Tani kredyt to dobry kredyt

Życie potrafi pisać różne scenariusze. Często nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co przyniesie następny dzień. Każdy z nas różni się pod względem sytuacji materialnej, zainteresowań, czy codziennych obowiązków. Niemniej jednak pieniądze często są głównym wyznacznikiem tego, na co w życiu możemy sobie pozwolić. Wiele osób twierdzi, że pieniądze szczęścia nie dają. Takie stwierdzenie jest po części prawdziwe, jednak trzeba zauważyć, że osoby bardziej zamożne mogą pozwolić sobie na więcej.
Pieniądze dają dostęp do wielu rzeczy na które nie mogą pozwolić sobie osoby biedniejsze. Taki stan rzeczy odnosi się nawet do tak trywialnego przykładu, jakim jest edukacja. Taką sytuacje można w prosty sposób zobrazować poprzez przykład.
Bohaterem przykładu będą dwie osoby: Halina oraz Janina. Halina pochodzi z zamożnej rodziny, mieszka w wielkim domu z basenem. Ma wszystko to, czego sobie zapragnie. Jej sytuacja materialna jest pochodną zarobków rodziców, którzy są dyrektorami w wielkich korporacjach. Halinie nie brakuje niczego, jednak jest zobowiązana do tego, aby spełniać pewne oczekiwania rodziców. Tak na dobrą sprawę nie jest jej z tym źle. Zawsze chciała być lekarzem, a że niedawno zdała maturę to złożyła dokumenty aplikacyjne na Akademię Medyczną.
Drugą bohaterką przykładu jest Janina. Pochodzi z ubogiej rodziny, gdzie rodzice ledwo wiążą koniec z końcem. Janina w przeciwieństwie do Haliny posiada trójkę rodzeństwa (Halina jest jedynaczką). Sytuacja tak się ułożyła, że podobnie jak Halina, Janina w tym roku zdała maturę i w przyszłości chciałaby zostać lekarzem. Po otrzymaniu wyników z matur jest pewna, że dostanie się na wymarzone studia medyczne. Wygląda na to, że obydwie dziewczyny chcą w przyszłości pomagać ludziom.
Mija miesiąc i uczelnie ogłaszają listy przyjętych osób. Okazuje się, że Janina bez problemu dostała się na wymarzoną uczelnię. Sytuacja jest nieco inna w przypadku Haliny. Ta została wpisana na listę rezerwową i musi liczyć na łut szczęścia. Niemniej jednak jej rodzice nie dbają o takie szczegóły i nie chcą, aby ich córka stała się skrzywdzona. Postanawiają jej to ułatwić i decydują się na opłacenie swojej ukochanej dziewczynie potwornie drogich studiów.
Zdecydowanie ciężej jest w rodzinie Janiny. Tutaj radość przeplata się z bezsilnością. Rodzice nie wiedzą, jak poradzą sobie finansowo z taką sytuacją. Zaczynają zastanawiać się nad różnymi rozwiązaniami, również nad takim, gdzie najlepiej wziąć kredyt. Ostatecznie okazuje się, że Janina zacznie studia, które zostaną sfinansowane z kredytu, jaki zaciągnęli rodzice.
Powyższy przykład obrazuje w świetny sposób to, jak podział dochodów może różnicować społeczeństwo. Często mamy do czynienia z sytuacją, w której osoby zdolne i chcące się uczyć nie mają takiej możliwości ze względu na niewystarczające środki finansowe. Wiedza, wbrew powszechnej opinii, kosztuje i to czasami wcale nie tak mało.
Abstrahując jednak od powyższego przykładu należy stwierdzić, że pieniądze są potrzebne w życiu codziennym. Nie trzeba odbiegać w tak daleko idące przykłady, żeby zobaczyć, jak potrzebne są pieniądze. Człowiek edukuje się po to, aby znaleźć satysfakcjonującą go i dobrze płatną pracę. Niemniej jednak taka sytuacja nie zawsze jest możliwa do osiągnięcia. Niezależnie jednak od sytuacji finansowej wiele osób znajduje się w swoim życiu w sytuacji, w której konieczne jest zaciągnięcie kredytu. Takie osoby zaczynają się wówczas zastanawiać, gdzie najlepiej wziąć kredyt.
Wścibska odpowiedź mogłaby brzmieć, że w banku. Taka odpowiedź z punktu widzenia prawa jest nader oczywista, bowiem tylko banki mogą udzielać kredytów, których nie należy mylić z pożyczkami.
Oferta dzisiejszego rynku jest jednak tak szeroka, że mnogość ofert kredytowych potrafi przytłoczyć przeciętnego Kowalskiego. Taka sytuacja najczęściej doprowadza właśnie do pytania, gdzie najlepiej wziąć kredyt.
Ciężko na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdego motywują inne czynniki. Niemniej jednak, istnieje kilka wspólnych zagadnień, na które trzeba zwracać uwagę. Jednym z takich zagadnień jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli tak zwane RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania mówi o całkowitym koszcie kredytu. Banki od pewnego czasu mają obowiązek udzielania czytelnej informacji o wysokości RRSO. Jeśli klient kieruje się wyłącznie tym czynnikiem, wówczas odpowiedź na pytanie gdzie najlepiej wziąć kredyt zostanie szybko udzielona.
Są jednak osoby, które przy wyborze decyzji kierują się również innymi czynnikami. Jednym z nich dla przykładu może być na przykład przywiązanie do banku, w którym ma otwarte konto. Taki klient nie do końca zwraca uwagę na opłaty, cechuje go lojalność. Do plusów takiego rozwiązania należy zaliczyć to, że często formalności związane z wnioskiem kredytowym są zdecydowanie mniejsze. Niemniej jednak doprowadza to do sytuacji, w której odpowiedź na pytanie , gdzie najlepiej wziąć kredyt jest niejednoznaczna. Niemniej jednak, głównym czynnikiem powinna być wysokość kosztów, czyli de facto wysokość RRSO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here