Jakie konto firmowe wybrać?

Trudno jest sobie w dzisiejszych czasach wyobrazić funkcjonowanie jakiegokolwiek przedsiębiorstwa bez konta bankowego. Prowadzenie firmy zawsze łączy się z różnego rodzaju płatnościami oraz z przyjmowaniem płatności. Dlatego każda firma musi posiadać konto bankowe. Na rynku można znaleźć wiele różnych ofert kont dla firm.

Każdy bank oferuje nie tylko produkty finansowe dla osób fizycznych, ale i dla przedsiębiorstw. Produkty te są różne, ale podstawowym produktem bankowym jest oczywiście konto bankowe. Jak już wspomniano wcześniej każda firma musi takie konto posiadać, ponieważ bez niego funkcjonowanie firmy byłoby niemal niemożliwe. Dlatego wielu przedsiębiorców zastanawia się jakie byłoby najlepsze konto firmowe dla jego przedsiębiorstwa.

Oczywiście jednym z podstawowych czynników jaki brany jest pod uwagę przy wyborze konta firmowego są koszty jego prowadzenia. Chodzi tu o kilka znaczących elementów. Przede wszystkim są to opłaty na przelewy. Im niższe tym oczywiście lepiej. Na szczęście coraz więcej banków posiada oferty kont firmowych, w których wszelkie przelewy są bezpłatne. Jest to z pewnością korzystne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorstwa. W ten sposób zaoszczędzić można naprawdę spore pieniądze. Oprócz kosztów przelewów istotną kwestią jest także miesięczny koszt prowadzenia rachunku bankowego. Zwykle nie są to duże koszt, choć na rynku można znaleźć takie i takie oferty kont bankowych, które są całkowicie bezpłatne.

Jeśli chodzi o koszty to wspomnieć należy o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy. Chodzi tu mianowicie o karty bankomatowe. Posiadanie takich kart także łączy się z różnego rodzaju kosztami. Dlatego przedsiębiorstwa także i w tym wymiarze szukają dla siebie jak najlepszych ofert.

Jednak firmowe konta bankowe to nie tylko same koszty. Najlepsze konto firmowe musi posiadać także kilka innych rozwiązań niezwykle ważne dla każdego przedsiębiorstwa. Przede wszystkim można tu wspomnieć o dwóch istotnych funkcjach. Konto firmowe powinno przede wszystkim posiadać opcję wykonania przelewu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do Urzędu Skarbowego. Oczywiście nie chodzi tu o możliwość wykonania zwykłego przelewu jak to wygląda przy standardowym przelewie. W takiej sytuacji wykonując przelew przedsiębiorca powinien mieć możliwość wybrania na przykład symbolu podatku, za który dokonuje wpłaty lub wyboru odpowiedniego rodzaju ubezpieczenia dokonując wpłaty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Takie rozwiązania w sposób zdecydowany ułatwiają i przyspieszają pracę związaną z operacjami finansowymi.

Oprócz powyższych ważnych kwestii jest jeszcze kilka innych czynników, które przedsiębiorcy biorą pod uwagę wybierając konto firmowe. Po pierwsze, ważną kwestią jest to czy przedsiębiorca będzie potrzebował fizycznych oddziałów banku. Innymi słowy, czy wystarczy jedynie posiadania konta internetowe i załatwianie wszystkich spraw online czy być może będzie chciał od czasu do czasu udać się do placówki bankowej. To także ma wpływ na wybór banku i konta firmowego. Niektóre bowiem banki posiadają więcej placówek bankowych, a inne mniej. Są też banki, które działają wyłącznie online.

Kolejny ważny czynnik do dostęp do konta bankowego. W przypadku małej firmy najczęściej wystarczy, aby dostęp do konta miała tylko jednak osoba. Najczęściej jest to po prostu właściciel firmy. Jednak w przypadku dużego przedsiębiorstwa te potrzeby mogą być większe. Dlatego w takim przypadku przedsiębiorca może szukać takiego konta firmowego, które daje możliwość dostępu do konta i wykonywania operacji finansowych kilku osobom. Może być to na przykład właściciel firmy, księgowa oraz płacowa.

Ważną kwestią jest także to czy prowadząc firmę przedsiębiorca będzie potrzebował elastycznych linii kredytowych. Może być to przydane jeśli firma ma problemy z płynnością finansową i czasem musi wspomóc się mniejszych lub większym kredytem. Jest to zatem także istotny czynnik, który przedsiębiorcy biorą pod uwagę wybierając konto firmowe. Przeanalizować oczywiście należy także oprocentowanie takiej linii kredytowej.

Jak zatem widać istnieje bardzo wiele czynników i elementów, które przedsiębiorcy zawsze biorą pod uwagę przy wyborze najlepszego konta firmowego. Wszystkie te czynnik zawsze muszą być dokładnie przeanalizowane. Chodzi tu przecież o pieniądze i działalność firmy. Oczywiście jeśli podejmie się początkowo niekorzystną decyzję to konto firmowe zawsze można zmienić na inne. Jednak zawsze łączy się to z pewną startą czasu i problemami. Lepiej zatem jest ich unikną już na samym początku. Na rynku jak już wspomniano istnieje bardzo wiele banków. Każdy z nich ma swoją ofertę konta firmowe. Oferty te oczywiście różnią się od siebie. Zarówno pod kątem finansowym jak i różnego rodzaju możliwości i funkcji jakie konto oferuje. Dlatego wybór konta firmowego zawsze musi być taki, aby jak najlepiej spełniano ono nasze oczekiwania i wymagania. Na szczęście wybór jest na tyle duży, iż każdy przedsiębiorca z pewnością znajdzie dla siebie taką ofertę konta firmowego, z którego z pewnością będzie zadowolony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here