Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową

Bardzo niepozorna i niezwykle niebezpieczna – tak w skrócie można określić miotłę zbożową. Jej pojawienie się oznacza bardzo trudną walkę. Zbagatelizowanie problemu z kolei może doprowadzić do utraty plonów.

Rozpoznanie

Miotła zbożowa jest dość odporna na warunki atmosferyczne. Oznacza to, że może pojawić się na polu już w temperaturze około zera stopni Celsjusza. Aby prawidłowo i szybko się rozwijać, chwast ten potrzebuje sporo wilgotności. Na początku wygląda dość niepozornie – ma delikatne i wąskie liście, zaostrzone na końcu. W późniejszym etapie pojawiają się na nich szorstkie w dotyku włoski. Cechą, która pozwala rozpoznać miotłę zbożową, jest czerwony kolor u nasady liści.

Wysoka szkodliwość

W związku z tym, że miotła zbożowa rozwija się, gdy na zewnątrz jest jeszcze dość chłodno, atakuje zboża w stanie spoczynku. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ podczas ich rozwoju może ona wykazywać się dużą konkurencyjnością i odbierać im niezbędne składniki odżywcze czy wodę. Mimo wszystko, najbardziej należy uważać na nią latem, gdy zaczyna zakwitać. Niestety – robi to szybciej niż zasadzone rośliny. Co gorsza, jej obecność na polu może utrzymywać się nawet kilka sezonów.

Zapobiegać i leczyć

Oczywiście, można próbować uniknąć pojawienia się miotły zbożowej w uprawach. Jest to jednak dość trudne zadanie. Zadziałać może oprysk na miotłę zbożową. Ma on bardzo dużą efektywność i jest bezpieczny dla plonów. Najlepszym czasem na wykorzystanie herbicydów jest jesień. To właśnie wtedy istnieje spora szansa na całkowitą likwidację nieproszonych gości. Niekiedy może okazać się, że konieczne będzie wykonanie tak zwanego zabiegu korekcyjnego wczesną wiosną. Tak przygotowane pole będzie gotowe na wzrost zbóż, a brak chwastów pozwoli im na czerpanie odpowiedniej ilości składników, niezbędnych do rozwoju.

Choć miotła zbożowa jest trudnym przeciwnikiem, dobrze dobrane preparaty powinny sobie z nią poradzić. Warto od razu sięgać po sprawdzone środki firmy Syngenta. Odpowiednie opryski uwolnią uprawy od chwastów i zapewnią udane plony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here