Sklepy internetowe i bezpieczne przesyłki

Kupujesz w sklepie internetowym i zależy Ci na tym, by zakupiony towar dotarł do Ciebie na czas w idealnym stanie? A może sam sprzedajesz przez internet i zarabiasz w branży e-commerce? Niezależnie od tego, po której stronie się znajdujesz, pewnie wiesz doskonale, że od sposobu, w jaki zabezpieczane są przesyłki, zależy to, czy dotrą do odbiorcy w stanie niepogorszonym. Ta ważna zależność ma kluczowe znaczenie dla całej branży e-commerce i zaufania, jakie poprzez konkretne działania (a raczej opakowania) sklepy internetowe mogą wypracować dla siebie wśród klientów.

Przedsiębiorca, który wchodzi w branżę e-commerce, powinien się do niej dobrze przygotować. Istotne znaczenie ma nie tylko chętnie kupowany produkt oraz intuicyjna w obsłudze i responsywna strona www, która przyciągnie klientów, ale również znajomość odpowiednich przepisów. W prawie zawarto zapisy, które regulują, która strona – sprzedający, czy kupujący – odpowiada za zagubienie bądź uszkodzenie przesyłki w trakcie transportu.

Z jakimi przepisami należy się zapoznać?

Informacji o odpowiedzialności sklepów internetowych za wysyłane do klientów towary należy szukać w ustawie z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. 2014 poz. 827) oraz w art. 548 § 3 Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2017 poz. 459, z późn.zm).  

Zgodnie z zapisami przytoczonych aktów prawnych sprzedawca ponosi odpowiedzialność za przesyłkę, w której znajduje się produkt, do momentu wydania towaru kupującemu. Należy zwrócić uwagę, że regulacje te dotyczą sytuacji, kiedy stroną kupującą jest konsument, czyli osoba nabywająca towar na cel prywatny, a nie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Istnieje tu jednak pewien wyjątek, o którym należy pamiętać. Sprzedawca internetowy będzie zwolniony z odpowiedzialności za przesyłkę, jeśli konsument wybierze inny sposób dostarczenia towaru od tego, jaki oferuje sprzedawca.

Jak uniknąć uszkodzeń w trakcie transportu?

Odpowiednie zabezpieczanie towarów na czas transportu jest dla sprzedawcy istotne przynajmniej z dwóch powodów:

  • pomaga zdobyć zaufanie kupujących;
  • pomaga uniknąć strat wynikających z odpowiedzialności za uszkodzone w trakcie transportu towary.

Dlatego tak istotny jest właściwy dobór opakowania do konkretnego produktu. Pod uwagę należy wziąć wielkość przedmiotu, jego wagę, kształt, materiał, z jakiego został wykonany oraz podatność na uszkodzenia. Niektóre produkty wymagają szczególnej uwagi, bo łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Inne mogą być podatne na drgania i wstrząsy powstające podczas transportu. Jeszcze inne są szczególnie narażone na niekorzystne działanie wysokich albo niskich temperatur, wilgoci, czy silnych promieni słonecznych.

Szeroki wybór akcesoriów do pakowania dostępny na stronie E-hurtownia-opakowan.pl pozwala dopasować opakowanie do konkretnego produktu. Sprzedawcy internetowi mogą wybierać spośród szerokiej gamy opakowań tekturowych, wypełniaczy do paczek, akcesoriów, które amortyzują wstrząsy oraz chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi i wieloma innych. Bardzo ważny jest też wybór solidnej taśmy pakowej. W niektórych przypadkach zamiast standardowego opakowania konieczne będzie wybranie tuby tekturowej, która idealnie nadaje się do zabezpieczania wielkoformatowych wydruków. Kiedy indziej zamiast tekturowego opakowania lepiej sprawdzi się bąbelkowa koperta, która doskonale chroni niewielkie i kruche przedmioty.

Właściwe zabezpieczanie przedmiotów na czas transportu ma kluczowe znaczenie dla odniesienia sukcesu w branży e-commerce. Warto o tym pamiętać, sprzedając towary przez internet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here