Jak mądrze oszczędzać? Oto porady ekspertów

0
1359

Wszyscy marzymy o bezpieczeństwie finansowym, ale niewielu z nas wie, jak je osiągnąć. Sposób jest bardzo prosty – wystarczy bowiem więcej zarabiać, a przede wszystkim nauczyć się oszczędzać.

Tymczasem twierdzimy, że nas nie stać, by co miesiąc wpłacać na konto oszczędnościowe. A może tylko tak nam się wydaje? Poszukajmy nowych sposobów na oszczędności.

Zanim wpłacimy pieniądze na konto oszczędnościowe. Skąd je wziąć?

Naukę oszczędzania zacznijmy od przyjrzenie się swoim finansom. Jeśli jeszcze nie prowadzimy budżetu domowego, musimy zacząć to robić. Przez miesiąc spisujmy, ile wydajemy na jedzenie, rachunki, kredyty itd. W ten sposób sprawdzimy, na co wydajemy najwięcej. Następnie trzeba wypisać swoje dochody i rozpisać przyszłe wydatki na kategorie. Saldo musi wynosić zero. Pamiętajmy, by do budżetu wpisać także przelew na konto oszczędnościowe – w ten sposób odkładanie pieniędzy stanie się naszym nawykiem. Sprawdźmy także, czy nie można zrezygnować z pewnych opłat stałych. Może uda się obniżyć rachunek za telefon czy internet. Zamknijmy wszystkie nieużywane konta, by nie generowały niepotrzebnych opłat. Zwróćmy także uwagę na to, co i jak kupujemy. Bardzo często zbędne wydatki w domu biorą się stąd, że nie mamy świadomości ich istnienia. Zrezygnujmy z jedzenia na mieście i zamawiania go do domu. Nauczmy się robić pełnowartościowe posiłki, które będziemy mogli zabierać do pracy, by nie kupować gotowych kanapek czy sałatek. Jeśli jest to możliwe, dojeżdżajmy do pracy rowerem lub komunikacją miejską, co pozwoli oszczędzić pieniądze, które dotąd wydawaliśmy na paliwo. Korzystajmy także ze sposobów na obniżenie rachunków za prąd i wodę.

https://nestbank.pl/

Czy opłaca się oszczędzanie na koncie oszczędnościowym?

Wpłacając pieniądze na konto oszczędnościowe możemy być pewni, że będą one generować zysk. Możemy je w dowolnym momencie wypłacić, nie tracąc zarobionych dotąd odsetek. Jest to dobry sposób na odkładanie nawet bardzo małych kwot przez osoby o niskich dochodach. Z pewnością nie mają one środków na założenie lokaty, ale mogą odkładać choćby po 100 zł miesięcznie. Po roku będą miały 1200 zł, a po trzech larach – 3600 zł. Jeśli mają kredyty, mogą spłacić ich część, co pozwoli na znaczne oszczędności. Najwygodniej jest założyć takie konto w swoim banku, gdyż przelewanie pieniędzy na nie będzie ułatwione. Ponadto z niektórych rachunków oszczędnościowych nie da się wykonać przelewów na konto inne niż własne, co generuje konieczność posiadania drugiego rachunku w tym samym banku. Zwróćmy uwagę na wysokość oprocentowania, bo to od niej zależy, ile będą zarabiać nasze pieniądze ulokowane na koncie. Kolejną ważną rzeczą jest sposób kapitalizacji odsetek. Obecnie standardem w większości banków jest kapitalizacja miesięczna.

Oszczędzanie może wydawać się trudne, ale wystarczy prowadzić domowy budżet, by zauważyć, ile pieniędzy wydajemy mało rozsądnie. Do oszczędzania zdecydowanie lepsze niż lokata terminowa jest konto oszczędnościowe, na które można wpłacać pieniądze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here