Energia słoneczna - instalacje fotowoltaiczne

Człowiek od dawna zastanawiał się, jak wykorzystać energię słoneczną w życiu codziennym. Jest ona zaliczana do energii odnawialnej, niemal niewyczerpalna i nie niszczy środowiska naturalnego. Dzięki nieustępliwości naukowców powstały wreszcie panele fotowoltaiczne, które coraz częściej można dostrzec na dachach domów mieszkalnych.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Jej działanie jest stosunkowo proste, panele fotowoltaiczne składają się z tzw. ogniw fotowoltaicznych. To właśnie w nich dochodzi do zjawiska, podczas którego energia słoneczna jest zamieniona na prąd stały. To jednak nie koniec procesu. W następnej kolejności potrzebny jest inwerter solarny (falownik), który ma za zadanie przekształcić prąd stały w zmienny o parametrach elektrycznych zgodnych z parametrami sieci publicznej. Tylko taki może znajdować się w gniazdach elektrycznych i być wykorzystywany w życiu codziennym.

Instalacje fotowoltaiczne – jakie są korzyści z takiej inwestycji?

Panele fotowoltaiczne idealnie sprawdzą się do wytworzenia prądu na potrzeby domowe. To sposób na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd. W okresie letnim, gdy słońce intensywnie świeci można nadwyżkę energii przesłać do sieci publicznej. Oddaną energię można odebrać w ciągu jednego roku, np. w miesiącach zimowych. Właściciel instalacji fotowoltaicznych nie jest uzależniony od wzrostu cen za energię elektryczną. Energia elektryczna wytwarzana ze źródeł nieodnawialnych zawsze będzie drożeć, ponieważ zasoby się kurczą, a zapotrzebowanie ciągle wzrasta. Dlatego też inwestycja w instalacje fotowoltaiczne to bardzo dobre rozwiązanie. To także korzyści dla środowiska naturalnego, ponieważ wydobywanie paliw kopalnych narusza ich stan.

Gdzie szukać pomocy w dofinansowaniu do instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika zwraca się średnio już po 6 latach. Polska w ostatnim czasie utworzyła program „Mój prąd”, gdzie do instalacji fotowoltaicznej dopłaca 5 tys. zł. Zdarzają się także programy pomocowe ze środków unijnych, należy zawsze poszukać informacji w internecie. Warto zadzwonić także do swojej gminy, by dowiedzieć się jakie ewentualne dopłaty są na danym terenie, gdzie planuje się inwestycję. Jest to koszt, który się zwraca, ale jednak jednorazowo trzeba wydać sporą gotówkę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here