Jedną z głównych cech charakterystycznych kredytów pozabankowych oraz pożyczek online jest to, że spłata zadłużenia odbywa się w jednej racie przed datą zakończenia kredytu zawartej na umowie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż każda ze stron wie, jakie są jej obowiązki wobec drugiej strony oraz liczy się z konsekwencjami, które mogłyby się wiązać w przypadku niewywiązania się z zapisów, które zostały zawarte na umowie kredytowej. Pozostaje jednak pytanie: Czy opłaca się brać pożyczki przez Internet w 15 minut?
Umowa kredytowa jest prawnie poparta rozporządzeniem ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12.05.2011 oraz w przepisach Kodeksu Cywilnego. Pożyczkobiorca ma wtedy pewność, że branie kredytu jest zgodne z prawem. Warto więc prześwietlić firmę, która udziela nam kredytu, czy aby na pewno działają zgodnie z prawem. Bez tego możemy ponieść bardzo poważne konsekwencje nie tylko pieniężne, ale również prawne. Lepiej więc czytać każdą umowie po kilka razy, aby nie mieć żadnych wątpliwości.
Co mówią statystyki? W roku 2018 kredyty do kwoty 1000 zł stanowiły ok. 80% całości rynku kredytowego. Co to oznacza? Polacy w dużej mierze nie lubią brać kredytów, które spowodują, że będą nim obciążeni przez sporą ilość czasu oraz na dużą ilość pieniędzy. Nie ma w tym nic dziwnego. Jeżeli bierzemy kredyt, to naszym celem nadrzędnym jest jego błyskawiczna spłata, aby wszelkie długi nie zaprzątały nam głowy w trakcie życia codziennego. Warto zatem rozważyć dokładną kwotę, którą chcemy pożyczyć.
Pożyczki przez Internet są często pod ostrzałem krytyków. Uznają to za produkt bardzo ryzykowny i nie warto w ogóle wchodzić na strony związane z tego typu kredytami. Prawda jest taka, że problemy w pożyczkach internetowych są, wtedy kiedy przekroczymy termin spłaty długu. Wtedy również pojawiają się pierwsze odsetki oraz poważniejsze problemy. Jeżeli spłacamy wszystko w czasie, nie mamy się czego obawiać. Pożyczki w internecie to już dojrzały rynek, więc czasy internetowych oszustów na szczęście odchodzą w zapomnienie.
Jak wyglądają jednak koszty związany z braniem pożyczek przez Internet? Koszty możemy podzielić na 3 ważne grupy: opłaty, które są związane z samym udzieleniem pożyczki, opłaty związane z przedłużeniem pożyczki oraz koszty związane z przekroczeniem terminu spłaty pożyczki. Są to trzy najpopularniejsze rodzaje opłat związane z udzielaniem pożyczek online. Jeżeli firma, z której chcemy brać kredyt, wymaga większej ilości opłat, warto się zastanowić nad zmianą firmy pożyczkowej.
Jak wygląda jednak sama branża pożyczek online? Sama branża kredytów krótkoterminowych działa w Polsce od 20 lat, więc można powiedzieć, że jest to rynek, który na dobre zadomowił się na polskim rynku. Na chwilę obecną największą firmą kredytową tego rodzaju jest Provident, który pochłania największe udziały na rynku oraz posiada największą ilość pracowników biurowych i agentów działających w terenie, aby oferować kredyty krótkoterminowe osobom, które wolą załatwiać sprawy w formalne w swoich domach.
Dla kogo są przeznaczone pożyczki krótkoterminowe? Przede wszystkim dla klientów świadomych. Firma przed przyznaniem kredytu, nie analizuje sytuacji finansowej klienta. To on sam musi podjąć racjonalną decyzję o wzięciu kredytu, gdyż w przypadku braku spłaty, to on będzie musiał się liczyć z nieprzyjemnościami ze strony firmy pożyczkowej. Rozwaga jest bardzo ważną cechą w przypadku brania kredytów krótkoterminowych przez Internet.
Ostatnie badania wskazują jednak na bardzo dużą wadę polskiego społeczeństwa. Prawie połowa Polaków w ogóle nie czyta zapisów umowy. Są to bardzo złe statystyki, gdyż często tak naprawdę nie wiemy, jakie konsekwencje mogą wiązać się z brakiem spłaty kredytu w określonym czasie. Duża ilość ludzi nie czyta regulaminów, gdyż sądzą, że każda umowa jest skomponowana tak samo i raczej nic nie powinno ich niemile zaskoczyć. Należy wspomnieć, że różnice istnieją i to ogromne. Każda firma posiada swoją politykę prawną i finansową, więc nonszalanckie podchodzenie do czytania regulaminów może bardzo źle się skończyć dla pożyczkobiorcy.
Jaką firmę pożyczkową wybrać? Obecnie na rynku jest bardzo duża konkurencja. Nowe firmy powstają praktycznie każdego dnia. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji, jest znalezienie w sieci porównywarek kredytowych, które w przystępny sposób pokażą, jak wygląda wiele firm pożyczkowych w jednym zestawieniu. Czarno na białym będziemy widzieć, z jakiej oferty warto skorzystać, a którą należy omijać szerokim łukiem, aby nie narazić się na dodatkowe nieprzyjemności prawne oraz finansowe.
Na sam koniec warto wspomnieć, że sytuacja wielu gospodarstw domowych w Polsce znacznie się poprawiła, lecz nadal są osoby lub nawet całe rodziny, dla których pożyczki terminowe są ostatnią deską ratunku. Potrzebują oni pieniędzy na różne cele, np. wyżywienie, samochód, bieżące rachunki, rozrywka. Istnieje cała gama zapotrzebowań konsumentów, a zadaniem firmy pożyczkowych w Internecie jest dotarcie do nich i zaoferowanie konkretnej propozycji.