samozatrudnienie

Samozatrudnienie posiada zarówno wady jak i zalety. Otwarcie własnej działalności jest bardzo kuszące, ponieważ możemy zarabiać pieniądze bez górnego limitu i pracujemy na siebie. Nie mamy nad sobą żadnego szefa. Może to być bardzo kuszące dla wielu osób. Jednak warto też uwzględnić w tym wszystkim wady. Musisz wiedzieć, że cała odpowiedzialność spada na siebie. Dodatkowo musisz znaleźć potencjalnych klientów, aby Twój biznes mógł dobrze funkcjonować. Konieczne będzie również płacenie składek ZUS, a także opłacanie pracowników. Zobacz jakie plusy i minusy płyną z samozatrudnienia.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/samozatrudnienie-wady-i-zalety/

Wady i zalety prowadzenia działalności

Prowadzenie jednoosobowej filmy czy też jednoosobowej działalności gospodarczej inaczej nazywane jest samozatrudnieniem. Możemy ją w bardzo łatwy sposób rozpocząć. Wystarczy że Wypełnimy wniosek, który znajduje się na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli w skrócie CEIDG. System automatycznie może powiadomić inne urzędy takie jak na przykład Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo na początku, nawet przez okres 30 miesięcy nasze koszty będą niższe, od tych, które płacą zaawansowani stażem przedsiębiorcy.

Samozatrudnienie, a ZUS

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej może być bardziej opłacalne od pracy na umowę. Na początku przysługują nam spore zniżki w opłatach składek ZUS. 

Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w biznesie mogą liczyć na ulgę na start. W ramach jej zasad przez okres pół roku przedsiębiorcy Płacą tylko składkę zdrowotną. W 2020 roku przy minimalnej stawce jest to kwota 362,34 zł miesięcznie.

Po upływie takie ulgi przysługuje nam obniżony ZUS, a jeżeli nie mamy zbyt dużych przychodów, to po dwóch latach, możemy skorzystać dodatkowo ulgi Mały ZUS Plus. 

Jednak po wspaniałym czasie dla młodych przedsiębiorców koszty podatków rosną. Minimalny ZUS, który obowiązuje przedsiębiorców w 2020 roku jest to koszt 1069,14 zł plus dodatkowo 362,34 zł za ubezpieczenie zdrowotne. 

Samozatrudnienie – zamknięcie i zawieszenie działalności

I zamknięcie działalności gospodarczej jest równie proste, jak jej otworzenie. Jednak nie po to otwieraliśmy firmę, aby po roku lub dwóch latach ją zamknąć. Dobrze jest przemyśleć decyzję o wkroczeniu w biznes, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów. Zawieszenie działalności w razie kłopotów jest najpewniejszym rozwiązaniem. Możemy zrobić to bezterminowo kropka Musimy jednak pamiętać o tym że po odwieszeniu naszej firmy możemy utracić niektóre ulgi oraz wpłacić pełną składkę.

Jeżeli wahamy się z założeniem działalności musimy na początku przetestować nasz pomysł oraz nasze zdolności biznesowe w ramach działalności nierejestrowanej. Nie musimy zatem wykonywać wszystkich potrzebnych czynności a także podpisywać stosu biurokracji. Księgowość w działalności nierejestrowanej jest ograniczona do bardzo prostej ewidencji sprzedaży.

Zobacz też: http://www.ostw.pl/w-jaki-sposob-przebiega-zwrot-towaru-zakupionego-na-firme/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here