W celu zabezpieczenia pracowników podczas pracy na wysokościach stosuje się różne systemy asekuracyjne. Oprócz systemów linowych, wykorzystuje się również tzw. punkty kotwiczenia.
Czym jest więc punkt asekuracyjny i jakie są rodzaje punktów kotwiczenia? Jest to integralny system całej asekuracji. Służą one do tego, by osoba na wysokości przypięła się do punktu kotwiczenia i w ten sposób zabezpieczyła się przed ewentualnym upadkiem. Ważny jest typ oraz liczba punktów. Zbyt mała liczba może znacząco wpływać na pracę i wykonanie projektu. Stosowany powszechnie podział pojedynczych punktów kotwiczenia:
1. Z plakietką – przeznaczone do montowania do blachodachówki oraz stropu żelbetonowego. Mocuje się je bezpośrednio do blachy lub do struktury bocznej.
2. Z połączeniem chemicznym do betonu – system taki montuje się do konstrukcji nośnej budynku za pomocą śruby.
3. Połączenie z plakietką, blachą podstawy i śrubą – stosuje się w przypadku montażu do struktury nośnej budynku.
Sam proces montażu punktów kotwiczenia wymaga fachowego projektu. Po dogłębnej analizie można przystąpić do montażu na elewacji, dachu, stropu czy do żelbetonu. Punkty mają służyć pracownikom w celu zabezpieczenia ich pracy, stąd wszelkie ich obciążenia są wykluczone.
Na stronie https://asekuracje.pl/punkty-kotwiczenia/ znajdziesz pełną ofertę firmy, która stosuje innowacyjne i sprawdzone rozwiązania w celu asekuracji pracownika podczas pracy na wysokości. W ofercie znajdziesz system dachowy, podwieszany i ścienny. Można skorzystać z profesjonalnego projektu i montażu. Ponadto firma proponuje gotowe bloki systemów asekuracyjnych.
Jak wiadomo, bezpieczeństwo pracowników to postawa podczas wykonywania prac na wysokościach. W tym celu nie warto oszczędzać na jakości i ilości form zabezpieczeń. Stworzenie tzw, zielonych stref bezpieczeństwa zapewnia komfort pracy pracownikom i wykonawcy. Redukuje to znacząco ryzyko tragicznego upadku, co skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami nie tylko zdrowotnymi, ale i prawnymi.