montaż paneli fotowoltaicznych

Odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych, jak również ich usytuowanie, jest naprawdę bardzo ważne, jeżeli chodzi o wydajność instalacji oraz opłacalność zastosowania, a więc trzeba poświęcić temu bardzo dużo uwago. Żeby panele fotowoltaiczne były w pełni wydajne, to muszą być zamontowane w niezacienionym miejscu, w optymalnej pozycji, gdzie będą mogły absorbować najwięcej promieniowania słonecznego. Sam montaż paneli fotowoltaicznych polega na tym, aby tak je przenocować, żeby nie zostały zniszczone przez wiatr, czy też śnieg.

Co trzeba wiedzieć o montażu paneli fotowoltaicznych?

Montaż paneli fotowoltaicznych jest naprawdę bardzo podobny do tego, w jaki sposób są instalowane kolektory słoneczne, a różnica sprowadza się do danych elementów mocujących. Moduły fotowoltaiczne, mogą być nawet trzykrotnie niższe od kolektorów słonecznych płaskich, a zatem ich wnoszenie na dach nikomu nie powinno sprawić większego kłopotu. Jednakże trzeba się z nimi obchodzić bardzo ostrożnie, a zatem musimy unikać wyginania modułu, czy też mocnych uderzeń, ponieważ powstałe uszkodzenie może nie być widoczne aż do momentu, kiedy cała instalacja zostanie przez nas uruchomiona.

Montaż paneli fotowoltaicznych – z której strony domu?

Panele fotowoltaiczne mają naprawdę bardzo dużą powierzchnię, gdyż aby uzyskać 1 kW mocy szczytowej, będą nam potrzebne ogniwa, których powierzchnia wynosi około 7m2, a co za tym idzie, niewiele osób podejmuje decyzję, aby postawić je na działce, ponieważ tam po prostu szkoda na nie miejsca. Ponadto, może się okazać, że działka będzie bardzo zacieniona, a więc panele będą tak naprawdę bezużyteczne. Zdecydowanie najczęściej instalowane są one na elewacji, czy też na dachu, ponieważ tam nikomu nie przeszkadzają, a ponadto są na takiej wysokości w stosunku do innych budynków, że jest bardzo duża szansa na to, że nie będą niczym zasłaniane. Zdecydowanie największą moc oraz sprawność modułów fotowoltaicznych uzyskamy, jeżeli będą ustawione tak, że ich powierzchnia czynna będzie skierowana w stronę słońca.

Dobór przewodów do montażu paneli fotowoltaicznych

Zarówno długość przewodów, jak również przewodzona moc, mają znaczny wpływ na stratę energii. Ich wartość jest większa, tym większe będą również te ubytki. Jeżeli podwyższymy napięcie prądu, to wówczas te deficyty będą zmniejszone. Ograniczenie spadku mocy na przewodach może zostać uzyskany, jeżeli wybierzemy właściwe pole ich przekroju. Zazwyczaj możemy spotkać się z przewodami elektrycznymi, które wykonane zostały z miedzi, czy też z aluminium.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOdbijacz jachtowy
Następny artykułChleb na zakwasie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here