zwrot VATu z zagranicy

W dobie otwartych granic wiele osób nawiązuje kontakty gospodarcze z firmami z całej Europy, a nawet świata. Prowadzi też typowo zagraniczną działalność i odnosi na tym polu liczne sukcesy. Problemem mogą okazać się jednak formalności podatkowe. Jak na przykład uzyskać zwrot VATu z zagranicy? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Kiedy możliwe jest odzyskanie VATu?

Zwrot VATu z zagranicy jest możliwy po spełnieniu trzech zasadniczych warunków. Po pierwsze poniesione wydatki powinny być niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Po drugie muszą one stanowić podstawę do zastosowania VATu z możliwością odliczenia go w kraju, w którym został zapłacony. Po trzecie natomiast poniesione koszty powinny być potwierdzone stosownymi dokumentami księgowymi, w tym przede wszystkim fakturami. Dodatkowo każde państwo może posiadać odrębną regulację, dotyczącą odliczenia podatku VAT. Przykładowo w Niemczech można odliczyć VAT zapłacony w związku z wynajęciem pokoju w hotelu w ramach podróży służbowej. Nie jest to natomiast możliwe w Portugalii. Każdorazowo trzeba zatem starannie przeanalizować przepisy, obowiązujące w danym kraju.

Jak odzyskać VAT z zagranicy?

Odzyskanie podatku VAT nie jest wcale skomplikowane. Wystarczy znać obowiązujące procedury i dopełnić kilku formalności. Konieczne jest przede wszystkim złożenie stosownego wniosku. Dzisiaj robi się to w formie elektronicznej, w kraju w którym przedsiębiorca ma stałą siedzibę. Należy złożyć podanie w stosownym terminie – do 30 września kolejnego roku kalendarzowego, jeżeli firma ma siedzibę w Unii Europejskiej oraz do 30 czerwca kolejnego roku kalendarzowego, jeżeli firma nie ma siedziby w Unii Europejskiej. Czas zwrotu VATu z zagranicy bywa różny. Czasem trzeba czekać nawet ponad rok, a czasem mniej niż trzy miesiące. Rzecz jasna czas oczekiwania najkrótszy jest wtedy, gdy wszystkie dokumenty zostaną od razu złożone poprawnie.

Warto sięgnąć po profesjonalną pomoc

Załatwienie wspomnianych formalności jest najłatwiejsze z pomocą profesjonalistów. Na rynku działają firmy, takie jak Ecpodatkowe.pl, które oferują bezpłatną analizę otrzymanych dokumentów, wsparcie doradcy podatkowego, prowadzenie korespondencji z urzędami w Polsce i za granicą, a także kompleksową obsługę wniosku o zwrot VATu z zagranicy. W ten sposób można bezproblemowo uzyskać VAT ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, w tym z Niemiec, Austrii, Czech, Estonii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Węgier, Włoch i tak dalej. Nie należy rezygnować z tych środków, ponieważ zysk dla firmy może być naprawdę spory. Duże przedsiębiorstwa mogą liczyć na zwrot w wysokości kilkudziesięciu tysięcy euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here