Z roku na rok Polacy są coraz bardziej zadłużeni. Kredyty gotówkowe, na samochód i wiele innych niezbędnych rzeczy potrafią kumulować się w ogromne kwoty, za którymi ciężko nadążyć. Trzeba pamiętać o każdym z osobna, kontrolować raty, daty spłat. Jeśli mamy więcej niż jedno zobowiązanie finansowe wszystkie te rzeczy mogą się nam łatwo pomieszać. Jak poradzić sobie w takim przypadku? Rozwiązaniem może okazać się kredyt konsolidacyjny, który połączy kilka zobowiązań w jedno.
Kredyt konsolidacyjny – co to jest?
Kredyt konsolidacyjny https://habza.com.pl/kredyt-konsolidacyjny/ jest kredytem celowym, który przeznaczony jest na spłatę dotychczasowych zobowiązań finansowych. Jego głównym celem jest połączenie kilku rat w jedną. Dzięki temu zamiast spłacać kredyty w kilku różnych instytucjach finansowych, płacisz jedną połączoną ratę. Konsolidacji można poddać kredyty o różnym przeznaczeniu. W tym kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty ratalne i samochodowe. O konsolidację kredytu mogą ubiegać się osoby, które posiadają przynajmniej dwa zobowiązania finansowe możliwe do połączenia ze sobą. Nie istnieje górny limit konsolidacji, dlatego jeśli posiadasz nawet pięć różnych zobowiązań, to możesz ubiegać się o kredyt tego typu. Im więcej połączonych kredytów w jedną całość, tym mniejszy problem ze spłatą. Oczywiście nie musisz decydować się na połączenie wszystkich zobowiązań finansowych. To od klienta zależy, które kredyty decyduje się poddać konsolidacji.
Jakie są zalety kredytu konsolidacyjnego?
Przede wszystkim połączenie kilku rat w jedno zobowiązanie finansowe pozwala na uporządkowanie swoich finansów. Zdecydowanie łatwiej je kontrolować. Konsolidacja kredytu wiąże się z wydłużeniem okresu spłaty, co pozwala na zmniejszenie miesięcznej raty. Dodatkowo pojawia się możliwość wynegocjowania korzystniejszych warunków kredytowania. Tutaj jednak warto skorzystać z pomocy doradców finansowych, którzy mają możliwość negocjacji na szczeblu decyzyjnym. Z wyborem najlepszej oferty pomogą ci specjaliści z Habza Finanse.
Przed zdecydowaniem się na wzięcie kredytu konsolidacyjnego trzeba też pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze należy sprawdzić, czy nowa rata jest mniejsza od sumy rat poprzednich zobowiązań finansowych. Nie chcemy zostać z jedną wysoką ratą, ale taką, która zbytnio nie obciąży budżetu domowego. Z tym właśnie wiąże się nowy okres spłaty, który zostaje wydłużony. Im dłuższy okres spłaty, tym niższa kwota miesięcznej raty, ale też wyższa kwota całkowita kredytu. Nie można również pominąć sprawdzenia RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby wziąć kredyt konsolidacyjny?
Bank, który udziela kredytu konsolidacyjnego sprawdza zdolność kredytową klienta. Oznacza to, że może wymagać udokumentowania źródła dochodów. Konieczne są też dokumenty, zawierające informacje o dotychczasowych zobowiązaniach finansowych. Ile ich jest, na jakie kwoty i ile pieniędzy zostało do spłacenia.