Jakie obowiązki spoczywają na każdym pracodawcy?

Przedsiębiorca, zatrudniając pracownika, automatycznie godzi się na obowiązki nakładane na niego przez Kodeks Pracy oraz ustawy prawa krajowego i europejskiego. Podstawowe obowiązki wobec pracownika to podpisanie z nim umowy, czyli zawarcie stosunku pracy oraz wypłata wynagrodzenia. Jednak zobowiązania przedsiębiorców zatrudniających pracowników są znacznie większe. Jakie?

O tym, jakie obowiązki ma pracodawca, dokładnie mówi prawo pracy. Są one szczegółowo opisane m.in. w Kodeksie Pracy. Niewywiązywanie się z obowiązków naraża przedsiębiorcę na kontrolę i kary finansowe. Do zagadnień kadrowo – płacowych należy więc podejść poważnie. Pomóc w tym mogą aplikacje kadry i płace działające online. Serwis kadrowo płacowy online umożliwia prowadzenie wszystkich spraw związanych z pracownikami, umowami, dokumentami, rozliczaniem czasu pracy i wynagrodzeń, pozwala wyliczyć podatki, składki ZUS oraz wysyłkę rozliczeń do ZUS i Ministerstwa Finansów.

Czym są programy kadry i płace?

Programy kadrowo – płacowe to realne wsparcie dla każdego przedsiębiorstwa. Pozwalają one wywiązywać się z podstawowych obowiązków pracodawcy i to bez poświęcania na te zadania dużej ilości czasu. Programy kadry i płace to wielozadaniowe platformy, które pozwalają na kompleksowe dbanie o zagadnienia pracownicze w firmie. Z pomocą tego typu aplikacji wszystkie sprawy związane z pracownikami można prowadzić samodzielnie, a dokumenty przechowywać w chmurze i zawsze mieć do nich dostęp.

Jakie obowiązki kadrowo-płacowe ma pracodawca?

Każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników musi odprowadzać za nich składki ubezpieczeniowe. Dzięki integracji programów kadrowych z systemem eZUS przedsiębiorca może wysłać wszystkie dekoracje ZUS oraz pobierać zwolnienia lekarskie z ZUS PUE. Dzięki tej funkcjonalności podatki i składki ubezpieczeniowe będą obliczane automatycznie, a wysyłkę rozliczeń do ZUS i Ministerstwa Finansów będzie można robić jednym kliknięciem.

Umowy dla pracowników

Każdy pracownik w firmie musi być zatrudniony w oparciu o umowę. Dokument ten określa m.in. zakres obowiązków pracownika, miejsce ich wykonywania, wysokość wynagrodzenia. W stworzeniu umowy pomóc mogą również programy kadrowo-płacowe, które wygenerują umowę o pracę, zlecenie czy dzieło. Dużym udogodnieniem jest możliwość samodzielnego modyfikowania zapisów dokumentu, dzięki czemu można go dostosować do własnych potrzeb.

Ewidencjonowanie czasu pracy

Kolejnym obowiązkiem pracodawcy jest ewidencjonowanie czasu pracy. Rejestracja musi obejmować ewentualne nieobecności pracowników wynikające ze zwolnień lekarskich, urlopów wypoczynkowych czy na żądanie. Dokumentowanie absencji pracowników jest niezbędne do prawidłowego wyliczania wysokości wynagrodzenia.

Wynagrodzenie dla pracownika

Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca musi swojemu pracownikowi wypłacać ustalone w umowie wynagrodzenie. Jego wysokość może jednak różnić się w poszczególnych miejscach. Na jego wysokość wpływają nieobecności wynikające ze zwolnień lekarskich, premie, dodatki lub potrącenia. To, jaka będzie wysokość pensji w danym miesiącu, musi obliczyć pracodawca.

Obowiązków przy zatrudnieniu pracownika nie brakuje. Na szczęście przedsiębiorca może skorzystać z pomocy jaką są internetowe aplikacje dla biznesu. Programy kadrowo – płacowe to ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy chcą dokumentację swojej firmy prowadzić samodzielnie i zrezygnować z outsourcingu. Nowoczesne platformy zintegrowane są z Ministerstwem Finansów oraz e-ZUS, co znacznie ułatwia pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here