5 różnic między faktoringiem z regresem a bez regresu

Faktoring jest obecnie jedną z najlepszych form finansowania przedsiębiorstw. Dzięki niemu firmy bez obaw o utratę płynności finansowej mogą rozliczać się z kontrahentami za pomocą faktur z odroczonymi terminami płatności. Przez co bezsprzecznie wpływają na zwiększenie poziomu własnej konkurencyjności. Niemniej jednak dokonanie wyboru dotyczącego rodzaju faktoringu, który będzie najlepszą formą finansowania dla danego przedsiębiorstwa, nie należy do prostych decyzji. Dlatego przed zawarciem umowy z faktorem warto szczegółowo zapoznać się z tematem faktoringu. Celem podjęcia świadomej decyzji co do wyboru rodzaju finansowania w formie faktoringu z regresem lub bez regresu. Która forma finansowania będzie zatem lepszym wyborem?

Co to właściwie jest faktoring bez regresu?  – Daj się wciągnąć w fascynujący świat finansów! 

Usługi faktoringu przedsiębiorstw są formą finansowania firm i opierają się na umowie cywilnoprawnej. Stronami umowy są:

  • Faktor- bank lub firma faktoringowa, czyli podmiot świadczący usługę.
  • Faktorant, czyli przedsiębiorca starający się o pozyskanie finansowania.
  • I kontrahent faktoranta.

Same usługi faktoringu polegają na wykupie przez faktora nieprzeterminowanych wierzytelności faktoranta. I wypłacie należnych z faktur środków pieniężnych w dużo krótszym czasie niż obowiązujący na fakturach termin płatności. Przy czym czas ten często ogranicza się zaledwie do 24 godzin.

Dzięki takiemu rozwiązaniu faktorant otrzymuje niemalże natychmiast płatność za należności z faktur, a pozyskane środki może wykorzystać na inne cele. Bez konieczności oczekiwania na termin płatności z faktury. Natomiast kontrahent faktoranta reguluje płatność z faktury już do faktora w terminie płatności wynikającym z dokumentu sprzedaży. 

Faktoring może mieć formę faktoringu z regresem lub bez regresu. 

Faktoring z regresem określany również mianem faktoringu niepełnego jest formą finansowania, w której faktor wykupuje od faktoranta wierzytelności, jednakże nie przejmuje odpowiedzialności za niewypłacalność kontrahenta. Ten rodzaj finansowania wiąże się dla przedsiębiorcy z ryzykiem konieczności pokrycia należności kontrahenta do faktora w razie nieuregulowania ich przez partnera biznesowego. 

Natomiast faktoring bez regresu określany również jako faktoring pełny jest dla faktoranta znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Ponieważ w tej formie finansowania odpowiedzialność za potencjalną niewypłacalność kontrahenta faktoranta przejmuje firma faktoringowa. Dzięki czemu w przypadku braku płatności ze strony dłużnika faktorant nie ma obowiązku zwrotu zaliczki otrzymanej na poczet przyszłych należności.

Reasumując, faktoring pełny oferuje bezpieczeństwo finansowe faktorantowi. I chroni przed potencjalnymi problemami finansowymi wynikającymi ze współpracy z nierzetelnymi kontrahentami. 

Czy faktoring bez regresu to dobry wybór dla Ciebie?  Odkryj, czy to rozwiązanie spełnia Twoje oczekiwania! 

Faktoring bez regresu jest bezsprzecznie najlepszym wyborem w przypadku przedsiębiorców, którzy są w trakcie intensywnego rozwoju swojej firmy. W związku, z czym nawiązują w krótkim czasie współpracę z wieloma podmiotami bez szczegółowej analizy ich sytuacji finansowej, która mogłaby potwierdzić opłacalność tej współpracy. 

Ponadto faktoring bez regresu jest celnym wyborem dla przedsiębiorców, którym zależy na poprawie oceny finansowej ich przedsiębiorstwa w związku z wystąpieniem o kredyt bankowy. Głównie z uwagi na fakt, że dzięki niemu pozbywają się należności i nie borykają się z nieterminową spłatą zobowiązań swoich kontrahentów, co znacząco wpływa na pozytywną ocenę finansową firmy. 

Faktoring bez regresu krok po kroku: zobacz, jak działa!  Oczaruj się prostotą tego finansowego mechanizmu! 

Ponieważ pełny faktoring wiąże się z przejęciem przez faktora ryzyka niewypłacalności kontrahenta przedsiębiorcy, faktorant może bez obaw planować różnego rodzaju inwestycje.  Ponieważ po zawarciu umowy faktor wypłaca faktorantowi środki pieniężne z wystawionych faktur pomniejszone o opłatę z tytułu usługi faktoringu.

Niemniej w ramach umowy faktor dodatkowo przejmuje wierzytelność z pełnym ryzykiem możliwości nieuregulowania zobowiązań finansowych przez partnera biznesowego faktoranta. I koniecznością wejścia w rolę wierzyciela.

Jest to rozwiązanie, w którym faktor nie ma prawa żądać od faktoranta zwrotu pieniędzy wypłaconych w ramach umowy faktoringowej.

Może jedynie samodzielnie dochodzić roszczeń od dłużnika na drodze prawnej. Dlatego zawarcie umowy na ten rodzaj faktoringu wymaga od przedsiębiorcy poinformowania kontrahenta o korzystaniu z usług faktoringowych. 

Faktoring bez regresu oferuje na bardzo dobrych warunkach znany i ceniony w świecie finansów partner, jakim jest Mevior Sp.z o.o.

Celem zawarcia umowy wystarczy wejść na stronę internetową firmy mevior.pl. Kliknąć znajdującą się w prawym górnym rogu zakładkę “Złóż darmowy wniosek”. Wypełnić wymagane w formularzu dane i odesłać. 

W kolejnym kroku należy oczekiwać rozmowy telefonicznej z konsultantem faktora. Jest ona niezbędna celem ustalenia najlepszych warunków finansowania. Po osiągnięciu wspólnego porozumienia nadchodzi moment zawarcia umowy i korzystania z zalet wynikających z płynności finansowej. 

Podsumowanie różnic 

Różnica między faktoringiem z regresem i bez regresu polega przede wszystkim na przejęciu ryzyka niewypłacalności kontrahenta. W faktoringu pełnym faktor jest stroną przejmującą na siebie odpowiedzialność za potencjalny brak spłaty należności z faktur przez odbiorcę. I w razie problemów ze spłatą zadłużenia występuje w roli wierzyciela, dochodząc należności na drodze prawnej. W związku, z czym przy zawarciu umowy, po stronie przedsiębiorcy istnieje obowiązek poinformowania kontrahenta o korzystaniu z faktoringu. 

 W faktoringu niepełnym ryzyko to pozostaje po stronie przedsiębiorcy, który w razie problemów ze spłatą zobowiązań musi dochodzić należności osobiście. Faktoring niepełny (z regresem) jest tańszą formą niż faktoring bez regresu i jest łatwiej dostępny dla wielu przedsiębiorców.

Ponadto faktoring pełny oferuje przedsiębiorcy dodatkowo optymalizację procesu zarządzania należnościami przez przejęcie ryzyka nierzetelności finansowej kontrahentów przedsiębiorcy. Faktoring niepełny jest wprawdzie nieco tańszą usługą, jednakże pozbawioną tej korzyści. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here