Odbijacz jachtowy

Posiadanie jachtu jest marzeniem większości osób mieszkających na wybrzeżu, jednak z powodu wysokiej ceny mało kto może sobie pozwolić na jego zakup. Jeżeli już uzbieramy niezbędną kwotę i wejdziemy w posiadanie wymarzonej łodzi, wówczas musimy zaopatrzyć się w niezbędny osprzęt jachtowy.

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest odbijak jachtowy, który ma na celu ochronę dziobu oraz burty przed zniszczeniem, podczas ich kontaktu z pomostem. Na rynku możemy znaleźć wiele modeli tego rodzaju osprzętu, a najczęściej są one wykonywane z poliuretanu, charakteryzującego się bardzo wysoką odpornością na rozrywanie, a także dużą elastycznością oraz brakiem podatności na promieniowanie UV. Odbijacz jachtowy jest wypełniony w środku powietrzem o odpowiednim ciśnieniu, umożliwiającym przejęcie występujących podczas uderzenia obciążeń. Proces pompowania realizuje się zazwyczaj przy pomocy sprężarki, posiadającej płaską głowicę, która przyłożona do zaworu odbijacza wprowadza do niego powietrze pod ciśnieniem, wynoszącym około 0,2 bar. Zastosowane ciśnienie ma ogromne znaczenie, gdyż musi ono zapewnić możliwość ściśnięcia osprzętu do połowy, przy pomocy płaskiej ręki.

Wprowadzone powietrze posiada bardzo dużą podatność na zmiany objętości podczas amplitud temperatury otoczenia, dlatego zastosowanie zbyt wysokiego ciśnienia może skutkować deformacją podczas upalnych dni, gdy odbijacz jachtowy jest poddawany dużemu nasłonecznieniu. Zawór w jaki będzie wyposażony osprzęt jachtowy, a także technika jego pompowania, będzie uzależniona od producenta, którego wybierzemy. Podczas zakupu warto jest zapoznać się z opiniami o wybranym modelu w internecie, a także zapytać specjalisty, w ostateczności możemy poprosić o pomoc sprzedawcę, jeżeli mamy do niego zaufanie, że nie zaproponuje nam po prostu najdroższego rozwiązania. Aby nie uszkodzić urządzenia, poprzez wbijanie do zaworu igieł lub innych przedmiotów, przed rozpoczęciem pompowania należy zapoznać się dokładnie z instrukcją wykonania tej czynności.

Jeżeli już zaopatrzymy się w odbijacz jachtowy, wówczas musimy rozejrzeć się za innymi elementami wyposażenia, jak na przykład bosaki do jachtów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here