Zakres ubezpieczenia AC

Autocasco to cały wachlarz ubezpieczeń o różnorodnym zakresie i w zróżnicowanych cenach. Jakie szkody może pokrywać?

AC w wersji podstawowej, tzw. minicasco, jest często oferowane przez ubezpieczycieli jako bezpłatny dodatek do obowiązkowej polisy OC. Za Autocasco w pełnej wersji trzeba już jednak zapłacić. Mimo to, warto rozważyć wykupienie tej polisy. Dzięki niej uzyskasz bowiem kompleksową ochronę przed materialnymi skutkami szkód, zniszczeń i awarii, na które jest narażony Twój samochód.

Jakie szkody obejmuje polisa AC?

Zakres ubezpieczenia AC nie jest określony z góry przez żadne przepisy i pozostaje w gestii konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Aby upewnić się, że konkretna oferta odpowiada Twoim potrzebom, zapoznaj się z informacjami zawartymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Z reguły na odszkodowanie w ramach AC można liczyć w sytuacjach takich jak:

  • kradzież pojazdu elementów lub wyposażenia dodatkowego (jednak możliwości uzyskania rekompensaty wyklucza rażące niedbalstwo ubezpieczonego, np. pozostawienie kluczyków w skradzionym aucie),
  • uszkodzenie samochodu w wyniku zderzenia z innym pojazdem mechanicznym, zwierzęciem, człowiekiem lub przeszkodą (tu znowu uwaga: jeśli spowodowałeś kolizję pod wpływem alkoholu lub prowadząc bez ważnych dokumentów, również nie otrzymasz odszkodowania AC)
  • szkody powstałe w wyniku działania sił natury lub osób trzecich (nie dotyczy to jednak uszkodzeń powstałych w wyniku niewłaściwej eksploatacji oraz podczas naprawy auta).

Jak widać, w przypadku Autocasco zawsze warto pamiętać o tzw. wyłączeniach odpowiedzialności, czyli okolicznościach, które zwalniają ubezpieczyciela z wypłaty odszkodowania. Są one szczegółowo określone w umowie każdej polisy.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Poza tym warto jeszcze sprawdzić w OWU szczegóły takie jak:

  • sposób likwidacji szkody: kosztorysowy (wypłata środków) lub bezgotówkowy (rozliczenie ubezpieczyciela bezpośrednio z warsztatem naprawiającym usterki;
  • rodzaj użytych przy naprawie części: oryginalne lub zamienne;
  • amortyzacja: czy otrzymasz równowartość nowych części, które należy wymienić, czy też ubezpieczenie zostanie pomniejszone o amortyzację wynikającą ze zużycia eksploatacją?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia AC, odwiedź stronę pod adresem https://cuk.pl/ubezpieczenia/samochod/ac. Znajdziesz tam szczegółowe informacje na temat zakresu, sum gwarancyjnych, wyłączeń odpowiedzialności czy dostępnych wersji tego ubezpieczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here