500+ a zeznanie podatkowe za 2019 rok

Świadczenie 500+ pobiera blisko 2,5 miliona polskich rodzin, a środki te wypłacane są co najmniej na jedno dziecko. Czy beneficjenci tego świadczenia wychowawczego muszą uwzględniać te pieniądze w rocznym zeznaniu podatkowym? Jeśli jeszcze nie wygenerowałeś PIT-a, musisz to zrobić najpóźniej do 30 kwietnia. Dowiedz się, jak traktowane jest 500+ przez Urząd Skarbowy.

500+ w PIT za 2019 rok

Uznaje się, że 500+ to świadczenie wychowawcze, które każdego miesiąca wypłacane jest w kwocie 500 złotych na każde dziecko bez względu na wysokość miesięcznych dochodów rodziców. Środki te powinny zostać przeznaczone na zaspokojenie podstawowych potrzeb małoletnich, ich wykształcenie, opiekę, wyżywienie. Pierwotnie miał być to program dedykowany najbiedniejszym rodzinom. Dzisiaj jednak 500 złotych miesięcznie na każde dziecko otrzymują wszystkie rodziny i nie ma w tym przypadku znaczenia wysokość pensji, jaką otrzymuje każdy dorosły opiekun. Wszystkie rodziny traktowane są tak samo, jeśli weźmiemy pod uwagę także rozliczeni podatku z uwzględnieniem 500+.

Czy 500+ jest opodatkowane?

Świadczenie 500+ do tej pory budzi sporo kontrowersji i chociaż od początku realizacji tego programu rządowego ustalenia w kwestii rozliczeń podatkowych otrzymywanych 500 złotych na każde dziecko są jasne i niezmienne, nadal tematyka ta podejmowana jest już standardowo nie tylko przez podatników, ale też specjalistów, którzy decydują się na doszkalające szkolenia podatkowe. Zakres rozliczeń 500+ podejmowany jest również na wszelkich spotkaniach kształcących osoby zajmujące się księgowością, takie jak kurs na księgową.

Zgodnie z pierwotnymi ustaleniami świadczenie wychowawcze 500+ nie jest opodatkowane, nie trzeba go uwzględniać w rocznych rozliczeniach podatkowych. Nie ma znaczenia ilość dzieci w gospodarstwie domowym, łączna wartość otrzymywanych środków ani status materialny rodziny.

Takie są podstawy księgowości w zakresie rozliczeń za 500+, a eksperci prognozują, że te raczej nie ulegną zmianie.

Czy 500+ ma wpływ na rozliczenie podatkowe?

Co z osobami, których jedynym dochodem jest świadczenie 500+? Takie osoby nie składają PIT wcale. Wiele osób zastanawia się również, czy świadczenie w wysokości 500 złotych na każde dziecko ma jakikolwiek wpływ na przysługujące do tej pory ulgi rozliczeniowe. Okazuje się, że nie i takie są w dalszym ciągu obowiązujące. Tak naprawdę 500+ w żaden sposób nie wpływa negatywnie na roczne rozliczenia podatkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here