Własny biznes

Wielu z nas zastanawia się nad założeniem własnej działalności. Od czego zacząć? Skąd wziąść pomysł? Na samym początku najlepszą i najbezpieczniejszą formą będzie jednoosobowa działalność gospodarcza.
Ta forma prawna cieszy się największą popularnością. Co najlepsze, założenie własnej firmy wcale nie jest czymś skomplikowanym. Podstawą jest posiadanie dobrego pomysłu. Obecnie rynek przepełniony jest ofertami usług, więc jeśli ktoś decyduje się na prowadzenie własnej działalności musi liczyć się ze sporym ryzykiem. Bez maksymalnego zaangażowania, dobrego biznes planu i silnego charakteru ani rusz.
Jak założyć własną firmę? Musisz dokladnie wiedzieć czym chcesz się zajmować. Należy dokładnie przemyśleć ten punkt, ponieważ firmy bez odpowiedniego pomysłu na dzisiejszym rynku nie mają najmniejszych szans wybicia się. Jeśli wiesz, że jesteś dobry w jakiejś konkretnej dziedzinie, wykorzystaj to. Kolejny krok to nazwa firmy. Przepisy określają, iż nazwa firmy osoby fizycznej składa się z jej imienia i nazwiska. Jest też możliwość dodania frazy określającej charakter działalności firmy. Następnym krokiem jest rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W skrócie (CEIDG). Wypełniamy wniosek CEIDG-1. Wypełniony wniosek składamy w urzędzie gminy. Istnieje też możliwość przesyłki elektronicznej wniosku. Zabieg ten jest całkowicie bezpłatny. Musimy także wybrać formę opodatkowania. Do wyboru mamy podatek PIT na zasadach ogólnych, podatek PIT liniowy, kartę podatkową i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Każda z tych opcji liczona jest w inny sposób. Różni się także stawkami, daje inne przywileje i nakłada różne obowiązki. Zakładając firmę jednoosobową musisz określić kody PKD. Kody te określają rodzaj działalności, którą chcesz otworzyć. Do kontaktów z Urzędem Skarbowym będzie potrzebne nadanie numeru NIP. Numer REGON będzie służył jako źródło informacji dla statystyk. Wniosek o wpis do CEIDG zawiera prośbę o nadanie wyżej wymienionych numerów.
Musimy pamiętać także o odprowadzaniu składki ZUS. Tak wygląda założenie jednoosobowej działalności od strony prawnej.
Prowadzenie jednoosobowej działalności ma wiele zalet. Największą z nich jest to, że jesteśmy zależni sami od siebie. Możemy pracować w dowolnej porze dnia, z kim chcemy i jak chcemy. Warto też wspomnieć o możliwości otrzymania dofinansowania z Unii Europejskiej. Najłatwiej dostać ową dotacje, gdy nie generujemy obecnie żadnych dochodów z pracy na etacie. Dofinansowania takie sięgają nawet 20 tyś. Warunkiem otrzymania dotacji jest porządnie napisany biznesplan. Kolejnym krokiem jest dobra reklama. Tutaj mamy duże pole do popisu. Internet jest idealnym narzędziem do dobrej reklamy. Możemy znaleźć wiele portali internetowych, które oferują możliwość umieszczenia ogłoszenia dla firm. Warto też wspomnieć, iż owych portali jest mnóstwo. Wniosek jest bardzo prosty. Im więcej takich portali odwiedzimy i umieścimy na nich nasze ogłoszenie, tym większa szansa pojawienia się klienta. Nie warto oszczędzać na promowaniu swojej firmy. Wazna jest też jakość reklamy. Potencjalny klient wybiera ogłoszenia, które najbardziej zwróci jego uwagę. Warto więc przemyśleć teksty reklamujące naszą firmę. Musimy też liczyć się z ciemnymi stronami prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W zależności jaki biznes chcemy prowadzić, musimy posiadać odpowiedni kapitał na start. Na samym początku jesteśmy zmuszeni zainwestować w odpowiedni sprzęt. Jeżeli nasza firma będzie generować mały przychód, to dużym obciążeniem dla nas będzie ZUS. Kolejnym minusem może być brak czasu na życie prywatne. Często własny biznes zabiera nam całe życie. Ciągły stres, który może dla niektórych być blokadą w rozwoju firmy. Duża odpowiedzialność, to kolejny minus prowadzenia własnej działalności. Za wszystkie świadczone usługi jesteś obarczony odpowiedzialnością. Jako przedsiębiorca odpowiadasz całym swoim majątkiem za firmę. Zakładając taka działalność powinniśmy znać rynek. Powinniśmy także odpowiedzieć sobie na kilka pytań- Czy mamy odpowiednią wytrwałość w dążeniu do celu? Czy mamy wystarczające samozaparcie? Na naszej drodze może pojawić się mnóstwo przeszkód. Pierwsze pieniądze wcale nie muszą pojawić się od razu. Często ludzie myślą, że posiadanie własnego interesu to czysta przyjemność. Otóż takie myślenie prowadzi szybko do rezygnacji. Musimy być osoba niezależną i zorganizowaną. Musimy cechować się kreatywnością i dobrą komunikacją. Powinniśmy posiadać cechy przywódcze. Musimy także liczyć się z tym, że nasze prywatne życie może diametralnie się zmienić. Osoby, które mają już na swoim koncie kredyty, pożyczki powinny dobrze zastanowić się przed podjęciem decyzji o własnym interesie. Pieniądze nie pojawią się od razu. Na pierwsze zyski często czeka się miesiącami. Musisz być świadom ryzyka jakie podejmiesz otwierając własną firmę. Dochody często są nieregularne, a praca ponadnormatywna. Insteje również nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa, oraz konieczność samodzielnego oszczędzania na emeryturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here