Biuro rachunkowe dla małych firm

Działalność jednoosobowa wiąże się z wieloma obowiązkami, które niejednokrotnie spoczywają na barkach jednej osoby. Przedsiębiorcy, którzy dopiero co zarejestrowali swoją firmę, starają się ograniczyć koszty prowadzenia działalności, przynajmniej w pierwszej fazie jej funkcjonowania. Dochodzi do sytuacji, w której księgowość firmy prowadzona jest przez samych przedsiębiorców. Jednak czy na dłuższą metę jest to dla nich opłacalne?

Księgowość firmy i jej koszty

Już przy rejestracji działalności należy wybrać podmiot, który weźmie na siebie odpowiedzialność prowadzenia księgowości firmy. Oczywiście opcji jest kilka. Większość podatników decyduje się na zlecenie księgowości zewnętrznemu biurowi rachunkowemu. Do jego zadań należeć będzie księgowość uproszczona, m.in. prowadzenie ewidencji środków trwałych i wyposażenia, sporządzanie rejestrów i deklaracji VAT, prowadzenie KPiR lub ewidencji przychodów, a także sporządzanie deklaracji ZUS oraz zeznań podatkowych. Biuro rachunkowe Wrocław świadczy takie usługi już od 150 złotych netto na terenie Wrocławia i okolic.

Samodzielne prowadzenie księgowości – czy to możliwe?

Do rozliczeń firmy potrzebny jest odpowiedni program księgowy. Oprogramowanie to pozwala na automatyzację procesu ewidencjonowania dokumentów, generowanie, sprawdzanie i przesyłanie deklaracji oraz JPK do urzędu skarbowego. Oprogramowanie finansowo – księgowe dedykowane jest dla różnych podmiotów, zarówno dla samodzielnych księgowych czy biur rachunkowych, jak i przedsiębiorców, którzy chcą sami prowadzić własną księgowość.

Przepisy prawne co rusz się zmieniają. Dlatego ktoś, kto chce zajmować się księgowością firmy, musi być w tych kwestiach na bieżąco. Wymaga to poświęcenia czasu i odrobiny chęci. W ten sposób właściciel jednoosobowej działalności jest w stanie zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie. Jest to opcja dla tych, którzy nie boją się, że ucierpi przez to ich firma.

Obowiązki po stronie przedsiębiorcy

Księgowość w firmie powinna cechować się terminowością, samodzielnością i porządkiem w dokumentacji. Przede wszystkim są to obowiązki z tytułu opłacania zaliczek na podatek dochodowy i składek ZUS, składanie deklaracji VAT, prowadzenie KPiR, a także wieloma drobniejszymi sprawami. Zwiększa to oczywiście świadomość o własnej firmie, ale i poczucie straconego czasu, który można wykorzystać na inne działanie, m.in. marketing i szukanie nowych klientów lub rozwój firmy.

Mała firma to mniejszy kłopot

O wiele więcej czasu należałoby poświęcić firmie, która zatrudnia już kilku pracowników i operuje znacznie większymi kwotami i większą ilością faktur w ciągu miesiąca. Z tego powodu konieczne jest zatrudnienie księgowego lub zlecenie usług zewnętrznemu biurowi księgowemu. Unikniemy w ten sposób ewentualnych błędów lub drobniejszych pomyłek, które mogą mieć wpływ na późniejsze funkcjonowanie firmy. Na stronie https://www.ec-biuro-rachunkowe.pl/services/ksiegowosc-dzialalnosci-gospodarczej/ znajdziesz więcej informacji na temat księgowości małej firmy i wsparcia księgowości dla jednoosobowych działalności gospodarczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here