Remont - jak go sfinansować?

Będąc szczęśliwym posiadaczem nieruchomości, co jakiś czas zmagamy się z jego remontem. Dla większości osób, a tym bardziej kobiet, remont jest długo oczekiwana i upragnioną chwilą. Tak, my kobiety marzymy o zmienianiu naszych domów i mieszkań. Uwielbiamy planowanie, wirtualne meblowanie, bieganie, w każdej wolnej chwili, po sklepach meblowych. Jedyne czego nie jesteśmy w stanie pojąć to jak można w sklepie z klejami, rurkami i wkrętami spędzać tyle czasu! Jest jeszcze jedna rzecz, o której myślimy na samym końcu. Finansowanie remontu. Nie jest źle, gdy planujemy odświeżyć mieszkanie, zmienić kilka mebli. Problem pojawia się, gdy nasz remont ma być permanentnym armagedonem. Wymiana hydrauliki, elektryki, czy okien nie jest tania. Jeszcze gorzej jest, gdy jesteśmy szczęśliwymi właścicielami domu. Powierzchnia robi swoje. Skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Do kogo zwrócić się o pomoc, gdy nie jesteśmy wstanie wygospodarować tych środków samodzielnie? Tu do głowy od razu przychodzi nam bank. Teraz powstaje kolejne pytanie. Na jakich zasadach pożyczyć pieniądze by było to dla nas jak najkorzystniejsze?
Opcji jest kilka. Wszystko jest zależne od naszej sytuacji finansowej, zdolności kredytowych. Zakładając, że nasze przedsięwzięcie należy do tych mniejszych może uda się wygospodarować pieniądze z karty kredytowej. Sumę kilku tysięcy ( to też jest u każdego z nas inaczej ) możemy wykorzystać z debetu karty kredytowej. Jest to kwota, która nie nadwyręży zasadniczo naszego budżetu, gdy będziemy ją spłacać w kolejnych miesiącach.
Co jednak zrobić, gdy nasz remont jest tym konkretnym, tym na który będziemy potrzebowali dużej sumy? Opcje są dwie. Możemy posiłkować się kredytem gotówkowym lub starać się o kredyt hipoteczny na remont nieruchomości.
Kredyt gotówkowy ma tę zaletę, że jeżeli tylko mamy zdolności kredytowe jesteśmy w stanie w ciągu kilku dni, od pozytywnej decyzji banku, otrzymać pieniądze. Wada jest taka, że na pewno będzie on droższy od kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny na remont nieruchomości zawsze jest korzystniej dla nas oprocentowany, gdyż bank ma dodatkowe zabezpieczenie w naszej nieruchomości. Inaczej również liczona jest zdolność kredytowa, gdyż tu bank posiada dodatkowe zabezpieczenie w postaci naszej nieruchomości. Jak to dokładnie wygląda?
Starając się o kredyt hipoteczny na remont musimy mieć świadomość, że bank będzie żądał od nas dodatkowej ilości dokumentów dotyczących stanu naszej nieruchomości. Nieruchomość nie może być obciążona hipoteką, gdyż banki nie wpisują się na drugim miejscu do księgi wieczystej. Kolejnym minusem jest większy koszt przyznania kredytu, gdyż bank zażąda wpis hipoteki do księgi wieczystej, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że bank przyznając nam kredyt hipoteczny na remont nieruchomości, zażąda od nas ubezpieczenia na wypadek śmierci bądź utraty pracy.
Jakie są plusy uzyskania gotówki dzięki kredytowi? Przede wszystkim kredyt może zostać nam przyznany na okres nawet do 30 lat ( wszystko zależy od wieku i zdolności kredytowych kredytobiorcy). W przypadku kredytu gotówkowego okres kredytowania to maksymalnie 10 lat. Dzięki wydłużeniu okresu kredytowania miesięczna rata może być nawet o kilkaset złotych niższa. To rozwiązanie niestety ma też swój minus. Wydłużenie okresu kredytowania spowoduje wzrost całkowitego kosztu kredytu. Plus jest taki, że daje nam to poczucie bezpieczeństwa w kontekście wybrania takiej raty kredytowej, która nie będzie dla nas zabójcza. Kredyt hipoteczny na remont daje nam też możliwość nadpłaty raty, w momencie, gdy nasza sytuacja jest lepsza lub, gdy stopy procentowe spadają ( kredyt hipoteczny na remont zazwyczaj jest udzielany ze zmiennym oprocentowaniem). Jest to sytuacja bardzo dogodna, gdyż w okresie kilkunastu lud kilkudziesięciu lat w naszym życiu bardzo wiele może się zmienić. Musimy liczyć się z gorszymi okresami w życiu kiedy wysokość tej raty może być dla nas dużym problemem, a obciążenie, które kiedyś nie było znaczące może urosnąć do wielkiego wyzwania. Dobrze jest wcześniej się zabezpieczyć i zredukować kapitał pozostały do spłaty. Daje to poczucie bezpieczeństwa i zdejmuje z nas część obciążeń. W trudnej sytuacji zawsze będziemy mieli mniejsze obciążenie.
Kredyt hipoteczny na remont jest dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że dobrze to sobie przemyślimy i przeliczymy. Pozwala na spełnienie marzenia o remoncie naszego mieszkania czy domu. Dla większości z nas odłożenie gotówki na taki remont wiązał by się z latami oszczędzania, a nasza nieruchomość popadała by w ruinę. Kredyt gotówkowy jest dużo droższy w obsłudze. Patrząc na to w ten sposób kredyt hipoteczny na remont wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Pozwala nam spełnić marzenia. Daje nam szansę na życie w wymarzonym domu i cieszenie się jego wyglądem każdego dnia. Jednocześnie nie zabijając nas wysokością raty kredytowej. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, gdy nie jesteśmy w stanie udźwignąć kosztów remontu z bieżących funduszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here