Jak przenieść konto firmowe do innego banku

Raz założone konto firmowe wcale nie oznacza, że z jednym bankiem trzeba być związanym na zawsze. Przedsiębiorcy mogą w dowolnym momencie zdecydować się na zmianę rachunku bez ponoszenia żadnych konsekwencji. Sprawdź, jakie formalności należy dopełnić.

Konto firmowe nie jest obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców, jednak warto je założyć. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści: począwszy od rozgraniczenia finansów osobistych od firmowych, a skończywszy na większej przejrzystości w kwestii przychodów przedsiębiorstwa. Warto przy tym pamiętać, że – jeśli z jakichś powodów obecne konto firmowe okaże się mało opłacalne – można założyć je w innym banku.

Kiedy opłaca się przenieść konto firmowe do innego banku?

Można wskazać kilka przypadków, w których przeniesienie konta firmowego do innego banku będzie opłacalne. Warto zdecydować się na taki krok, jeśli:

  • bank podnosi opłaty za korzystanie z rachunku,
  • przedsiębiorcy nie do końca odpowiada polityka danego banku,
  • przedsiębiorca chce skorzystać np. z promocyjnego kredytu, a jednym z wymogów jest rachunek dla firm.

Przykładowo, Rachunek Firmowy w Toyota Banku m.in. daje dostęp do aż 1000 bezpłatnych przelewów standardowych i pozwala na założenie korzystnych lokat i depozytów overnight.

Przenoszenie konta firmowego krok po kroku

Przenoszenie konta firmowego nie jest skomplikowaną procedurą. Należy postępować tam samo jak w przypadku zakładania każdego nowego rachunku.

Krok 1. Wybierasz korzystne konto firmowe.

Krok 2. Wypełniasz formularz przez internet.

Krok 3. Podpisujesz umowę dostarczoną np. przez kuriera.

Warto pamiętać, że przeniesienie konta firmowego z jednego banku do drugiego będzie wiązało się z koniecznością udzielenia instytucji pełnomocnictwa do zamknięcia poprzedniego rachunku. To ważne, ponieważ tylko w ten sposób możliwe będzie szybkie przeniesienie aktywów, zleceń stałych, poleceń zapłaty itp. na nowe konto firmowe.

Zakładając rachunek z dostępem do bankowości elektronicznej, otrzymasz dane do logowania. Dzięki temu będziesz mieć stały wgląd w firmowe finanse. 

O czym pamiętać, przenosząc rachunek do innego banku?

Jeśli masz już konto firmowe w innym banku, czas dopełnić formalności. Pamiętaj o tym, aby o zmianie rachunku poinformować:

  • swoich klientów,
  • urząd skarbowy,
  • ZUS,
  • inne instytucje.

Z tego powodu nie należy od razu zamykać poprzedniego konta firmowego. Kontrahenci muszą mieć czas, aby przyzwyczaić się do zmiany rachunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here