Na jaki cel można wziąć pożyczkę z UE

Dotychczas bardzo wielu polskich przedsiębiorców skorzystało już z możliwości zaciągnięcia pożyczki z funduszy Unii Europejskiej, na przykład z pomocą CRBiP. Wciąż jednak są osoby, które dopiero dowiadują się o tej możliwości (lub które założyły firmę relatywnie niedawno i jeszcze po prostu nie miały czasu ani okazji, żeby o pożyczkę się starać).

Nie jest tajemnicą, że każda branża, a wręcz nawet każda firma może mieć zupełnie inne potrzeby i wymagania, czy to jeśli chodzi o utrzymanie aktualnej działalności, czy jej rozwój. W związku z tym pojawia się bardzo ważne pytanie: na jaki cel można wziąć pożyczkę z UE? Czy sposób wykorzystania przyznanych funduszy będzie monitorowany?

Cel pożyczki z UE zależy od jej typu

Pożyczki z UE z zasady są pożyczkami celowymi, natomiast dokładny cel zależy od wybranego typu zobowiązania. W przypadku pożyczki inwestycyjnej możliwe sposoby wykorzystania przyznanych środków to przykładowo zakup lub budowa nieruchomości (hali produkcyjnej, magazynu, biura), pozyskanie nowych maszyn, pojazdów lub oprogramowania, czy też wdrażanie innowacji produktowych, procesowych i nie tylko. Możliwości jest jak widać bardzo wiele, tak więc jakichkolwiek działań zmierzających do rozwoju byśmy nie planowali, są spore szanse, że uda się je sfinansować właśnie pożyczką inwestycyjną.

Dostępne są też między innymi pożyczki obrotowe, które zaciąga się nie na cele związane z rozwojem, a na pokrycie bieżących potrzeb przedsiębiorstwa. W zależności od okoliczności, może to więc oznaczać przykładowo opłacanie wynagrodzeń pracowników oraz składek i podatków czy też kupowanie materiałów, surowców i produktów niezbędnych do prowadzenia działalności.

Już te zaledwie dwa typy pożyczek pokrywają zdecydowaną większość celów, jakie pożyczkobiorcy mogą ustalić. W związku z tym niemal zawsze, jeśli chcemy sfinansować jakieś większe wydatki firmowe, warto zainteresować się pożyczkami z funduszy Unii Europejskiej. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wyróżnia je nie tylko uniwersalność, ale też opłacalność. Przede wszystkim trzeba wskazać, że są to pożyczki niskooprocentowane, co znacząco obniża ich ostateczny koszt.

Pożyczkę z UE należy rozliczyć

Pożyczka z UE wiąże się ze sporą ilością formalności, nie tylko przed jej zaciągnięciem, ale także już po. Unia Europejska musi bowiem upewnić się, że środki zostały wydane w odpowiedni sposób, a mianowicie w sposób wskazany przez pożyczkobiorcę. W związku z tym konieczne jest odpowiednie rozliczenie wniosku. Jest to coś, w czym absolutnie nie można się pomylić (o pomyłkę nietrudno, jeśli nie ma się w tym zakresie doświadczenia), najlepiej więc nie robić tego samodzielnie.

Zresztą samodzielnie nie trzeba też wnioskować o pożyczkę czy nawet wyszukiwać właściwej oferty. Już od samego początku w całym tym procesie można korzystać ze wsparcia wykwalifikowanego specjalisty, który wskaże najbardziej optymalne rozwiązania, a także pomoże w załatwieniu wszelkich formalności w pełni poprawnie, tak, aby odpowiednie organy nie miały żadnych uwag.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here