MLM opinie

Multi Level Marketing to ostatnio bardzo często pojawiające się na wszelkich forach dyskusyjnych zagadnienie. Porusza się je również na portalach społecznościowych, w artykułach internetowych i w rozmowach ze znajomymi przy piwie – czym więc właściwie jest MLM?

MLM jest to strategia wielopoziomowego zarabiania na sprzedaży. To coś w rodzaju zaawansowanego handlu, w który zaangażowanych jest wielu pośredników. Gdy chodzi o MLM opinie na ten temat w sieci są raczej negatywne… Z czego to może wynikać? Z pewnością każdy z nas kojarzy sposób sprzedaży polegający na tym, że konsultanci będący w posiadaniu jakichś produktów próbują je sprzedawać wśród swoich znajomych, a także znajomych znajomych, poszerzając tym samym grono swoich klientów. Niesłusznie kojarzy się ów proceder z piramidą finansową, która jest po prostu nielegalna, ponieważ polega na wykorzystywaniu finansowym osób znajdujących się na najniższym szczeblu, celem wzbogacania się tych, którzy stoją na szczycie bez żadnego wysiłku. W praktyce MLM opiera się na całkowicie legalnej dystrybucji dóbr lub usług na wielu poziomach. Sprzedaż na zasadzie MLM jest, szczególnie dla młodego człowieka bez doświadczenia, bardzo kuszącą propozycją. Nie ma bowiem górnej granicy zarobków – im więcej produktów sprzedasz, tym więcej zarobisz na marży, to oczywiste. Haczyk polega jednak na tym, że jeśli nie sprzedasz nic, to nic również nie zarobisz. Sposoby rozliczania się firm działających jako MLM są bardzo różne. Przeważnie nie musisz wykupywać jakiegoś pakietu produktów i później martwić się, jak je sprzedać, by osiągnąć z nich zysk dla siebie. Okaże się jednak, że nie posiadając próbek produktu, lub każąc klientowi czekać na złożenie zamówienia i otrzymanie paczki, popełniasz wielki błąd, bo wielu klientów widząc produkt w katalogu chciałoby go kupić od ręki. W końcu między innymi dlatego decydują się kupić od Ciebie, zamiast pójść do sklepu stacjonarnego, lub kupić towar w sieci. W rezultacie orientujesz się, że aby zarobić, najpierw musisz zainwestować. Nie ma problemu, jeśli początkowe zyski ze sprzedaży są na tyle duże, że ich część możesz poświęcić na zakup próbek (na przykład kosmetyków). Gorzej, gdy nie jesteś w stanie rozkręcić sprzedaży, bo nie masz jak skusić klienta. Jednak firmy sprzedające w ten sposób nie mają na celu wykorzystać Cię i zniechęcić do sprzedawania, dlatego nie przejmuj się – w większości przypadków są w stanie zaoferować Ci takie warunki, byś miał z czym wychodzić do klienta. One też chcą, byś zarabiał jak najwięcej.

Dlaczego tak im na tym zależy? Ponieważ to marketing wielopoziomowy. Osoba, która Ciebie zachęciła do sprzedawania produktów, pewnie skusiła tak jeszcze kilka innych osób. Zbudowała sobie zatem bazę sprzedawców, których pracę koordynuje i otrzymuje niewielki procent od tego, co uda się im sprzedać. Tym sposobem ta osoba nie musi sama sprzedawać określonej liczby produktów dziennie, by na siebie zarobić, bo zarabiają na nią sprzedawcy! Ona jednak swój procent z zarobków przekazuje temu, od kogo ofertę tej pracy otrzymała… i tak dalej. Osoby, które są na samym szczycie tej piramidy nie muszą już robić praktycznie nic, a każdego dnia pobierają pieniądze ze sprzedaży produktów. Ideą nakłaniania ludzi do pracy w MLM jest więc zachwalanie tego sposobu robienia kariery jako idealnego na zbudowanie tak zwanego „pasywnego dochodu”. Rzeczywiście, brzmi to świetnie – wystarczy kilka miesięcy ostro popracować nad rozwojem swojego biznesu MLM, a później inni będą zarabiać na Ciebie, podczas gdy Ty będziesz rozwijał swoje możliwości w innej branży, zarabiając na swoje codzienne potrzeby.

Strategia MLM jest więc hipotetycznie rewelacyjnym sposobem na budowanie pasywnego dochodu i tworzenia solidnej, powiększającej się z miesiąca na miesiąc poduszki finansowej, bez najmniejszego wysiłku. Na takim właśnie wizualizowaniu przyszłości, osoby pracujące w MLM bazują, namawiając potencjalnych sprzedawców do dołączenia do ich kręgów. W zasadzie każdy może podjąć się zabawy w MLM, gdyż w większości przypadków nie generuje to żadnego ryzyka, a nawet żadnych strat finansowych. Opinie na ten temat w Internecie są negatywne głównie z powodu żalu wylewanego przez osoby, które dały się namówić na MLM, usłyszały obietnice złotych gór, a następnie nie były w stanie zarobić na sprzedaży nawet takiej kwoty, która wystarczyłaby na przeżycie kolejnego miesiąca. Nie oznacza to jednak, że MLM jest nieskuteczny, że to oszustwo, czy próby wyłudzania. Rzeczywiście, jest to niestandardowy sposób zarabiania pieniędzy, jednak jak najbardziej możliwy do osiągnięcia. Jednak zaczynając swoją przygodę z karierą tego typu, warto mieć zabezpieczenie w postaci normalnej, stałej pracy w odwodzie, i zajmować się MLM tylko po godzinach. Z czasem można zaryzykować i zrobić z tego dochodowy biznes, ale pod warunkiem, że zacznie się osiągać na tyle duże przychody, że będzie można zrezygnować z regularnej pracy. Poza tym, warto się zastanowić, czy produkty, które sprzedajemy rzeczywiście są warte naszego czasu i umiejętności sprzedażowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here