Jakie są największe błędy popełniane przy wyborze ubezpieczenia OC i AC

To nie bez znaczenia, jakie ubezpieczenie OC i AC wybierzesz dla swojego samochodu. Okazuje się, że od tego zależy m.in. wysokość sum gwarancyjnych i zakres obsługi. Choć w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC jest to regulowane ustawowo, to przy dobrowolnym ubezpieczeniu AC każda firma może proponować inne warunki. Pokazujemy, najczęściej popełniane błędy i radzimy, jak ich uniknąć.

Zrozumienie, czym jest OC, a czym AC

Warto zacząć od dokładnego poznania, czym jest OC, a czym AC. Pierwsze to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które jest obowiązkowe – każdy kierowca musi je posiadać. AC to autocasco – dodatkowy pakiet zapewniający znacznie większy zakres ochrony i możliwość ubiegania się o odszkodowanie nawet w przypadku kradzieży czy dewastacji pojazdu.

Posiadacze AC mają zazwyczaj do wyboru rodzaj pakietu, a im wyższy, tym wyższa cena. Dlaczego często rezygnują z niego, a szkoda, bo jak się okazuje życie jest pełnie niespodzianek. Zwłaszcza na drodze.

Przede wszystkim – przyzwyczajenie

Wybór ubezpieczenia OC i AC to ważna decyzja, która może mieć znaczący wpływ na komfort jazdy oraz poczucie bezpieczeństwa na drodze. Niestety, często, aby zaoszczędzić czas i uniknąć formalności, pchani siłą przyzwyczajenia zostajemy klientami jednej firmy przez lata. Tymczasem rynek zmienia się bardzo dynamicznie, a nowe oferty ubezpieczeń mogą być znacznie tańsze lub/i oferować większy pakiet ochrony zmotoryzowanych.

Nieprawidłowa ocena ryzyka

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez kierowców jest nieprawidłowa ocena ryzyka. Wielu z nas ma skłonność do przeceniania swoich umiejętności i niewłaściwie ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia szkody. Może to prowadzić do wyboru zbyt niskiej sumy ubezpieczenia, która nie zapewni nam ochrony w przypadku poważnej szkody. Lub przeciwnie – wybieramy zbyt bogaty pakiet ubezpieczeń (np. obejmujący całą Europę, podczas gdy poruszamy się wyłącznie w kraju).

Wybór ubezpieczenia OC i AC

Wybór najtańszej oferty

Kolejnym błędem, który popełniają kierowcy przy wyborze ubezpieczenia, jest kierowanie się wyłącznie ceną i wybór najtańszej oferty. Ta oszczędność może nas sporo kosztować później, gdy się okaże, że danej szkody nie pokrywa ubezpieczenie. Często bardzo tanie oferty są pełne wykluczeń i kruczków, limitów (np. limit kilometrów, limit holowania czy dowozu paliwa).

Jak uniknąć błędów? Korzystaj z niezależnych porównywanek internetowych, a w razie niejasności konsultuj się z doradcami ds. ubezpieczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here