Refinansowanie kredytu w pigułce

Bardzo często zdarza się, że trudna sytuacja zmusza nas do wzięcia kredytu. W takim przypadku najczęściej sięgamy nie po te oferty, które są najtańsze, lecz po te najłatwiej dostępne.
Refinansowanie kredytu – co to jest?
Refinansowanie kredytu gotówkowego to inaczej mówiąc przeniesienie zobowiązania, jakie posiadamy do innego banku. W przypadku kiedy nie jesteśmy zadowoleni z zaciągniętego kredytu i mamy świadomość, że znacznie przepłaciliśmy, warto rozejrzeć się za innym rozwiązaniem. Refinansowanie kredytu wykorzystywane jest w przypadku kredytów hipotecznych, ale to nie znaczy, że my nie możemy z niego skorzystać, aby obniżyć opłaty.
Przeniesienie kredytu do innego banku może mieć wiele korzyści, zwłaszcza, gdy nasza comiesięczną rata kredytu jest zbyt wysoka w porównaniu do innych ofert. Refinansowanie kredytu jest korzystne, również gdy zostaliśmy zmuszeni do zapłaty zbyt wysokiej marży w zamian za udzielenie kredytu.
Czy każdy kredyt gotówkowy można zaliczyć pod refinansowanie kredytu?
Niestety nie. Refinansowanie kredytu gotówkowego nie jest tak popularne jak w przypadku kredytów hipotecznych. Refinansowanie kredytu może dać nam możliwość, aby łatwiej spłacić wiele zobowiązań kilku pożyczek czy kredytów w ramach jednego, nowego kredytu z jedną ratą. Jeżeli chodzi o refinansowanie – taką usługę oferują banki, ale też firmy finansowe.
Obecnie refinansowanie może dotyczyć różnorakich produktów kredytowych, zaczynając od kredytów hipotecznych, a kończąc na pożyczkach. Optymalnym okresem na takie działanie jakim jest refinansowanie kredytu to czas, gdy nie mamy problemów ze spłacaniem zobowiązań, gdy jest niskie oprocentowanie na rynku finansowym oraz gdy mamy płynność finansową. W takim przypadku możemy zamienić kilka rat z wyższym oprocentowaniem na jedną, niższą w formie kredytu refinansowego.
Mnóstwo osób decyduje się na refinansowanie kredytu, kiedy ma trudności w spłacaniu zobowiązań. Dzięki refinansowaniu my możliwość do pewnego stopnia ograniczyć wysokość comiesięcznych rat. Wiąże się to z możliwością wydłużenia czasu spłaty posiadanych zobowiązań.
Musimy liczyć się z tym, że nie zawsze refinansowanie będzie korzystne. Należy pamiętać również, refinansowanie kredytu to nowy kredyt i co za tym idzie znowu wymaga zapłacenia od nowa kosztów kredytów w formie prowizji bankowej oraz innych kosztów dodatkowych. Jeżeli koszty te będą wysokie może się okazać, że refinansowanie kredytu wcale nie przyniesie nam korzyści finansowych, jakbyśmy tego chcieli.
Kredyt refinansowy a kredyt konsolidacyjny
Nie możemy mylić tych kredytów. Mimo, że działają na podobnych zasadach, czyli zamiana kilku zobowiązań na jedno, to różnica jest istotna. Kredyt konsolidacyjny ma za zadanie konsolidować różne zobowiązania w na przykład pożyczkę, kartę kredytową i kredyt mieszkaniowy w jedno, inne zobowiązanie. Natomiast, jeśli chodzi o kredyt refinansowy to można go wziąć tylko i wyłącznie na pokrycie jednego innego kredytu na przykład hipotecznego.
To, co łączy kredyt konsolidacyjny i kredyt refinansowy to, to, że zarówno jak jeden i drugi posiadają niższe oprocentowanie, niż dotychczasowe zobowiązania.
Kiedy refinansowanie kredytu się opłaca najbardziej?
Możemy wymienić trzy sytuację, kiedy refinansowanie kredytu jest najlepszym rozwiązaniem:
1. Kiedy nastąpiła znaczącą zmiana warunków, co do udzielania kredytów,
2. Kiedy nie stać nas na spłacanie rat w dotychczasowej wysokości,
3. Kiedy posiadamy kredyt walutowy, a jego kurs jest obecnie dla nas niektorzystny.
W przypadku kiedy refinansujemy kredyt hipoteczny i mamy szansę aby uzyskać gotówkę w cenie kredytu mieszkaniowego. W związku z tym, kredytobiorca może uzyskać środki na dowolny cel w oparciu o najniższe oprocentowanie na rynku. Kredytobiorca może swobodnie dysponować tymi środkami bez jakiejkolwiek ingerencji banku bowiem bank nie wymaga wykazania celu, a także nie wymaga rozliczenia tych środków.
Na uzyskanie kredytu refinansowego składają się następujące etapy:
1. Należy znaleźć nowy bank,
2. Złożyć wniosek kredytowy,
3. Przeprowadzić analizę kredytową,
4. Otrzymać decyzję kredytową,
5. Podpisać umowę kredytową,
6. Spełnić warunki do wypłaty kredytu oraz złożyć wniosek o wpis nowej hipoteki,
7. Otrzymanie dyspozycji wypłaty kredytu refinansowego oraz dyspozycji całkowitej spłaty starego kredytu,
8. Złożyć wniosek o wykreślenie spłaconej hipoteki.
Aby otrzymać refinansowanie kredytu jesteśmy zobowiązani do skompletowania odpowiedniej dokumentacji. Dokumentacja ta powinna zawierać:
1. Data udzielenia kredytu,
2. Dane osobowe kredytobiorcy,
3. Wysokość kapitału, który pozostał,
4. Prowizja za wcześniejszą spłatę,
5. Odsetki naliczone od dnia ostatniej spłaty do dnia wystawienia zaświadczenia,
6. Numer rachunku,
7. Deklaracja wydania dokumentów do zwolnienia hipoteki po spłacie kredytu.
Refinansowanie kredytu może okazać się bardzo interesującym i korzystnym rozwiązaniem. możemy dysponować swoim kredytem w dowolny sposób i kształtować go tak żeby spełniał wszystkie nasze wymagania. Obecnie konkurencja na rynku daje nam dużo możliwości dlaczego nie możemy ich wykorzystać? Wszystko jest dla ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here