Wzornictwo

Planujesz w najbliższym czasie iść na studia, ale nie masz dokładnie zaplanowanej ścieżki kariery? Matura zbliża się nieubłaganie, a ty w dalszym ciągu nie wiesz na jaki kierunek się udać? Chcesz mieć pewność, że studia, które wybierzesz zapewnią ci w przyszłości dobrze płatną pracę? Nie chcesz dołączyć do grona młodych ludzi z papierem, ale bez pracy?
Jeżeli chociaż na jedno z pytań udzieliłeś odpowiedzi twierdzącej, to poniższy artykuł może okazać się dla ciebie pomocy przy wyborze przyszłej ścieżki zawodowej.
Tym razem skupimy się na wzornictwie i postaramy się przybliżyć ci ten kierunek jak najbardziej, abyś mógł podjąć decyzję, czy jesteś zainteresowany tego typu aktywnością.

Wzornictwo studia
Wzornictwo jest interesującym kierunkiem, chociażby dlatego, że łączy w sobie zarówno elementy nauk technicznych, jak i artystycznych oraz generalnie humanistycznych. Aby zostać studentem tego kierunku należy przejawiać więc dość wszechstronne zainteresowania i talenty. Nie należy się jednak zanadto przejmować, jeżeli uważasz, że nie jesteś zbytnio utalentowany w danej dziedzinie. Ostatecznie studia to dopiero początek twojej kariery i służy temu, aby wszystkiego się nauczyć i rozpocząć zgłębianie tajników danych zagadnień. Więc jeżeli ten kierunek wydaje ci się niezwykle pociągający, ale obawiasz się, że nie posiadasz dostatecznych kwalifikacji nie rezygnuj! Nie masz przecież nic do stracenia.

Dziedzina, jaką jest wzornictwo zajmuje się przede wszystkim projektowaniem cech wyglądu rozmaitych obiektów, począwszy na tych codziennego użytku, zaś kończąc na tych bardziej ekstrawaganckich, w taki sposób, aby spełniały one określone normy i cele np. użyteczność/ wygoda użytkowania danego produktu, jakość czy estetyka.

Wzornictwo jest również kierunkiem przyszłościowym, jeżeli chodzi o względy finansowe. Duże, a także małe firmy zatrudniają projektantów, gdyż w dzisiejszych czasach dobrze zaprojektowane produkty mają ogromne znaczenie i przełożenie na sprzedaż, a co za tym idzie powodzenie i utrzymanie się danej firmy na rynku. W dobie tak licznej konkurencji niemal na każdej płaszczyźnie, wizerunek firmy, który tworzy się m.in poprzez dobre projekty wzornicze jest niezwykle istotny. Duże możliwości podjęcia współpracy z firmami daje nauczana na wzornictwie obsługa programów komputerowych czy znajomość rysunku technicznego. Inne zawody o wysokim potencjale przynoszenia zysków, które można wykonywać po ukończeniu wzornictwa to: projektant oraz stylista ubioru, a także projektanci biżuterii.

Jak większość kierunków wzornictwo funkcjonuje zgodnie z założeniami systemu bolońskiego, a więc jest kierunkiem dwustopniowym. W obrębie studiów I stopnia wykładane są następujące przedmioty: Historia sztuki, wzornictwa i kultury; Plastyka; Techniki wspomagające projektowanie; Wiedza o człowieku; Wiedza projektowaniu; Wiedza techniczna; Podstawy projektowania; Projektowanie wieloaspektowe. Studia I stopnia trwają 3 lata, a ich absolwent w przypadku wzornictwa uzyskuje tytuł inżyniera.
Przedmioty, występujące w programie studiów II stopnia to: Filozofia; Historia kultury; Plastyka w projektowaniu; Wiedza o człowieku w projektowaniu; Organizacja procesu projektowego; Projektowanie. Po ukończeniu trwających 2 lata studiów II stopnia uzyskuje się tytuł magistra inżyniera.
Dodatkowo w ramach kierunku istnieją różne specjalizacje, do których należą: architektura tekstyliów; komunikacja wizualna; projektowanie biżuterii; projektowanie form przemysłowych; projektowanie komunikatu graficznego; projektowanie mebla, projektowanie tkaniny; projektowanie ubioru i kostiumu; projektowanie ubioru; projektowanie wnętrz; wzornictwo biżuterii; wzornictwo przemysłowe; wzornictwo środków transportu.
Wzornictwo znajduje się zarówno w ofertach uczelni technicznych, ale również uniwersytetów i oczywiście uczelni artystycznych. Uczelnie w całym kraju oferują kandydatom ten kierunek. Aby dostać się na większość z nich należy uzyskać wysokie wyniki z egzaminu maturalnego z matematyki oraz języka obcego, niekiedy również z języka polskiego, historii, historii sztuki czy fizyki. Dodatkowo na niektórych uczelniach obowiązuje rozmowa kwalifikacyjna lub/i sprawdzian zdolności plastycznych. Najwyższe wymagania stawiają przed przyszłymi studentami wzornictwa Akademie Sztuk Pięknych, które prócz wspomnianych egzaminów i rozmówi wymagają przyniesienia przez kandydata jego portfolio, tzw. teczki prac.

Do podjęcia, ale przede wszystkim utrzymania się na tym kierunku studiów niezbędne jest przejawianie cechy kreatywności i pomysłowości, posiadanie zdolności plastycznych, posługiwanie się wyobraźnią przestrzenną, ale również posiadanie umiejętności analitycznego obserwowania świata. Bardzo ważne jest, aby wychwytywać zmiany zachodzące w kulturze, a nawet wykazywać się umiejętnościami predykcyjnymi w stosunku do panujących trendów i zjawisk. Pożądane są także wrażliwość na potrzeby całych społeczeństw, ale również indywidualności oraz kompetencja w porozumiewaniu się poprzez sztukę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here