Zalałeś telefon

Twój wymarzony Samsung Galaxy S20+ używany był zaledwie kilka dni i niespodziewanie zamókł? Być może wpadł Ci do wanny podczas kąpieli lub złapał Cię intensywny deszcz? To, co zrobisz od razu po tym przykrym wydarzeniu, jest bardzo istotne, ponieważ może wpłynąć na jego dalsze funkcjonowanie. Tak naprawdę na temat zamoczonych telefonów krąży mnóstwo mitów i niestety większość z nich może przynieść wręcz odwrotny skutek. Co wiec zrobić, aby uratować swój smartfon?

Zalany telefon – co zrobić?

Twój telefon został zalany, a Twoją pierwszą myślą jest to, aby włączyć go i zobaczyć, czy działa? To największy błąd. Próbując używać urządzenie, mógłbyś doprowadzić do zwarcia w elektronice, co zaprzepaściłoby Twoje szansę na prawidłowe funkcjonowanie telefonu. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest jak najszybsze wyłączenie smartfona – można to zrobić przytrzymując przycisk „power” przez dłuższą chwilę lub poprzez wyjęcie baterii, jeżeli jest taka możliwość. Postępując tak, zwiększasz szansę swojego urządzenia.

Kolejnym ważnym krokiem jest osuszenie sprzętu – w tym celu przyda się chłonny ręcznik, ewentualnie szmatka z mikrofibry lub papier kuchenny. Należy to zrobić dokładnie i cierpliwie, jednak bez potrząsania urządzeniem, co mogłoby roznieść kropelki wody po jego wnętrzu – nie należy też dmuchać w niego. Następnie przychodzi pora na rozkręcenie smartfona – większość modeli, które nie są wodoszczelne otwierają się dosyć łatwo, przy pomocy podstawowych narzędzi. Już po otwarciu urządzenia należy delikatnie wyjąć poszczególne części i osuszyć je ścierką. Przydatny będzie alkohol izopropylowy, którego można dostać w aptece – umieszcza się w nim płytę główną na kilka godzin. Ostatnim krokiem jest pozostawienie wszystkich elementów w suchym i przewiewnym miejscu – jednak z dala od źródeł ciepła. Warto odczekać około 48 godzin, a następnie złożyć wszystkie części i uruchomić telefon. W tym momencie dowiemy się, czy narzędzie urządzenie przetrwało tę próbę, czy jednak doszło do zwarcia.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Dobrze też pamiętać, aby po takim incydencie odwiedzić profesjonalny serwis telefonów – nawet jeżeli urządzenie się uruchomiło. W takim miejscu wykwalifikowani pracownicy wykąpią wszystkie komponenty w specjalnej wanience ultradźwiękowej, co zmniejszy ryzyko późniejszej korozji. Jeżeli nasz telefon uległ zamoczeniu i nie czujemy się na siłach, aby, go rozkręcać. Możemy po prostu od razu wyłączyć go, włożyć w suchą ścierkę i bezpośrednio zawieść do serwisu, aby zajęli się nim profesjonaliści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here