Praca z grafiką komputerową to kariera zawodowa i potrzebujesz specjalistycznego komputera.
Tablet graficzny
W pracy grafika komputerowego nie jest wymagany tablet graficzny. Tak jak piłkarze grają bez butów, a rycerze walczą bez mieczy. To absolutne minimum, bez którego grafik nie byłby w stanie pracować na odpowiednio wysokim poziomie. Jednak w przypadku tabletów graficznych są takie same problemy, jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych. Zazwyczaj są bardzo drogie, a przynajmniej najlepsze. Grafik, którego rozdajesz, musi już mieć modelkę, więc kup mu lepszą, aby prezent naprawdę mu się spodobał.
Tablet graficzny jak dobrze wybrać
O ile nikt nie ma problemu z określeniem, czym jest tradycyjny tablet, o tyle z tabletami graficznymi czasami może to być nieco trudne. Zapewne w większości przypadków początkujący użytkownicy tabletów graficznych zdecydują się na tradycyjny model z plastikową powierzchnią roboczą i rysikiem. Czemu? Po pierwsze dlatego, że nie są to gorsze urządzenia. Wciąż oferują ogromne możliwości i precyzję. Po drugie, są znacznie tańsze, co jest niezbędne, aby ludzie zaczęli podejmować ryzyko związane z grafiką komputerową. Ale poza samym typem urządzenia, na co jeszcze zwrócić uwagę? Istnieje kilka kluczowych parametrów.
Przy podejmowaniu decyzji o użyciu tabletu graficznego należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Tablety do rysowania są ogólnie podzielone na dwa typy: klasyczny tablet do rysowania z tabletem, powierzchnią roboczą i rysikiem oraz tablet do rysowania z interaktywnym wyświetlaczem piórkowym z wyświetlaczem LCD, który łączy w sobie funkcję. Dodatkowo na uwagę zasługują takie parametry jak wielkość panelu. Urządzenie w formacie A4 jest idealne dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z projektowaniem i grafiką. A5 jest przeznaczony dla osób średniozaawansowanych, natomiast A6 jest zalecany tylko dla osób doświadczonych. Warto również przyjrzeć się innym właściwościom komponentu, takim jak rzeczywista powierzchnia robocza, czułość nacisku, próbkowanie, dokładność rysika i wysokość odczytu.
Szukając idealnego tabletu graficznego koniecznie zobacz nasz ranking https://techpolska.pl/ranking-najlepszych-tabletow-graficznych-2022/
Monitor
Monitor to narzędzie pracy grafika. Jako grafik, fotograf czy architekt możesz uzyskać z niego specjalne narzędzia dla określonych parametrów. Monitor zapewnia przestrzeń roboczą, w której możesz tworzyć za pomocą programu, w tym: wizualizacje, grafiki, logotypy czy materiały marketingowe. Możesz także edytować zdjęcia lub edytować filmy. Dlatego twój monitor musi obsługiwać wiele kolorów. To jest pierwszy. Po drugie, zapewnij odpowiednie rozwiązanie dla realizowanego projektu. Po trzecie, jest ekran, który jest wystarczająco pojemny, aby programy czuły się komfortowo. Po czwarte, zapewnia możliwość zmiany ustawień pozycji (głównie wysokości, kąta nachylenia i orientacji z poziomej na pionową). Szukajac monitora koniecznie przeczytaj artykuły na Techpolska
Laptop dla grafika
Kluczową kwestią w pracy każdego grafika komputerowego (zarówno 3D, jak i 2D) jest kolor. Muszą one wyglądać jak najlepiej (i gorzej) na dowolnym urządzeniu, nie mówiąc już o materiale gotowym do druku. Dlatego w laptopie najważniejszy jest ekran. Musi być najwyższej jakości. Co się liczy: odwzorowanie kolorów (np. pokrycie palety Adobe RGB), jasność i kontrast. Pod tym względem dominują macierze IPS i VA. Trzeba trzymać się z daleka od paneli TN, które najgorzej radzą sobie z kolorem. Rozdzielczość jest mniej ważna, ale też ważna. Full HD 1080p to dziś minimalne wymaganie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić laptopa z ekranem 4K Ultra HD.