Leasing wiąże się z odpłatną umową użyczenia określonego dobra, a współpraca pomiędzy leasingobiorcą a firmą leasingową przebiega z reguły w długim terminie. To chociażby dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnej oferty. Ponieważ na rynku usług finansowych panuje dzisiaj ogromna konkurencja, sami leasingodawcy walczą o potencjalnych klientów, oferując coraz bardziej atrakcyjne i opłacalne propozycje. Co brać pod uwagę podczas weryfikacji tego typu współpracy?
Wybieraj renomowane firmy leasingowe
Decydując się na współpracę z firmą o ugruntowanej już pozycji na rynku, masz pewność, że Twoja umowa jest w pełni zabezpieczona. Trzeba brać pod uwagę, że niestety rynek finansowy nadal pełen jest nieuczciwych praktyk, jednak decydując się na leasing w pewnej firmie z dobrymi opiniami, unikasz przykrych doświadczeń.
Zwracaj uwagę na koszty leasingu
Chociaż istota leasingu jest taka sama bez względu na współpracę z wybraną firmą, to warunki umów znacznie się od siebie różnią. Stawiaj na te najtańsze opcje, bo chociaż raty leasingowe wrzucisz w koszty prowadzonej działalności, to jednak nie w całości. Możesz skorzystać z narzędzie online, jakim jest kalkulator. Leasing zostanie szybko oszacowany pod względem opłacalności. Oczywiście, weź pod uwagę, że wyniki będą ogólne i tylko poglądowe, ale dadzą jasną wskazówkę w zakresie atrakcyjności danych ofert.
Uwzględniaj elastyczność oferty leasingowej
Współpraca z firmą leasingową ma być „szyta na miarę”, co oznacza, że musi spełniać Twoje oczekiwania, ale też być dopasowana do możliwości dogodnej spłaty miesięcznych rat. Zwróć uwagę, na jaką maksymalną wartość oferowany jest leasing, czego dotyczy, kto może skorzystać z propozycji firmy leasingowej. Niektóre podmioty chętnie współpracują jedynie z doświadczonymi już działalnościami gospodarczymi, które generują wysoki dochód, inne akceptują wnioski firm nowych, początkujących.
Kolejna kwestia, to czas trwania umowy, a ten wiąże się z wysokością rat. Im dłużej będzie trwać okres współpracy, tym raty będą niższe, ale koszty finalnie mogą być większe. Każdy leasingobiorca musi podjąć decyzję indywidualnie.
Zawsze należy uwzględnić też opcję wykupu. Z reguły ten jest możliwy po spłaceniu ostatniej raty, ale znaczenie ma wartość wykupu. Dzisiaj rzadko można już znaleźć oferty, zgodnie z którymi wykup następował za symboliczną złotówkę.
Zanim podpiszesz umowę leasingową
Porównaj co najmniej kilka konkurencyjnych propozycji. Skorzystaj w tym celu z kalkulatorów leasingów oraz rankingów bieżących ofert. Dokładnie czytaj umowy i regulaminy. Dowiedz się, jak wyglądają kwestie ubezpieczenia, serwisowania czy naprawy leasingowanego dobra. Poznaj zasady weryfikacji klienta i średni czas realizacji wszelkich formalności. Tylko w ten sposób wybierzesz opcję, która będzie korzystna dla Twojej firmy i pozytywnie wpłynie na jej rozwój. Leasing może być świetnym wsparciem w zakresie inwestowania w biznes bez konieczności wydawania oszczędności czy środków z bieżącego budżetu, ale tylko wtedy gdy spełnia wszystkie wymagania klienta.