Zakładam własną firmę!

Ludzi możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to ci, którzy idealnie odnajdują się w strukturach firmy, lubią pracować w systemie od-do, nie chcą się niczym wyróżniać, i po prostu robią to, co do nich należy. Drugi typ to ludzie, którzy chcą pracować tylko dla siebie. Mają własny biznes, który jest ich całym życiem i zarówno pracą jak i pasją, nie zarabiają pieniędzy dla innych lecz zarabiają je dla siebie sygnując wszystko swoim nazwiskiem. Oczywiście ten podział jest umowny i odnosi się jedynie do pracy, ale już ta uproszczona wersja sprawia, ze faktycznie myślimy, ze znamy ludzi wpisujących się w jeden lub drugi typ.
Pomysł na własną firmę u niektórych rodzi się od razu, a u innych trwa znacznie dłużej. Na pewno każdy z nas zna kogoś, kto szczerze nienawidzi swojej pracy ani swojego szefa, kto zazdrości mu tego, co osiągnął, ale mimo to nie zmienia pracy i wciąż dla niego pracuje. W życiu są ludzie, którzy mają i pomysły i odwagę do ich realizacji. Jest ich jednak relatywnie mniej niż zwyczajnych, szeregowych pracowników, którzy lubią usystematyzowaną pracę, jasne zasady swojego działania i pewną pensję na koniec miesiąca.
Nie ma co się oszukiwać, ale startując z własnym biznesem możemy być pewni, że na początku będzie nam ciężko. Chyba nie ma kogoś, komu powiodłoby się tak świetnie, że po trzydziestu dniach pracy dostałby na konto pierwsze, i do tego wielkie pieniądze. Własna firma i własny biznes to niejednokrotnie wyrzeczenia, niedosypianie, praca praktycznie dwadzieścia cztery godziny na dobę. Jednak jeśli pracujesz dla siebie i na siebie, nie masz do nikogo pretensji. Jeśli wierzysz w swój biznes, i sukces jaki możesz osiągnąć- tym lepiej.
Chyba nikomu, kto z góry zakładał porażkę nie udało się osiągnąć spektakularnego sukcesu. W to, co się robi, należy wierzyć. Ale pamiętajmy, że wiara to nie wszystko. Podstawą powodzenia własnego sukcesu i własnego biznesu są też realne przesłanki ekonomiczne.
Załóżmy, ze ktoś ma pomysł na taki biznes, który polegać będzie na sprzedaży gorącej czekolady i kakao w wakacje na plaży. O ile wielu z nas uwielbia gorącą czekoladę, to kupowanie jej na plaży w wakacje, kiedy temperatura osiąga ponad trzydzieści stopni, nie jest świetnym pomysłem. Taki biznes raczej splajtuje, a zainwestowane w niego pieniądze przepadną.
Pomysł na własną firmę musi być więc choć trochę realny. Jeśli mamy pomysł na własny biznes zróbmy takie małe badanie rynku. Zastanówmy się, czy nasz biznes ma realne szanse na powodzenie. Czy rynek nie jest nasycony produktami, które chcemy sprzedawać, czy wciąż jest popyt i podaż na usługi, jakie chcemy sprzedawać. Zastanówmy się, ile w naszym mieście, regionie czy województwie jest firm czy przedsiębiorców, którzy oferują podobne artykuły i usługi do naszych. Czy dobrze się im powodzi? Jeśli nie, to dlaczego? Co my byśmy zmienili, aby odnieść sukces? Dopiero po takiej analizie możemy podjąć decyzję o rozkręceniu własnego biznesu na tym polu, bądź wprost przeciwnie- o zaniechaniu go.
Przedsiębiorca to także osoba, która nie tylko zna rynek, ale też zna ekonomię. Za każdym biznesem stoją bowiem pieniądze. Nie tylko te wyimaginowane, które chcemy zarobić. Ale także te, które musimy zainwestować, oraz te, które musimy zwrócić państwu jako podatki. Zastanówmy się, ile to wszystko kosztuje i czy na tym etapie życia nas na to stać.
Wielu przyszłych przedsiębiorców przelicza się. Aby rozkręcić własny biznes pożycza pieniądze od rodziny i przyjaciół, ale działa bez biznes planu, bez rozliczeń i bez ekonomicznego przygotowania, a to już może prowadzić do katastrofy finansowej. Jedną z najgorszych rzeczy jest zadłużenie się u najbliższych- u rodziny i przyjaciół, a później brak możliwości spłaty zobowiązań finansowych. Przez takie poczynania rozpadło się wiele małżeństw i wiele wieloletnich przyjaźni, a rodziny skłóciły się na wiele lat.
Aby sfinansować swój pomysł na własną firmę najlepiej udać się do banku. To on chłodno i realnie spojrzy na nasz plan biznesowy, na środki własne wnoszone do biznesu i na planowane przychody. Wszystkie te dane nie mogą być oczywiście zmyślone, lecz poparte wyciągami bankowymi i specjalnymi analizami i rozliczeniami. Wiele osób rozpoczynając własny biznes chciałoby jak najszybciej zobaczyć pierwsze tysiące, a może nawet i miliony na koncie. Niestety to tak nie działa. Ciężka praca i oszczędzanie przyczynią się jednak do stopniowego przyrostu na koncie, dlatego warto na te kilka miesięcy porzucić rozrzutność i skupić się na biznesie i zarabianiu pieniędzy, niż na ich wydawaniu. Wielu inwestorów przeliczyło się i chcą pokazać wszystkim dookoła jak świetnie im idzie zwyczajnie popadło w długi i splajtowało.
Aby nie dołączyć do tego grona skupmy się na osiąganiu założonych celów, a na drogie i zagraniczne wakacje jeszcze zdążymy pojechać w przyszłości. Warto więc zauważyć, że nie tylko pomysł na własną firmę
jest ważny, ale przede wszystkim poważne podejście do biznesu, zrobienie dokładnego biznes planu i podejście do tego, jako do długofalowej inwestycji, która powinna się opłacić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here