Banki z kapitałem rodzimym oraz zagranicznym.

Mamy bardzo wiele polskich banków, jednak nie wszyscy wiedzą, że niektóre są polskie tylko po części. Banki funkcjonujące w naszym kraju dzielą się na te, z przewagą kapitału rodzimego, oraz na te, które w rzeczywistości mają więcej kapitału zagranicznego. Poniżej podaję listę najpopularniejszych banków dostępnych w Polsce rozdzielone pomiędzy te dwie kategorie. Do każdego z nich została dodana także krótka charakterystyka.

Banki Polskie – z przewagą rodzimego kapitału

Bank Gospodarstwa Krajowego – jest to państwowa instytucja finansowa o dużej wiarygodności, obsługuje sektor finansów publicznych, jest powołany ustawą do wspierania rządowych programów społeczno-gospodarczych. Wspiera wiele programów, między innymi preferencyjny kredyt z dopłatami do oprocentowania „Rodzina na swoim”.

Idea Bank – jest to Polski bank, który obsługuje małe podmioty gospodarcze, mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw. Podmiot zależy to Idea Leasing IFN SA. Bank powstał w 1991 roku, a jego siedziba znajduje się w stolicy Polski – Warszawie.

Alior Bank – Założony 17 listopada 2008. Jest to Polski bank uniwersalny, który swoją ofertę kieruje zarówno do klientów biznesowych jak i indywidualnych. Założyciele banku to Wojceich Sobieraj oraz Niels Lundorff. Ma kilka podmiotów zależnych. Posiada system Alior Sync, jest to oddział bankowości internetowej i mobilnej.

Bank Pocztowy – jest bardzo popularny polski komercyjny bank detaliczny. Posiada ofertę zarówno dla klientów indywidualnych, detalicznych, jak i małych i średnich firm. Powstał w Bydgoszczy w 199 roku, a jego organizacją macierzystą jest Poczta Polska.

BOŚ Bank – od lat pokazuje, jak dzięki ekologii wydawać mniej i zaoszczędzić. Założony w 1991 roku.

Getin Noble Bank – W logu banku widnieje złote drzewo. Powstał w 2010 roku. Notowany na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie. Jest jednym z największych banków w Polsce. Bankowość detaliczną prowadzi pod nazwą Getin Bank.

Plus Bank – Bank komercyjny, założony w 1991 roku. Swoją siedzibę posiada w Poznaniu. Specjalizuje się w udzielaniu kredytów gotówkowych, przyjmowaniu depozytów, oraz w udzielaniu kredytów hipotecznych.

PKO BP – inaczej Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna. Jest to największy polski bank uniwersalny. Prezesem tegoż banku jest Zbigniew Jagiełło.

Banki z przewagą kapitału zagranicznego

Santander Bank – działa w Polsce pod nazwą Santander Consumer Bank SA od 2006 roku, a jego macierzystym krajem jest Hiszpania. Wywodzi się z grupy Banco Santander.

Millennium Bank – Bank z siedzibą w Warszawie, mimo wszystko jest bankiem z przewagą kapitału zagranicznego. Millennium Bank specjalizuje się w bankowości komercyjnej. Prezesem zarządu jest Joao Bras Jorge.

BGŻ BNP Paribas – jest to jeden z popularniejszych uniwersalnych banków w Polsce. Powstał przez fuzję prawną Banku Gospodarki Żywnościowej S.A. z BNP Paribas Bankiem Polska S.A. Swoja siedzibę posiada w Warszawie i został założony 30 kwietnia 2015 roku.

Citi Handlowy – jest to bank handlowy z siedzibą w Warszawie. Znajduje się na liście największych polskich banków pod względem wartości aktywów. Jego organizacja macierzysta to Citibank Overseas Investment Corp.

Eurobank – oferuje usługi dla osób fizycznych, nie oferuje zaś usług dla przedsiębiorstw i firm.

Credit Agricole – bank wywodzący się z Francji, posiada siedzibę w Montrouge, a prezesem zarządu jest Philippe Brassac od roku 2015. Bank został założony 5 listopada 1864, więc ma bardzo długą działalność w porównaniu do innych banków. Jest bardzo często nazywany zielonym bankiem, z uwagi na to, że początkowo był spółdzielczą kasą rolników.

Deutsche Bank – Jak wynika z nazwy, jest to bank z siedzibą w Niemczech, a konkretnie z Frankfurtu nad Menem. Jest to bank międzynarodowy. Dyrektorem generalnym jest Christian Sewing.

Bank Pekao SA – inaczej: Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna, jest to polski uniwersalny bank, który jest dodatkowo bankiem komercyjnym w formie spółki akcyjnej. Siedziba znajduje się w Warszawie.

Raiffeisen Polbank – Raiffeisen Bank Polska Spółka Akcyjna – założony w 2013 roku w Warszawie. Nie istnieje więc długo na rynku. Jego organizacją macierzystą jest Raiffeisen International Bank-Holding.

Volkswagen Bank – jak podpowiada nazwa, jest to bank samochodowy. Wchodzi w skład Volkswagen Financial Services, co jest częścią Volkswagen AG. Specjalizuje się w finansowaniu samochodów marek należącym do koncernu Volkswagen.

FM Bank (Nest Bank) – bank uniwersalny założony w Polsce jako FM Bank S.A W 2013 roku miała miejsce fuzja, w wyniku której powstał FM Bank PBP SA, który jest połączeniem Bank Smart i BIZ Bank.

ING Bank Śląski – bank komercyjny posiadający swoją siedzibę w Katowicach. Powstał jako Bank Śląski w 1988 roku jako wynik wyodrębnienia z NBP.

mBank – jeden z najpopularniej wybieranych banków w Polsce. Data założenia to rok 2000, a swoja siedzibę posiada w Warszawie. Jest największym bankiem wirtualnym, posiada rozwiniętą bankowość internetową oraz mobilną. Klienci mbanku mają bogate możliwości zarządzania swoim kapitałem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here