Kwas asparaginowy w suplemencie

Znany w swej skrótowej wersji, to jest jako DAA – kwas asparaginowy stanowi jeden z najbardziej wartościowych aminokwasów dwukarboksylowych, który w ogromnym stopniu wpływa na działanie neuronów mózgowych. W konsekwencji tego pobudza ludzki intelekt do intensywnej pracy. Zwiększa poziom skupienia, polepsza koncentrację oraz znacząco poprawia pamięć. Biorąc ten fakt pod uwagę, tytułowy kwas asparaginowy polecany jest jako swego rodzaju suplement uzupełniający wszystkim pracującym umysłowo, uczącym się oraz na co dzień wytężającym szare komórki. Gdzie szukać tego rodzaju preparatów na bazie kwasu DAA? Przede wszystkim polecamy sprawdzonych dystrybutorów atestowanych specyfików diety jakim jest między innymi sklep internetowy witaminyswanson.pl.

Coś więcej niż sprawny mózg

Korzystny wpływ kwasu asparaginowego na pracę mózgu to zaledwie jedna z rozlicznych zalet zdrowotnych wiążących się z zażywaniem tego rodzaju produktu suplementowego. Dodatkowo, jego regularne dostarczanie organizmowi pozwala na istotne zwiększenie wydzielanie hormonu wzrostu, glukagonu i insuliny. Dlatego też nierzadko to właśnie ten składnik polecany jest jako remedium na wszelakie wahania nastrojów i huśtawki emocjonalne. Jest to nieodzowny składnik menu regeneracyjnego dla osób wyczerpanych fizycznie, a także psychicznie na skutek długotrwałego procesu leczenia przewlekłych chorób. Wystarczy spożywanie między trzy a pięć gram kwasu asparaginowego na dobę, aby po zaledwie paru tygodniach systematycznej suplementacji dostrzec wyraźną poprawę. Wielokrotnie kwas DAA występuje w postaci jednoskładnikowej, jak na przykład wysokiej klasy preparaty proponowane za pośrednictwem wspomnianego już sklepu internetowego witaminyswanson.pl, ale również na rynku farmaceutycznym pełno jest wielorakich specyfików z kwasem DAA oraz magnezem jednocześnie.

Zalecana ostrożność

Wybierając solidnej jakości, certyfikowane suplementy powszechnie znanych firm mamy sto procent gwarancji bezpieczeństwa zażywania preparatu. Ponadto każdy producent załącza dokładnie, precyzyjnie sporządzoną ulotkę informacyjną, z której zupełnie niezorientowany w dziedzinie szeroko rozumianej suplementacji, statystyczny Kowalski może pozyskać komplet niezbędnych wiadomości dotyczących tego, jak przyjmować kwas asparaginowy, aby nie wywołał on żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Dlatego też zdecydowanie odradzamy samodzielne eksperymenty z kwasem DAA. Nadmiar omawianego składnika w organizmie może powodować tyle samo szkód, co pożytku przynosi jego regularne zażywanie. Zbyt duże ilości opisywanego elementu diety mogą przyspieszyć proces niszczenia szarych komórek, wywołać demencję, uszkodzenia w obrębie kory mózgowej, a nawet choroby Alzheimera czy ataki epilepsji oraz Parkinsona. Lżejszymi symptomami „przedawkowania” kwasu asparaginowego okazują się intensywne migreny, powracające nudności, ciągłe zmęczenie zamiast większej ilości niespożytkowanej energii, czy stany lękowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here