Czy warto ubezpieczać kredyty?

0
1601

Kredyt bankowy może wyratować z niejednej trudnej sytuacji. Jest on doskonałym wsparciem finansowym w nieoczekiwanych sytuacjach ale też wsparciem w różnych inwestycjach. Każdy bank ma swoją ofertę kredytową, dostosowaną do różnych potrzeb swoich klientów. Jednak każdy kredyt jest też w pewien sposób obwarunkowany, posiada wiele kruczków, z którymi należy się dobrze zapoznać przed podpisaniem umowy z bankiem. Jedną z ważniejszych kwestii związanych z kredytem, jest ubezpieczenie kredytu.

Czy warto ubezpieczyć kredyt?

Każdy kredyt wiąże się ze sporym ryzykiem, zarówno dla banku jak i dla kredytobiorcy. Niektórym wydaje się, że nie opłaca się dopłacać do kredytu ubezpieczając go, bo i tak nie ma się z tego żadnych korzyści a jedynie ponosi się dodatkowe koszty. Nic jednak bardziej mylnego. Ubezpieczenie kredytu może się przydać, gdy nagle przydarzy się sytuacja zupełnie od nas niezależna.

Jakie są ubezpieczenia przy kredytach?

Tak jak są różne rodzaje kredytów, tak też istnieją wielorakie ubezpieczenia kredytów. Najpopularniejszym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie nieruchomości przy kredycie na zakup tej nieruchomości. Zwykle bank upiera się przy takiej formie ubezpieczenia, bo dzięki temu zabezpiecza się na wypadek niewypłacalności klienta. W przypadku takiego ubezpieczenia, nieruchomość staje się półwłasnością banku i jeśli klient nie będzie jej spłacał, wtedy nieruchomość przechodzi na własność banku.

Bank przy kredytach na wysokie kwoty, wymaga również ubezpieczenia na życie. Mimo, że kredytobiorca nie będzie czerpał wielkich korzyści z takiego ubezpieczenia, to jego spadkobiercy będą mogli być spokojni o losy niespłacone do końca kredytu w przypadku śmierci kredytobiorcy.

Ubezpieczenie od utraty pracy

Bardzo ważnym ubezpieczeniem kredytu jest ubezpieczenie od utraty pracy. To z kolei ubezpieczenie jest na korzyść klienta i opłaca się w nie zainwestować. Nigdy nie wiadomo jak potoczy się życie i żadna praca nie jest pewna. Zwykle ubezpieczenie to jest oferowane w przypadku kredytów hipotecznych i innych na wysoką kwotę. Dzięki takiemu ubezpieczeniu kredytobiorca może na jakiś czas przestać spłacać raty kredytu i w tym czasie znaleźć pracę. Warto się też ubezpieczyć od inwalidztwa, wtedy można uzyskać niższą marżę kredytową a to się wiąże z niższymi ratami.

Jak więc można zauważyć, ubezpieczenie kredytu ma wiele zalet. Korzystają na nim nie tylko same banki ale także kredytobiorcy. Warto jednak dobrze się zapoznać z umową kredytową i poznać możliwości ubezpieczeń związanych z kredytem.

Źródło: https://www.stockwatch.pl/wiadomosci/ubezpieczenia-przy-kredytach-o-czym-nalezy-pamietac,notatki,276532

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here