kursy na wózki widłowe

Budownictwo i prace logistyczne to przyszłościowe dziedziny. Wiele osób decyduje się na podniesienie swoich kompetencji i zrobienie kursów na różnego rodzaju urządzenia. Jaki jest koszt zrobienia kursu na koparki, dźwigi budowlane czy wózki widłowe?

Ile kosztuje kurs na wózki widłowe?

Przeprowadzenie kursu na wózki widłowe jest obowiązkowe, jeśli chcesz pracować z tymi urządzeniami. Wymóg ten określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 2003 roku.  Jest kilka kategorii wózków widłowych, na które można zrobić osobne kursy. Są to Kategoria I WJO (wózki jezdniowe podnośnikowe z operatorem podnoszonym), Kategoria II WJO (wózki z wyłączeniem specjalizowanych) oraz Kategoria IIIWJO (wózki prowadzone i zdalnie prowadzone). Różnego rodzaju kursy na wózki widłowe we Wrocławiu realizuje GD BHP. Ceny kursów na wózki widłowe mogą być różne, średnio jest to około 600 – 700 złotych. Można oczywiście zrobić dodatkowe szkolenia, płatne zależnie do stanowiska, na jakie aplikuje dana osoba.

Jaka jest cena kursu na koparkę?

Prowadzenie i użytkowanie koparki wymaga pewnych umiejętności. Pomimo, iż koparki są różne, cena kursu na koparkę będzie taka sama niezależnie od rodzaju maszyny, na którą chcemy zdobyć uprawnienia. W większości ośrodków kurs na koparkę kosztuje około 1250 złotych z niewielkimi wahaniami. Dodatkowo trzeba zapłacić za egzamin państwowy, który kosztuje 250 złotych. Jest kilka kategorii koparki, a ich wielkość i funkcjonalność zależy między innymi od głębokości, na jaką jest w stanie sięgnąć maszyna oraz jej masy.

Kurs na koparkę podzielony jest na część teoretyczną oraz praktyczną i kończy się egzaminem przed komisją Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, który również składa się z dwóch części (praktycznej i teoretycznej).

Możliwości pracy po kursie na koparkę jest wiele, dodatkowo pensje operatorów koparki są zazwyczaj dość wysokie, dlatego warto zainteresować się tego rodzaju szkoleniem.

Kurs na dźwigi budowlane – koszty

Dźwigi budowlane, inaczej żurawie są jedynymi z najważniejszych maszyn na każdej budowie. Rozróżniamy różnego rodzaju dźwigi budowlane. Jednymi z najpopularniejszych są żurawie wieżowe. Cena  kursu na najprostsze żurawie stacjonarne wynosi około 500 – 700 złotych, natomiast zależnie od stopnia skomplikowania dźwigu możemy znaleźć kursy nawet za kilka tysięcy złotych. Przykładowo, kurs na żurawie wieżowe kosztuje około 2300 złotych. Każdy kurs na dźwigi budowlane kończy się egzaminem. Kursy trwają 35 godzin i składają się z części praktycznej i teoretycznej.

Aby przystąpić do egzaminu, trzeba mieć skończone 18 lat i na dwa tygodnie przed szkoleniem dostarczyć firmie pełnomocnictwo, który upoważnia ośrodek do reprezentowania osoby zdającej egzamin przed komisją.

Wiele osób decyduje się na podstawowy kurs na dźwigi budowlane, natomiast osoby bardziej zaawansowane próbują kursów na żurawie wieżowe. Obydwa typy dają dużo możliwości rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here