Usługi faktoringowe zyskują w Polsce coraz bardziej na popularności. Systematycznie zwiększa się liczba przedsiębiorstw, które dostrzegają możliwości, jakie daje finansowanie faktur. Faktoring umożliwia bowiem poprawę płynności finansowej i wzrost przewagi konkurencyjnej. Minimalizację ryzyka niewypłacalności kontrahentów i ich zdyscyplinowanie płatnicze oraz możliwość kreowania pozytywnego wizerunku. Z usług faktoringowych korzystają przeważnie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, co nasuwa pytanie, czy faktoring jest opłacalny dla dużych firm?
Faktoring wsparciem dla dużych firm
Faktoring jest usługą przeznaczoną dla wszystkich firm. Korzystają z niego zarówno małe, jak i średnie przedsiębiorstwa oraz duże firmy. Stanowi on bowiem usługę uniwersalną bez względu na wielkość przedsiębiorstwa. Jest metodą na uwolnienie środków zamrożonych w niezapłaconych fakturach. Zwiększa zatem przepływ finansów zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach. Ponadto wpływa na optymalizację procesu zarządzania należnościami i umożliwia weryfikację kontrahentów.
W przypadku dużych firm faktoring pełni wiele funkcji, z których do najważniejszych należą:
- monitoring należności,
- kontrola należności inkaso
- i nadzór windykacyjny.
Dzięki współpracy dużego przedsiębiorstwa z firmą faktoringową dochodzi między innymi do:
- zdecydowanego przyśpieszenia rotacji środków pieniężnych.
- Wzrostu dyscypliny płatniczej kontrahentów.
- Zmniejszenia ilości wierzytelności przeterminowanych.
- Zminimalizowania udziału kapitału własnego firmy w kredytowaniu należności.
Ponadto faktoring nie obciąża bilansu.
Faktoring furtką do nowych możliwości
Duże przedsiębiorstwa mające świadomość jak ważne jest przeprowadzanie inwestycji w innowacje, w ramach faktoringu uzyskuje wolne środki finansowe, którymi może finansować nowoczesne rozwiązania technologiczne, a także zakup maszyn czy samochodów. Nie bez znaczenia są też dużo niższe koszty związane z administrowaniem należności po przejęciu ich przez faktora. Przy zachowaniu dotychczasowych relacji z kontrahentami. Dodatkowo w ramach funkcji administracyjnej faktoringu duże przedsiębiorstwa zyskują na obniżeniu kosztów obsługi należności, co oczywiście skutkuje większymi możliwościami inwestycyjnymi.
Krótko reasumując, w przypadku dużych firm faktoring wpływa na:
- poprawę wskaźników finansowych.
- Zarządzanie relacjami z dostawcami i odbiorcami,
- ograniczenie ryzyka kontrahenta
- i zwiększenie możliwości inwestycyjnych w innowacyjne rozwiązania.
Krótkie podsumowanie
Istotą faktoringu jest przeniesienie wierzytelności wynikających z transakcji kupna-sprzedaży. Jednakże w przypadku dużych przedsiębiorstw funkcją strategiczną faktoringu bywa też często możliwość scedowania obowiązku administrowania należnościami na faktora. Wielofunkcyjność faktoringu jest bezsprzecznie opłacalna zarówno w przypadku dużych przedsiębiorstw, jak i małych i średnich firm. Warto korzystać z możliwości, jakie daje faktoring, zwłaszcza że w świetle obowiązującego w Polsce prawa umowy faktoringowe zaliczane są do tak zwanych umów nienazwanych. Zatem w żaden sposób nie wpływają na zdolność kredytową przedsiębiorstwa i nie ograniczają starań o uzyskanie funduszy na wdrażanie nowoczesnych rozwiązań.