoserii?
Jeśli Twój samochód uległ niewielkiemu wgnieceniu, możesz spróbować naprawić niedogodność samodzielnie, warto jednak mieć świadomość, że do tej pracy potrzebne jest doświadczenie. Jeśli robisz to pierwszy raz, musisz przede wszystkim uważać na to, aby nie zarysować samochodu. Do wyciągania wgnieceń niezależnie od użytej techniki potrzebne są specjalistyczne, wymienione już powyżej narzędzia. Ich zakup wiąże się z kosztami, jeśli więc nie planujesz zająć się na poważnie usuwaniem wgnieceń, warto rozważyć wizytę u mechanika. Ponieważ usuwanie wgniecenia nie jest bardzo inwazyjne, wizyta nie będzie dużo kosztować, a Ty będziesz mieć spokojną głowę, że Twój samochód jest w dobrych rękach.