By wnętrze miało duszę

Architektura wnętrz jest niezwykle ciekawym kierunkiem. Łączy on użytkową grafikę komputerową z wiedzą, która pozwala na kompetentne kształtowanie najbliższego otoczenia człowieka.

Co więcej, studia na tym kierunku mogą się stać znakomitym początkiem życiowej przygody z designem, kreatywnością, a także kształtowaniem przestrzeni mieszkalnych, handlowych oraz biurowych. Jeśli taki wstęp już cię zainteresował, zapraszam do dalszej lektury.

Architektura wnętrz staje się coraz bardziej istotnym i coraz bardziej popularnym kierunkiem. Jeszcze klika dekad temu ze świecą można było szukać przedsiębiorcy, który uważał za konieczne zatrudnienie projektanta do tworzenia wnętrza salonu handlowego czy też sklepu. Dziś coś takiego byłoby nie do pomyślenia, a architekt wnętrz jest jednym z najważniejszych ludzi. Jest on bowiem odpowiedzialny zarówno za charakter, jak też i kształt wielu różnorodnych przestrzeni. Dlatego też studia na kierunku architektura wnętrz oferują niezwykle złożoną wiedzę, opanowanie której pozwoli ci na sprawne wykonywanie tego jakże odpowiedzialnego zawodu. Wiedza ta obejmuje zarówno przedmioty, które kształtują wrażliwość artystyczną jak też i te pozwalające na swobodne poruszanie się w obrębie szeroko pojętych zagadnień technicznych.

Oczywiście, architektura wnętrz to nie są studia dla każdego. Elementarnym bowiem warunkiem, pozwalającym na uprawianie zawodu architekta jest nie tylko duża wrażliwość estetyczna, ale i uzdolnienia plastyczne. Stąd też, nie każdy tak po prostu może być architektem. Do tego jeśli nie dysponujesz dobrym wzrokiem, zapomnij o architekturze wnętrz. Dobry wzrok jest bowiem wymagany w zawodzie architekta wnętrz, podobnie również jak duża sprawność zmysłu dotyku oraz umiejętność rozróżniania barw.

Jest jeszcze klika innych cech zawodu architekta wnętrz, o których musisz wiedzieć, jeśli poważnie zastanawiasz się nad wyborem tego właśnie kierunku studiów.

Po pierwsze, różnorodność miejsc pracy. W tym wypadku podstawowym miejscem pracy architekta wnętrz jest jego pracownia – gdzie dosłownie pod ręką ma wszelkie przybory i materiały plastyczne, a także różnego rodzaju wzorniki, próbki tworzyw oraz różnego rodzaju katalogi i literaturę fachową. To jednak nie jest jedyne miejsce jego pracy. Architekt wnętrz bardzo często wyjeżdża – szczególnie do miejsc, w których toczy się realizacja jego projektów. Nie wspominając już o specjalistycznych sklepach, galeriach handlowych, wernisażach, bibliotekach z fachową literaturą. To sprawia, iż zawód ten nigdy nie jest nudny ani rutynowy.

Druga sprawa to tryb pracy. Najczęściej architekt wnętrz pracuje nad swoim projektem samodzielnie – wyjątkiem są spółki autorskie złożone z dwóch lub trzech artystów. Nie znaczy to jednak, że jest całkowicie osamotniony i nie ma kontaktu z innymi współpracownikami. Jego praca wymaga bowiem nieustannego kontaktu nie tylko z klientami, ale także i różnego rodzaju specjalistami, a w przypadku, gdy nadzoruje wykonywanie własnego projektu – również i z ekipami zajmującymi się wykonaniem.

Po trzecie, zawód architekta charakteryzuje się brakiem normowanego dnia pracy – chyba, że pracuje na etacie. Jest to jednak rzadkością. Co za tym idzie, w przypadku gdy musi wykonać projekt w trybie pilnym, pracuje on nawet po kilkanaście godzin na dobę. Często też niektóre zlecenia wymagają od niego wyjazdów. Bywają one zazwyczaj krótkie, ale w ramach jednego projektu może ich występować nawet kilka.

Czwarta i ostatnia rzecz to wyjątkowo duża swoboda w organizacji swojej pracy. Oceniany jest bowiem dopiero produkt końcowy jego „męczarni” – czyli projekt wnętrza i jego późniejsza realizacja.

Jak więc widać, praca architekta wnętrz wymaga nie lada kreatywności, dyscypliny i samoorganizacji. Jednak niesie za sobą wiele zalet, a tym możliwość stałego rozwoju własnych umiejętności a także nienormowany czas pracy. Jest więc wolnym zawodem.

Jak wygląda struktura studiów na kierunku architektura wnętrz? Kierunek ten można studiować zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych, w trybie stacjonarnym – czyli dziennym, jak też i niestacjonarnym – czyli zaocznym. System jest dwustopniowy – studia pierwszego stopnia to licencjackie, natomiast studia drugiego stopnia – magisterskie. Wśród przedmiotów ogólnych, które można studiować w ramach kierunku, możemy znaleźć historię sztuki, rozważania o kulturze, wybrane zagadnienia sztuki współczesnej, dowolny język obcy, podstawy filozofii, estetykę, media elektroniczne, ergonomię z anatomią, prawo autorskie, podstawy fotografii, historię wzornictwa i wychowanie fizyczne. Przedmiotów ogólnoplastycznych i kierunkowych jest znacznie więcej, a wszystkie są bardzo ciekawe. Każdy wiec z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Istnieją także skonkretyzowane specjalności, które mogą wybrać studenci architektury wnętrz. Do wyboru są trzy – projektowanie mebla, projektowanie wnętrz oraz projektowanie wystaw. Każdy więc z pewnością znajdzie coś dla siebie.

A gdzie można studiować architekturę wnętrz? Tu już musisz wykazać się własną kreatywnością – wpisz więc w wyszukiwarkę frazę „architektura wnętrz studia” – żeby było ci wygodnie i pogrąż się w dalszej lekturze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here