Pierwsze doświadczenia zawodowe

Wiele osób wchodzących dopiero na rynek pracy martwi się, że minusem ich kandydatury będzie brak doświadczenia zawodowego. Jak temu zaradzić? Możliwości jest kilka, ale sporo też zależy od zdobytego lub zdobywanego właśnie wykształcenia (szkoła zawodowa, średnia, policealna lub studia oraz kierunek).

Wielu osobom zależy na znalezieniu pracy zgodnej ze zdobywanym lub zdobytym już wykształceniem. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Co wtedy zrobić? Warto nabyć umiejętności praktyczne, które pozwolą na znalezienie zatrudnienia. Plusem młodej osoby wchodzącej dopiero na rynek pracy może być np. bardzo dobra znajomość konkretnego języka obcego, umiejętności związane z obsługą komputera, z grafiką komputerową itd. Umiejętności takie przydają się niezależnie od kierunku czyjegoś wykształcenia.

Sprawdź też: https://www.emetro.pl/jak-zdobyc-pierwsze-doswiadczenie-zawodowe/

Jak zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe?

W wielu szkołach zawodowych uczniowie odbywają praktyki kierunkowe jeszcze w trakcie nauki. Odbywają się one w konkretnych firmach związanych działalnością z konkretnym wykształceniem. W innych przypadkach warto rozejrzeć się za wolontariatem w niepełnym wymiarze godzin, jeszcze podczas trwania nauki. Jeśli pozwala na to kierunek nauczania można wykonywać pojedyncze zlecenia – np. tworzyć strony internetowe, pomagać w tworzeniu reklam, zaprojektować ubiór itd. Warto też odpowiednio wcześnie zacząć obserwować oferty pracy na lokalnym rynku zatrudnienia. Pomoże to obrać odpowiedni kierunek w zdobywaniu pierwszych doświadczeń zawodowych.

Warto zwrócić też uwagę na dwie rzeczy: staż lub praktyki. Czasem organizują je różne firmy, ale też instytucie i urzędy. Na wiele z nich trzeba mieć skierowanie z konkretnego urzędu pracy. Wiele z tych stażów jest płatnych, natomiast z praktykami bywa różnie. Jednak te bezpłatne zazwyczaj nie trwają długo, dają jednak pewną wiedzę i nowe umiejętności. Jeśli nie ma wyjścia, warto i t tej opcji skorzystać. Ważne, aby po stażu lub praktyce otrzymać dokument potwierdzających ich odbycie. Nieliczni mają to szczęście, że ich pierwsza praca jest bardzo zgodna z wykształceniem i pozwala na prawdziwy rozwój zawodowy. Takie sytuacje jednak się zdarzają. Jednak nie trzeba sobie obiecywać, że pierwsze miejsce pracy będzie już tym ostatecznym i to nie tylko dlatego, że firma po prostu może kiedyś przestać istnieć. Czasem w konkretnym miejscu dany pracownik może rozwijać się zawodowo tylko do pewnego momentu, a później wciąż wykonuje te same obowiązki. Niektórym to przynajmniej przez jakiś czas pasuje, innym wcale.

Posiadając jednak już pewne doświadczenie zawodowe, łatwiej znaleźć kolejną pracę. Pierwsza praca daje już pewne rozeznanie w tym, jak działa firma lub dany urząd, jakie mogą panować tu stosunki między pracownikami na różnych stanowiskach. Tej wiedzy nie zdobędzie się raczej w szkole. To już specyficzne doświadczenie związane z rynkiem pracy. Przydaje się to w dalszych latach zatrudnienia. W niektórych zawodach ważne jest, aby posiadać portfolio wykonanych zleceń – np. zaprojektowanych i wykonanych witryn www, napisanych tekstów, przeprowadzonych kampanii marketingowych itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here