Elementy logistyki w systemach ERP

Logistyka jest jedną z najbardziej specyficznych branż, w których szybka komunikacja jest niezwykle istotna. Dlatego też coraz więcej firm logistycznych zastanawia się nad wdrożeniem w swoje struktury oprogramowania ERP, dzięki któremu dostęp do najważniejszych dokumentów i informacji firmowych można zyskać z każdego miejsca i z każdego urządzenia.

Zakupy i produkcja

W branży logistycznej oprogramowanie ERP wykorzystywane jest między innymi w dziedzinie zakupów i produkcji. System wspiera zarządzających we właściwym kontrolowaniu i reagowaniu na wszystkie zmiany. Utrzymanie zrównoważonego stanu zapasów w przypadku wielu firm, niezależnie od tego w jakiej branży działają jest dość dużym wyzwaniem. Z całą pewnością zastosowanie oprogramowania ERP znacząco te kwestię pod wieloma względami ułatwia.

W przypadku firm produkcyjnych oprogramowanie ERP pozwala na zapewnienie dostępności materiałów niezbędnych do wykonania zaplanowanych zleceń produkcyjnych. To jednak wymaga połączenia z działem zakupów, jednak przy zastosowaniu ERP nie stanowi to jakiegokolwiek problemu. System posiada ściśle zintegrowane ze sobą arkusze planowania produkcji oraz arkusze planowania zapasów.

Dystrybucja i magazyn

Dystrybucja wymaga ciągłego dostępu do niemal wszystkich działów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, dlatego też i w tym zakresie zastosowanie oprogramowania ERP jest niezwykle ważne. Pracownicy działu dystrybucji dzięki systemowi mają swobodny dostęp do wszystkich informacji rejestrowanych przez inne działy, co znacząco ułatwia i usprawnia ich pracę.

System ERP jest także niezwykle istotny dla funkcjonowania magazynów, między innymi poprzez zapewnienie sprawnego zarządzania znajdującymi się w magazynie zapasami (szczególnie przydatne rozwiązanie to okazuje się być w magazynach wysokiego składowania). Dzięki możliwości szybkiego zlokalizowania umiejscowienia w magazynie danego elementu, może być on wydany szybciej i sprawniej, co z kolei wpływa na przyspieszenie wielu innych czynności przeprowadzanych w przedsiębiorstwie. Ponadto system ERP pozwala na zmniejszeni ryzyka zalegania w magazynie towarów przeterminowanych (dzięki temu firma nie będzie ponosiła dużych strat wynikających ze zmarnowanego towaru).

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here