Stefan Żeromski - książki autora

Stefana Żeromskiego z całą pewnością nie musimy obszernie przedstawiać. Znajduje bowiem w szkolnym wykazie lektur. Choć autor tworzył w XIX wieku, to jego dzieła do dziś zaskakują aktualnością. Wyróżniają się także świeżością spostrzeżeń i celnymi diagnozami. Po które utwory warto sięgnąć? Stefan Żeromski – książki autora, z którymi trzeba się zapoznać. 

Twórczość Stefana Żeromskiego 

Stefan Żeromski był polskim prozaikiem, publicystą, dramaturgiem i dramatopisarzem. Pochodził z rodziny szlacheckiej, w której kluczową rolę odgrywały tradycje patriotyczne. Miały one bardzo duży wpływ na późniejszą twórczość autora. Debiut pisarski Stefana Żeromskiego przypada na rok 1889, w którym to na łamach popularnego “Tygodnika Powszechnego” ukazał się pierwszy artykuł. Treści przez niego tworzone ukazywały się też regularnie w  “Głosie” i “Nowej Reformie”

W dalszym etapie swojej kariery Żeromski pisał powieści, opowiadania i dramaty. Jest autorem “Dzienników”, które według krytyków jest najwybitniejszym dziełem autora. Co ciekawe, Żeromski nie pisał dzienników w celu ich wydania. W kanonie lektur znajdziemy natomiast “Ludzi bezdomnych”, czy “Przedwiośnie”. Te dzieła również należą do najważniejszych dzieł Żeromskiego. Pisarz napisał także takie powieści jak „Siłaczka” czy „Doktor Piotr”. Bohaterami  prozy Żeromskiego bardzo często są samotnicy, których autor przedstawia w sytuacjach wymagających od nich podjęcia niełatwych dylematów.

Stefan Żeromski – książki autora w ofercie SkupSzop 

Które dzieła autora warto przeczytać? Jeśli w szkole nie sięgnęliście po “Przedwiośnie”, to z całą pewnością jest to książka, która znajduje się na pierwszym miejscu. Bohater powieści co chwilę wikła się w złożone relacje. Niestety nie przynoszą one mu niczego dobrego. Młodym chłopakiem nieustannie targają skrajne emocje,  a w jego umyśle odzywają się echa przeszłości. Do klasyki, której nie możecie przepuścić należą także “Ludzie bezdomni”. Jest to biografia młodego lekarza, Tomasza Judyma, którego celem  w życiu jest leczenie ubogich oraz pomaganie innym. Bohater poznaje mądrą i oddaną mu Joasię Podborską. Choć z początku są szczęśliwi, to przeszłość Judymy daje o sobie znać.   Lekarz dokonuje wyboru, którego symbolem jest rozdarta sosna. Co się dzieje dalej? Tego już musicie dowiedzieć się samodzielnie. 

Książki Stefana Żeromskiego znajdziesz w bogatej ofercie SkupSzopu. Jest to internetowy skup książek nowych i używanych. Na wirtualnych półkach każdy znajdzie coś dla siebie i to w atrakcyjnej cenie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here