Jak obliczyć wynagrodzenie netto?

Niezależnie w jakiej branży pracujemy zawsze na naszej umowie widnieje wynagrodzenie brutto. Trzeba wiedzieć, że nie jest to kwota jaką otrzymuje się „na rękę”. Kwota brutto wynagrodzenia jest to kwota, która zawiera jeszcze dodatkowe obciążenia takie jak podatek oraz składkę ZUS. Dopiero po odjęciu tych kwot otrzymamy wynagrodzenie netto.

Niestety bardzo wiele osób ma ogromne problemy z tym, aby prawidłowo wyliczyć swoje wynagrodzenie netto. To powoduje, że nie do końca wiemy jaka kwota ostatecznie wpłynie na nasze konto bankowe w ramach pensji. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby wiedzieć jak obliczyć wynagrodzenie netto. Warto wspomnieć, że nie jest to takie trudne i niemal każdy powinien sobie z tym poradzić. Tym bardziej, że aby to zrobić nie trzeba posiadać skomplikowanej wiedzy z zakresu księgowości.

Podstawowa kwestia to składki ZUS. Jest to ubezpieczenie zdrowotne oraz emerytalno – rentowe. Jest to obowiązkowa składka jaką każdy pracodawca musi odprowadzać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kwota tej składki zawarta jest w kwocie brutto naszego wynagrodzenia.

Kolejna kwestia to podatek dochodowy. Jak wiadomo każdy z nas ma obowiązek opłacania podatku dochodowego. Oczywiście będąc zatrudnionym na umowę o pracę nie robimy tego sami. Podatek ten opłaca za nas nasz pracodawca. Jest to kolejna część składowa, która zawarta jest w kwocie brutto wynagrodzenia.

Teraz sytuacja nie jest skomplikowana. Po obliczeniu składki ZUS oraz podatku dochodowego łatwo można policzyć ile wyniesie nasze wynagrodzenie netto. Bywa jednak tak, że sytuacja ta często wcale taka prosta nie jest. Jest tak np. w przypadku kiedy oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymujemy także różnego rodzaju premie bądź nagrody. Te trzeba wiedzieć także zawsze określane są w kwocie brutto. Jak zatem można się domyśleć wszelkie premie i nagrody także są opodatkowane. Dlatego chcąc obliczyć wynagrodzenie netto trzeba także wziąć pod uwagę wszelkie dodatki do naszej pensji netto.

Wszystkie te obliczenia oczywiście zawsze wykonuje za nas pracodawca. My sami jako pracownicy nie mamy obowiązku obliczania ile wynoszą wszelkie składki na ZUS czy na podatek dochodowy. To obowiązkiem pracodawcy jest ich prawidłowe wyliczenie oraz ich opłacenie. Jednak dlaczego warto wiedzieć jak obliczyć wynagrodzenie netto? Warto posiadać taką wiedzę choćby po to, aby samemu sprawdzić czy nasz pracodawca przypadkiem nas nie oszukuje i wypłaca mniejsze wynagrodzenie iż powinien.

Obliczając wynagrodzenie netto trzeba także pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii. Ważne jest bowiem to, że składki na ZUS oraz składka na podatek dochodowy są to składki procentowe. Oznacza to, że kwota tych składek jest wyższa w zależności od wysokości wynagrodzenia brutto. Innymi słowy, nie jest to nigdy kwota stała, ale kwota zmienna w zależności od tego jak wysokie jest nasze wynagrodzenie.

Wcześniej wspomniano o premiach i nagrodach. Nie są to jednak jedyne elementy dodatkowe jakie należy brać pod uwagę obliczając wynagrodzenie netto. Innym takim elementem jest także choćby ekwiwalent za urlop. Chodzi tu oczywiście o niewykorzystany urlop. Pracodawca zawsze jest zobowiązany do wypłaty pracownikowi odpowiedniego ekwiwalentu finansowego za dni niewykorzystanego urlopu w danym roku.

Jak zatem widać na wysokość wynagrodzenia netto wpływa bardzo wiele czynników. Dlatego dobrze jest, że to nie pracownicy są zobowiązani do ich obliczania. Jeśli jednak sami chcielibyśmy to robić to nie ma oczywiście z tym problemu. Trzeba wykonać odpowiednie obliczenia. Mogłoby się wydawać, iż jest to bardzo skomplikowane jednak nie do końca tak jest. Przede wszystkim na początku należy się zapoznać z aktualnymi stawkami wszelkiego rodzaju składek. Po pierwsze, należy sprawdzić ile wynosi składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz emerytalno – rentowe oraz ile wynosi składka na podatek dochodowy. jeszcze raz przypominamy, iż są to składki procentowe. Po drugie, kiedy znamy już wysokość odpowiednich składek należy dokonać odpowiednich obliczeń odejmując te składki od wartości brutto naszego wynagrodzenia.

Oczywiście sytuacja może być dużo bardziej skomplikowana jeśli w skład naszego wynagrodzenia wchodzą także różnego rodzaju dodatki. Jest to o tyle skomplikowane, iż oznacza to, że co miesiąc nasze wynagrodzenie jest różne. W takiej sytuacji obliczenie wynagrodzenia netto może nie być wcale takie proste. W takim przypadku warto poprosić o pomoc np. znajomą księgową, która bez problemu na pewno poradzić sobie z obliczeniem wynagrodzenia.

Warto także wiedzieć, że w internecie znajdziemy mnóstwo tzw. kalkulatorów wynagrodzeń. Są to programy, które w sposób automatyczny obliczą nasze wynagrodzenie netto. Wystarczy jedynie wpisać wszystkie niezbędne dane jakie program od nas oczekuje. Niestety programy takie nie są bez wad. Najczęściej pozwalają one obliczyć wynagrodzenie netto jedynie z pensji zasadniczej. Nie biorą one pod uwagę wszelkiego rodzaju dodatków do wynagrodzenia podstawowego. Jeśli jednak takich dodatków nie posiadamy to programy takie z pewnością nam pomogą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here