licznik przedpłatowy

Liczniki typu prepaid to szeroko stosowane rozwiązanie, mające wielu zwolenników. System przedpłatowy zaczęto wykorzystywać w telekomunikacji, jednak  szybko okazało się, że może sprawdzić się także na innych polach. Obecnie urządzenia prepaid są wykorzystywane m.in. przez dostawców energii elektrycznej oraz gazu. Dla kogo może to być korzystne rozwiązanie i jakie są jego zalety? Odpowiemy na te pytania w poniższym artykule.

Licznik przedpłatowy – jak działa?

Działanie tego typu urządzenia jest całkiem proste. W przypadku licznika poboru gazu posiada ono zawór wewnętrzny oraz rejestrator danych, który wysyła informacje do serwera sieci. Użytkownik może w każdej chwili sprawdzić stan swoich środków, dzięki czemu zużycie gazu jest pod kontrolą.   Korzystając z tego rozwiązania łatwo zaplanować wydatki związane z mediami, a w przypadku dostawcy licznik przedpłatowy gwarantuje szybki zwrot inwestycji.

Liczniki przedpłatowe mogą działać na różnych zasadach. Niektóre urządzenia posiadają wbudowana klawiaturę, przy pomocy której wprowadza się kod doładowujący. Inne z kolei pozwalają na dokonywanie opłat zdalnie, dzięki dedykowanym aplikacjom lub portalom internetowym. Jest to bardzo wygodna opcja, gdyż pozwala na pełną kontrolę wpłaconych środków. W momencie, gdy zostają one wyczerpane, zawór wewnętrzny zostaje automatycznie zamknięty. Po dokonaniu kolejnej wpłaty zostaje on zdalnie odblokowany.

Zalety licznika przedpłatowego

Liczniki przedpłatowe niosą za sobą wiele korzyści zarówno dla odbiorców, jak i dostawców mediów. W przypadku tych pierwszych jest to niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie, dające pełną kontrolę nam wydatkami. Warto również rozważyć zastosowanie takiego urządzenia w przypadku wynajmowania mieszkań lokatorom. Najemcy są w tym momencie odpowiedzialni za to, czy posiadają dostęp do mediów, a właściciele nieruchomości nie muszą obawiać się, że najemcy pozostawią ich z niezapłaconymi rachunkami.

Jakie korzyści z liczników przedpłatowych czerpią dostawcy? Otóż mają oni kontrolę nad dostawami mediów, co wpływa na poprawę płynności finansowej i redukcję zadłużeń. W przypadku liczników prepaid dla dostaw gazu dostawca ma pełną, zdalną kontrolę nad zaworem, dzięki czemu może go w każdym momencie odblokować. Takie rozwiązanie gwarantuje również szybki zwrot inwestycji, gdyż nie trzeba czekać, aż odbiorcy wniosą pierwszą opłatę za zużyte media.

Czy liczniki prepaid będą obowiązkowe?

Aktualnie nie ma obowiązku posiadania ani korzystania z urządzeń przedpłatowych. Są one instalowane na prośbę odbiorcy, który ponosi związane z tym koszty. Tego typu rozwiązania są stosowane w Polsce już od mniej więcej 10 lat. Najwięcej osób korzysta z liczników przedpłatowych w przypadku dostaw energii elektrycznej, podobno planowana jest nowelizacja ustawie o prawie energetycznym, według której każdy konsument ma mieć prawo zażądać od dostawcy zainstalowania takiego urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here